Eurowizja Junior 2023: kraje szukają młodych talentów

Eurowizja Junior 2023, Holandia

Eurowizja Junior 2023: kto zostanie następcą Luny? (Eurowizja Junior 2022, Holandia). Fot. Facebook.com / Juniorsongfestival.NL

Choć Eurowizja Junior 2023 odbędzie się dopiero za pięć miesięcy, wiele krajów już teraz myśli, w jaki sposób wybrać swojego reprezentanta. W niektórych państwach proces selekcyjny trwa w najlepsze, inne dopiero ogłaszają swoje decyzje lub potwierdzają start w konkursie. Sprawdzamy, co dziś wiadomo o Eurowizji Junior w Nicei.

Mimo że szefowa francuskiej delegacji, odpowiedzialna za realizację tegorocznej edycji, marzy, by Eurowizja Junior 2023 skupiła 30 krajów, na ten moment jesteśmy pewni startu 13 reprezentacji. Wśród nich jest Polska. Jak wybierzemy następcę Laurę Bączkiewicz i kiedy możemy spodziewać się ogłoszenia informacji o uczestnikach w innych krajach?

Eurowizja Junior 2023: Hiszpania stawia na sprawdzony system

Eurowizja Junior 2023 w Hiszpanii nabiera tempa. Od 30 maja do 26 czerwca młodzi wykonawcy w wieku od 9 do 14 lat mogą zgłaszać się do udziału w przesłuchaniach, które zorganizuje nadawca RTVE. Rodzice lub opiekuni każdego potencjalnego uczestnika muszą wypełnić formularz i przesłać dwa filmy, które pokazują walory wokalne dzieci. Na tej podstawie hiszpańska telewizja zaprosi na casting najlepsze głosy. Ten odbędzie się w Madrycie na początku lipca. To właśnie wtedy dowiemy się, kto będzie reprezentował Hiszpanię w Nicei. Tak jak przed rokiem, piosenka na Eurowizję Junior zostanie napisana przez twórców zaproszonych do współpracy przez RTVE i poznamy ją najprawdopodobniej dopiero jesienią.

Carlos Higes (Eurowizja Junior 2022, Hiszpania) w teledysku do konkursowej piosenki. / fot. rtve.es/play

Gruzja coraz bliżej ogłoszenia reprezentanta

Po raz kolejny reprezentanta Gruzji wyłoni dziecięce talent-show Ranina. Program wystartował 1 kwietnia, a w ostatnią sobotę poznaliśmy pięcioro najlepszych uczestników, którzy awansowali do półfinału. Co tydzień młodzi piosenkarze wykonują zróżnicowane tematycznie utwory, niekiedy u boku profesjonalnych artystów.

Ich występy ocenia trójka jurorów w czterech kategoriach: wokal, występ, wrażenie artystyczne oraz współpraca. Każdy z nich może przyznać 40 punktów, zatem maksymalna liczba punktów do zdobycia w jednym odcinku wynosi 120 punktów. Dotychczas każdy z uczestników Raniny wykonał po cztery utwory. Czworo z nich zgromadziło komplet punktów. Zwycięzcę programu i tym samym reprezentanta Gruzji na Eurowizji Junior 2023 poznamy jeszcze w czerwcu.

Miriam Bigvava zwyciężyła w ostatniej edycji programu Ranina. / fot. GPB – 1tv.ge

Decydujące przesłuchania w Holandii

Jak co roku przełom wiosny i lata to czas, gdy poznajemy uczestników Junior Songfestival, czyli selekcji do Eurowizji Junior w Holandii. Jeszcze w marcu nadawca AVROTROS ogłosił listę 51 uczestników, których zakwalifikowano do kolejnego etapu. Następnie zorganizowano przesłuchania, których efekty poznamy już w pierwszym tygodniu czerwca. Wybrani młodzi wykonawcy trafią do specjalnej akademii, gdzie pod okiem ekspertów i trenerów będą uczyć się konkursowych piosenek i przygotowywać się do występów. Finał selekcji odbędzie się najprawdopodobniej we wrześniu.

Luna (Holandia) na pierwszej próbie. (Corinne Cumming / JuniorEurovision.tv)

Eurowizja Junior z rozbudowanymi selekcjami. Malta wybiera

Malta ponownie wybierze reprezentanta za pomocą selekcji. Jednak w odróżnieniu od poprzednich edycji wyłonią one jedynie uczestnika. Będzie to rozbudowany format, nieco podobny do odpowiednika stosowanego przy okazji Eurowizji. W pierwszym etapie uczestnicy zgłaszają dwa nagrania pokazujące ich umiejętności wokalne. 3 lipca poznamy listę 24 młodych wykonawców, którzy najpierw powalczą w półfinałach. Te odbędą się odpowiednio 22 i 29 lipca. Dwunastkę finalistów poznamy za to tydzień później podczas specjalnego programu na żywo, zaś 12 sierpnia Malta ogłosi swojego reprezentanta. O tym, kto nim zostanie, zdecydują jurorzy i widzowie w zaskakującej proporcji – 80:20. Następnie maltański nadawca PBS rozpocznie poszukiwania utworu na Eurowizję Junior. Swoje propozycje będą mogli zgłaszać różni twórcy, a piosenkę z Malty premierowo usłyszymy 15 września.

Eurowizja Junior 2022: Gaia Gambuzza (Malta) na pierwszej próbie. (fot. Corinne Cumming / junioreurovision.tv)

Szansa na Sukces – pierwsze castingi za nami

Po raz piąty reprezentanta Polski na konkurs wyłoni program Szansa na Sukces. Eurowizja Junior. W dniu finału Eurowizji rozpoczął się dwudniowy casting, podczas którego uczestnicy musieli wykonać jedną piosenkę po polsku i jedną po angielsku. Choć nie znamy wyników przesłuchań, najprawdopodobniej już w wakacje TVP nagra odcinki eliminacyjne formatu. Prawdopodobnie tak jak w poprzednich latach Telewizja Polska wyemituje je we wrześniu, a pod koniec września jurorzy i widzowie zdecydują, kto pojedzie do Nicei.

Laura Bączkiewicz po finale programu Szansa na Sukces. Eurowizja Junior 2022. / fot. Mieszko Czerniawski (Eurowizja.org)

Eurowizja Junior 2023: kto wystąpi?

21. Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci odbędzie się w sobotę 26 listopada Nicei. Miejscem konkursu jest 9-tysięczna hala Palais Nikaïa. To druga w ciągu trzech lat edycja organizowana przez Francję. Dzieje się tak za sprawą ubiegłorocznego zwycięstwa Lissandro z utworem Oh maman! Slogan konkursu brzmi Heroes. 

Po kilku edycjach Europejska Unia Nadawców zrezygnowała z możliwości prezentowania podczas występów wcześniej nagranych nakładek wideo. Ponadto wszyscy wykonawcy będą musieli występować na żywo i nie wolno będzie wykorzystywać sprzętów usprawniających wokal uczestników. To pierwsza w historii edycja konkursu, w której wystąpią wszystkie państwa tzw. Wielkiej Piątki. Dotychczasowa lista uczestników to:

Eurowizja Junior 2023 odbędzie się w Nicei. Sloganem konkursu będzie „Heroes”. / fot. Eurovision.tv
Exit mobile version