Eurowizja Junior 2024 z czwartym udziałem Niemiec! Już dziś rozpoczyna się głosowanie online, w którym można oddać głos na swojego faworyta. Kim są kandydaci i kto będzie reprezentował Niemcy w Madrycie?
Zasady niemieckich selekcji do Eurowizji Junior są takie same jak w zeszłym roku. Pięć młodych talentów i piosenek wybrały wewnętrznie NDR, KiKA i firma producencka Bildergarten Entertainment. Selekcje odbędą się w całości online. Wszyscy młodzi wykonawcy nagrali wideo z występem w tej samej scenerii i zaśpiewali minutę swojej piosenki w wersji demo.
Eurowizja Junior 2024: kto z Niemiec?
Głosowanie online odbywa się za pośrednictwem strony KiKA.de i rozpoczyna się dzisiaj, a kończy w niedzielę 30 czerwca o godz. 23:59. Głosować można wyłącznie z Niemiec, Austrii i Szwajcarii. Istnieje możliwość oddania głosu co godzinę. Oprócz głosowania online, które ma 50% wpływu na wyniki, uczestników oceni międzynarodowe jury. Punktacja online i jury polega na ocenach od jednego do pięciu punktów. Kto uzyska najlepszy wynik w klasyfikacji generalnej, weźmie udział w Eurowizji Junior w barwach Niemiec. W przypadku remisu decyduje głos publiczności.
Zwycięzca zostanie ogłoszony 1 lipca na stronie KiKA.de. Następnie zostaną wyprodukowane studyjna wersja utworu oraz teledysk.
Kim są kandydaci?
Bellamore – Too Cool
Tekst i muzyka: Debby van Dooren, Simon Tellier
13-letnia Bellamore pochodzi z Berlina i lubi słuchać jazzu, popu oraz bossa novy. Techno i klasyka nie są dla niej. Jej hobby to gra w badmintona, który uprawia w każdą niedzielę. Interesuje się także morzem i jego stworzeniami. Bellamore uczyła się gry na pianinie, ale teraz gra też na gitarze i bierze lekcje śpiewu. Ma w domu dwa zwierzaki: psa shar-pei o imieniu Bello i kota o imieniu Abu – po indonezyjsku szary. W swojej piosence sprzeciwia się powierzchowności i nieautentyczności. W Too Cool wzywa wszystkich do zachowania szczerości.
Bjarne – Save The Best For Us
Tekst i muzyka: Kai Oliver Krug, Thomas Meilstrup, Ignacio Uriarte
Bjarne ma 10 lat i pochodzi z powiatu Diepholz w Dolnej Saksonii. Jego muzycznym wzorem do naśladowania jest Adele. Śpiewać zaczął już w bardzo młodym wieku – od trzech lat pobiera lekcje śpiewu, potrafi także grać na gitarze. Jego hobby to skakanie na trampolinie i naśladowanie tańców, które widział na TikToku. Bjarne bardzo interesuje się geografią i historią. Lubi jeść ciasto truskawkowe, sernik i spaghetti carbonara. W swojej piosence zwraca się do dorosłych o ochronę przyrody i jej cudów oraz zachowanie ich dla przyszłych pokoleń. Chciałby także zaprosić wszystkie dzieciaki nie tylko do zobaczenia świata z dystansu lub cyfrowo, ale także do doświadczania go na własnej skórze.
Franz – Komplett
Tekst i muzyka: Martin Fliegenschmidt, Vincent Matscheko, Guido von Monrath, David Jürgens
13-letni Franz jest tym szczęśliwszy, im większa jest jego scena i publiczność. Przynajmniej tak twierdzi jego matka. Pochodzi z Zwickau, śpiewał w chórach przedszkola i szkoły podstawowej. Bierze także lekcje śpiewu, lubi słuchać i wykonywać muzykę pop, ma świnkę morską, kota i konia. Jego muzyczne wzorce to Sarah Connor i Wincent Weiss. Franz uwielbia musicale i podziwia sceniczną prezencję aktorów. Uwielbia także grać i oglądać piłkę nożną. Jego piosenka Komplett (pl. Całkowicie) opowiada o tym, jak ważni są przyjaciele. Bo nawet gdy sprawy nie układają się dobrze, prawdziwi przyjaciele są przy sobie.
Greta – All Of Me
Tekst i muzyka: Teodora Spiric, Thomas Thurnher, Nico Bosslau
Greta ma 13 lat i mieszka na farmie niedaleko Bielefeld. Śpiewała od zawsze – teraz bierze także lekcje śpiewu i gra na gitarze. Lubi słuchać starszych piosenek – z repertuaru wykonawców takich jak Amy Winehouse, Queen, Whitney Houston i Sade. Uwielbia tańczyć i wymyślać własne choreografie. Zaczęła ćwiczyć balet w wieku 3 lat. Greta maluje, rysuje i pisze własne teksty. Bardzo interesuje się historią. Swoją piosenką chce zachęcić do pokochania siebie i zaakceptowania siebie takim, jakim się jest. W utworze All Of Me opisuje uczucie, gdy nauczyła się pozostawać wierna sobie.
Julius – Jupiter
Tekst i muzyka: Debby van Dooren, Simon Tellier
12-letni Julius pochodzi z okolic Hanoweru i od zawsze uwielbiał wystawiać przedstawienia dla swojej rodziny i przyjaciół. Kocha śpiewać i tańczyć, bierze także lekcje śpiewu i gry na pianinie, potrafi również grać na ukulele. Jego ulubione piosenki to pop i utwory optymistyczne. Do jego muzycznych wzorców z kolei należą Lena, Miley Cyrus, Beyoncé i Mark Forster. Ważne jest dla niego, aby piosenkarz wkładał emocje w swoje własne piosenki. Kiedy Julius nie śpiewa i nie tańczy, gra w tenisa, golfa lub opiekuje się swoim akwarium. Piosenka opowiada o poczuciu się innym lub tak obcym, jakbyś był z innej planety. Chłopak chce wszystkim powiedzieć, że nie ma nic złego w byciu innym, ponieważ każdy jest wyjątkowy.
Niemcy na Eurowizji Junior
Niemcy dołączyły do stawki w 2020 roku, kiedy Susan z utworem Stronger With You zajęła ostatnie, 12. miejsce. W 2021 roku w Paryżu reprezentantką była Pauline z piosenką Imagine us. Suma 15 punktów od jury (16. miejsce) i 46 punktów w głosowaniu online (14. miejsce) dała łącznie 17. miejsce na 19 państw. Podczas Eurowizji Junior 2023 w Nicei Fia osiągnęła najlepszy jak dotąd wynik dla Niemiec z utworem Ohne Worte, zajmując 9. miejsce ze 107 punktami.
Eurowizja Junior 2024 – co wiemy?
22. Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci zorganizuje Hiszpania. Nadawca RTVE ogłosił podczas Eurowizji 2024, że miejscem widowiska będzie hala Caja Mágica w Madrycie. Termin konkursu to sobota 16 listopada o godz. 18:00. Szczegóły, takie jak slogan, motywy graficzne czy prowadzący, poznamy w najbliższych miesiącach. Madryt był miastem-gospodarzem Eurowizji w 1969 roku, po ostatnim zwycięstwie Hiszpanii.
Po dwóch latach startów w stawce nie będzie Wielkiej Brytanii. Udział potwierdzają:
- Estonia – Annabelle Ats
- Francja
- Hiszpania
- Holandia
- Irlandia
- Malta
- Macedonia Północna
- Niemcy
- Polska
- Ukraina
- Włochy
Źródła: Eurovision.de, NDR, KiKA.de, ESC kompakt