Choć trudno w to uwierzyć, po wielu miesiącach oczekiwań startuje Eurowizja Junior! Pierwsze tak duże wydarzenie Europejskiej Unii Nadawców w Polsce odbędzie się na Śląsku. Koncerty odbędą się w Arenie Gliwice zaś oficjalna inauguracja w Teatrze Śląskim w Katowicach. Co dziś czeka na widzów i uczestników konkursu?

Wielkie otwarcie Eurowizji Junior odbędzie się już o godzinie 16:00 w zabytkowym gmachu Teatru Śląskiego w Katowicach. Na jego scenach w ciągu ponad 100 lat istnienia wystawiono przeszło 1000 premier, w których wzięli udział wybitni polscy i regionalni artyści. Dziś gościć będzie 19 młodych wokalistów z całej Europy.

Eurowizja Junior: kto wystąpi na Ceremonii Otwarcia?

Jak informowaliśmy przed tygodniem, na scenie zobaczymy popularny młodzieżowy boysband – 4Dreamers. Czwórka nastolatków zaprezentuje swój najnowszy utwór, tym razem w języku angielskim, Inapropro.

Kolejnymi uczestnikami widowiska będzie Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny. Wielokrotnie nagradzany w kraju i zagranicą jest jedną z najlepszych wizytówek  kultury regionu. Jego ponad stuosobowy skład artystyczny obejmuje chór, balet i orkiestrę, a w repertuarze znajdziemy zarówno folkowe propozycje, jak i muzykę klasyczną czy sakralną. Grupa w blisko 70-letniej historii swojego istnienia dała 8000 koncertów dla widowni liczącej łącznie blisko 26 miliardów osób. Dziś w Katowicach po raz kolejny pokaże swoje nowe oblicze, wykonując znany eurowizyjny utwór w charakterystycznym dla regionu brzmieniu.

Na scenie otwarcia Eurowizji Junior nie zabraknie Roksany Węgiel. Dla zwyciężczyni Eurowizji Junior 2018 listopad to czas wytężonej pracy. Artystka w zeszły piątek wydała reedycję swojego debiutanckiego albumu, na której usłyszymy nowe kompozycje, m.in. Half of My Heart, MVP czy True. Tylko w tym miesiącu młoda wokalistka wypuściła trzy teledyski, w tym dwa do premierowych utworów oraz klip do piosenki Potrafisz. Roxie wystąpi także podczas finału Eurowizji Junior w roli prezenterki i wykonawczyni. Zaśpiewa zwycięskie Anyone I Want To Be, a także jeden z nowych singli.

Roksana Węgiel największą gwiazdą wśród zwycięzców Eurowizji Junior?

Eurowizja Junior: program wydarzenia

Eurowizja Junior to 16 lat historii i niezwykłych tradycji. Jedną z nich jest hymn konkursu, który corocznie od 2007 roku wykonują wszyscy artyści biorący udział w danej edycji. Nie inaczej jest w tym roku. Specjalny utwór Share the Joy skomponował reprezentant Polski na Eurowizji 2018, producent muzyczny, Gromee. Zapytany o proces powstawania piosenki, powiedział:

pomyślałem o motywie przewodnim, czyli o radości, pomyślałem sobie o pozytywnych rzeczach, pomyślałem sobie przecież o latawcu, który  pięknie „nad polską” się pojawia i te wszystkie linie, kiedy człowiek usiadł do pianina, to się właśnie przecinają. taki mi dusza, tak mi serce zagrało. mam nadzieję, że piękną, pozytywną melodię, którą ludzie zapamiętają na długo.

Hymn tegorocznej Eurowizji Junior usłyszymy prawdopodobnie już dzisiaj. O specjalną oprawę Ceremonii Otwarcia zadba Mateusz Szymkowiak, który powita uczestników konkursu w imieniu organizatorów. Dzięki niemu dowiemy się nieco więcej o zainteresowaniach młodych artystów. Po przejściu przez dwupoziomową przestrzeń Teatru Śląskiego w Katowicach reprezentanci wszystkich 19 krajów będą mieć czas na pozowanie do zdjęć i udzielanie wywiadów. Bezpośrednio po trwającym dwie godziny widowisku odbędzie się losowanie kolejności występów w finale. Transmisję z Ceremonii Otwarcia będziecie mogli śledzić w TVP Info oraz na stronach internetowych Telewizji Polskiej i oficjalnym kanale konkursu na YouTubie.

Eurowizja Junior w Gliwicach

We wtorek i środę odbędą się niedostępne dla dziennikarzy próby techniczne. W przerwach między występami na uczestników Eurowizji Junior czekać będą atrakcje i bogaty program kulturalny, o który zadbają sponsorzy i partnerzy m.in. producent zabawek L.O.L. Surprise, sieć telefonii komórkowej PLAY, Mlekovita, Tauron oraz Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego i Urząd Miasta Gliwice. Artyści odwiedzą Palmiarnię oraz kopalnię srebra w Tarnowskich Górach. W czwartek ruszą pierwsze próby otwarte dla dziennikarzy. Głosowanie internautów rozpocznie się w piątek o godz. 20:00. W sobotę o 16:30 odbędzie się biletowana i oceniana przez jury z 19 krajów próba generalna, a dokładnie dobę później finał Eurowizji Junior.

1 KOMENTARZ