Eurowizja Junior 2023 już w najbliższą niedzielę! W Nicei reprezentantką Polski jest Maja Krzyżewska z utworem I Just Need A Friend. Kim jest dziewczynka? Kto stoi za przygotowaniem jej piosenki i występu?
Maja Krzyżewska wystąpi jako dziewiąta w finale 21. Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci w Nicei. Oto wszystkie informacje o polskiej delegacji.
Eurowizja Junior 2023: Maja Krzyżewska reprezentuje Polskę
O Mai Krzyżewskiej mówi się Maja z końca świata. Wokalistka pochodzi z małej mieściny Szeszupka w gminie Jeleniewo, a szkoli się w Studiu Piosenki Świetlik w Suwalskim Ośrodku Kultury. Ma 12 lat i w dorobku posiada udział w szóstej edycji The Voice Kids. Podczas przesłuchań w ciemno odwróciła dwa fotele, a wybrała drużynę Cleo. O końcu świata sama żartuje, twierdząc, że życie w małej miejscowości, jaką jest Szeszupka, nie pomaga w spełnianiu marzeń i rozwijaniu talentu, dlatego udział w programach talent show jest dla niej dużym ułatwieniem. Mówi zresztą, że jak się czegoś bardzo chce, to można pokonać wszelkie przeszkody.
W odcinku eliminacyjnym Szansy na Sukces, preselekcji do Eurowizji Junior, wykonała Set Fire To The Rain z repertuaru Adele. W finale przypadło jej wykonanie Photograph Eda Sheerana. Pomimo zajęcia ostatniego miejsca w punktacji jury Maja zdobyła najwięcej głosów SMS i przeszła do superfinału, który głosami widzów wygrała.
Przed wylotem na miejsce konkursu Maja Krzyżewska spotkała się z mediami i pokroiła symboliczny tort. Jak zapewniali członkowie delegacji, przygotowania były dopięte niemal na ostatni guzik, a nastroje pełne były ekscytacji.
Autorzy piosenki i skład polskiej delegacji
Balladę I Just Need A Friend na potrzeby Eurowizji Junior 2023 skomponowali Patryk Kumór, Dominik Buczkowski-Wojtaszek, Piotr Zborowski, Marissa i Carla Fernandes. Ostatnia z wymienionych autorek zaśpiewała w wersji demo piosenki, natomiast dwaj pierwsi twórcy – tworzący wspólnie Hotel Torino – znani są fanom Eurowizji z przygotowania zwycięskich utworów dla Roksany Węgiel (2018) i Viki Gabor (2019). Do piosenki powstał teledysk, którego reżyserem jest Dawid Ziemba. Wśród producentów znaleźli się Artur Strączek i Kuba Kapała oraz Marcin Kobiałka z Island Records.
Reżyserem występu w Nicei tradycyjnie jest Konrad Smuga, a szefową delegacji niezmiennie pozostaje Marta Piekarska, będąca jednocześnie przewodniczącą Komitetu Sterującego Eurowizji Junior. Podczas przygotowań w arenie Maję wspiera mama, Urszula Marcinkiewicz. W występie zatańczą Lena Banaszek, Michalina Wysokińska, Aniela Prus oraz Nadia Borczyńska, która na Eurowizji Junior wystąpiła już obok Sary James w 2021 roku. Dziewczyny należą do Egurrola Dance Studio. Wizualizacje na ekranach zawierają fotografie z prywatnego archiwum rodzinnego Mai.
Śladem minionych edycji, kierownikiem produkcji w ekipie TVP jest Tomasz Sołowiński, a szefem prasowym – Kamil Staszczyszyn. Materiały reporterskie dla Pytania na Śniadanie i profili internetowych polskiego nadawcy prowadzi Mateusz Szymkowiak. Wyniki głosowania polskiego jury w Nicei zaprezentuje Gabrysia Wojciechowicz.
Śledź relacje z Eurowizji Junior
Eurowizyjne emocje z Nicei dla odbiorców i odbiorczyń Eurowizja.org relacjonują Marysia, Kasia i Karol. Zapraszamy do śledzenia wydarzeń nie tylko na naszym portalu, ale też na mediach społecznościowych i naszym kanale w serwisie YouTube, gdzie czekać na Was będą transmisje na żywo oraz ekskluzywne wywiady. Zachęcamy też do pobrania kart do głosowania na niedzielny finał konkursu.
- FACEBOOK: https://www.facebook.com/eurowizjaorg
- GRUPA WARSAW CALLING: https://www.facebook.com/groups/warsawcalling
- INSTAGRAM: https://www.instagram.com/eurowizjaorg
- TIKTOK: https://www.tiktok.com/@eurowizjaorg
- X (TWITTER): https://twitter.com/eurowizja_org
- YOUTUBE: https://www.youtube.com/@eurowizjaorg
Eurowizja Junior 2023: co wiemy?
21. Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci odbędzie się w niedzielę 26 listopada w Nicei. Miejscem konkursu jest 9-tysięczna hala Palais Nikaïa. To druga w ciągu trzech lat edycja organizowana przez Francję. Slogan konkursu brzmi Heroes. Po pięciu startach z udziału wycofał się gościnnie występujący nadawca z Kazachstanu.
Po kilku edycjach Europejska Unia Nadawców zrezygnowała z możliwości prezentowania podczas występów wcześniej nagranych nakładek wideo. Ponadto wszyscy wykonawcy będą musieli występować na żywo i nie wolno będzie wykorzystywać sprzętów usprawniających wokal uczestników. To pierwsza w historii edycja konkursu, w której wystąpią wszystkie państwa tzw. Wielkiej Piątki.
W widowisku udział weźmie 16 państw:
- Albania – Viola Gjyzeli – Bota ime
- Armenia – Yan Girls– Do It My Way
- Estonia – Arhanna – Hoiame Kokku
- Francja – Zoé Clauzure – Cœur
- Gruzja – Anastasia i Ranina – Over The Sky
- Hiszpania – Sandra Valero – Loviu
- Holandia – Sep i Jasmijn – Holding On To You
- Irlandia – Jessica McKean – Aisling
- Macedonia Północna – Tamara Grujeska – Kaži Mi, Kaži Mi Koj
- Malta – Yulan Law – Stronger
- Niemcy – Fia – Ohne Worte
- Polska – Maja Krzyżewska – I Just Need A Friend
- Portugalia – Júlia Machado – Where I Belong
- Ukraina – Anastasia Dymyd – Kwitka
- Wielka Brytania – Stand Uniqu3 – Back To Life
- Włochy – Melissa i Ranya – Un Mundo Giusto
źródła: TVP, The Voice Kids, Pytanie na Śniadanie, Dziennik Eurowizyjny, inf. własne; fot. JuniorEurovision.tv