Eurowizja Junior: ciekawostki i statystyki

17 lat Eurowizji Junior to ponad 260 piosenek, niemal 40 uczestniczących państw i tylko jeden kraj, który wygrał dwa razy z rzędu. Jak wypada Polska w statystycznych podsumowaniach?

Eurowizja Junior 2019 to nie tylko triumf Viki Gabor, która przyniosła Polsce drugie z rzędu zwycięstwo. To również sukces organizacyjny Telewizji Polskiej TVP i partnerów wydarzenia: miasta Gliwice i województwa śląskiego. Za pomyślnością konkursu stały znane nazwiska, m.in. Jacek Kurski (Prezes Telewizji Polskiej), Konrad Smuga (Dyrektor Artystyczny), Agustin Egurrola (choreograf) czy Gromee (kompozytor oprawy muzycznej i uczestnik Eurowizji 2018). Ważny wkład w powodzenie przedsięwzięcia miała też Arena Gliwice, która przez dwa tygodnie gościła ekipy 19 uczestniczących państw oraz 200 dziennikarzy.

Finał Eurowizji Junior 2019 emitowany niedzielnym popołudniem 24 listopada przyciągnął przed ekrany TVP 1, TVP ABC i TVP Polonia średnio 5,34 mln. widzów. Oznacza to, że konkurs śledziło 39,4% osób oglądających w tym czasie telewizję. W szczytowym momencie ogłoszenia wyników Jedynka zgromadziła 6,76 mln. widzów.

Eurowizja Junior – krótka historia

Pierwsza edycja Konkursu Piosenki Eurowizji Junior odbyła się w 2003 roku w Kopenhadze i przyciągnęła 16 uczestników. Niestety początki naszego kraju w dziecięcej rywalizacji nie należą do udanych – przez pierwsze dwa lata zajmowaliśmy ostatnią pozycję (w 2004 roku ex aequo z Łotwą). Być może właśnie ze względu na niezadowalające wyniki TVP zdecydowała się na wycofanie z wydarzenia na kolejne 12 lat.

Polska wróciła do konkursu w 2016 roku i zajęła 11. miejsce. Rok później reprezentantka Polski była 8. w finale Eurowizji Junior, a w latach 2018 i 2019 Roksana Węgiel oraz Viki Gabor wywalczyły zwycięstwo. Polska jest jedynym państwem, który wygrywał Eurowizję Junior dwa lata z rzędu, jednak do pobicia rekordu zwycięstw jeszcze nam trochę brakuje.

Zwycięzcy Eurowizji Junior

W 17-letniej historii Eurowizji Junior po Grand Prix konkursu sięgnęło w sumie 11 państw. Rekordzistką pod tym względem jest Gruzja, która zwyciężała trzykrotnie. Po dwie wygrane na koncie mają Białoruś, Malta, Polska i Rosja, ale z tej czwórki tylko Polsce udało się zdobyć szczyt dwa lata z rzędu. Jednym zwycięstwem mogą pochwalić się Armenia, Chorwacja, Hiszpania, Holandia, Ukraina i Włochy.

Polska jest też jedynym krajem, który zwyciężył Eurowizję Junior na ojczystej ziemi, będąc gospodarzem konkursu. Natomiast decyzję o organizacji widowiska TVP podjęła po wygranej rok wcześniej. W przeciwieństwie do „dorosłej” Eurowizji, zwycięzca Eurowizji Junior nie staje się automatycznie gospodarzem kolejnej edycji konkursu. Na taki krok, poza Polską, zdecydowało się dotychczas tylko kilka państw: Armenia, Ukraina, Malta i Gruzja.

Viki Gabor wygrywa! Jak na zwycięstwo Polski reagują polskie media

Czyja wygrana na Eurowizji Junior jest najmocniejsza?

Łącznie na Eurowizji Junior wybrzmiało do tej pory 266 piosenek. Liczba uczestników wahała się od 12 krajów w latach 2012-2013 aż do 20 państw w 2018 roku. Początkowo o zwycięstwie decydowała wyłącznie publiczność głosująca w systemie audiotele, a od 2008 roku – także jury (w stosunku 50/50). W 2016 roku zwycięzcę wybrali jurorzy oraz panel ekspertów, a w 2017 roku wrócono do głosowania publiczności. Ten system obowiązuje do dziś, jednak zamiast kosztownego audiotele fani głosują online. Czy zawsze sprawiedliwie?

Eurowizja Junior: eksperci oceniają głosowanie online

Najwięcej punktów w historii Eurowizji Junior zdobyła w tym roku Viki Gabor – aż 278. Jednak zastosowany system głosowania oraz duża liczba uczestników sprawiły, że jury i widzowie rozdali łącznie 2204 pkt. To oznacza, że piosenka Superhero otrzymała 12,6% wszystkich punktów. Ten wynik jest bardzo dobry, ale nie najlepszy.

W 2004 roku Hiszpania wygrała Eurowizję Junior, zdobywając 171 pkt., co stanowiło 16,4% wszystkich rozdanych wówczas not. Natomiast w 2012 roku Ukraina zwyciężyła ze 138 punktami, które stanowiły 15,4% wszystkich punktów w rankingu. Te dwa zwycięstwa musimy uznać za dotychczas najmocniejsze.

Weterani Eurowizji Junior

Eurowizja Junior odbyła się w tym roku po raz siedemnasty, ale tylko dwa państwa nie opuściły żadnej edycji konkursu: Białoruś i Holandia. Do weteranów możemy zaliczyć jeszcze również Macedonię Północną, Maltę i Rosję (uczestniczyli po 15 razy) oraz Ukrainę (14 startów na Eurowizji Junior).

W swojej historii konkurs gościł łącznie 38 państw oraz Walię, która po rezygnacji Zjednoczonego Królestwa postanowiła występować pod własną flagą. Udział w Eurowizji Junior bierze także Kazachstan, który do tej pory nie pojawił się na „dorosłej” Eurowizji.

Kto jest statystycznie najlepszy na Eurowizji Junior?

Zwycięstwo na Eurowizji Junior nie oznacza jeszcze, że dany kraj zawsze dobrze sobie radził w tym konkursie. Zobaczmy, jak prezentują się statystyki i jak na ich tle wypada Polska.

Najlepsze miejsca w historii Eurowizji Junior zajmowała Hiszpania, średnio plasując się na drugim miejscu (2,4). Kraj ten wziął udział w konkursie zaledwie pięciokrotnie, z czego raz zwyciężył. Bardzo dobrze pod względem średniego miejsca wypada też Kazachstan (średnio 4. miejsce) i Francja (średnio 4,3). To jednak również państwa, których historia na Eurowizji Junior jest krótka.

Na szczególne wyróżnienie zasługuje Armenia, która w konkursie brała udział 13 razy i zawsze znajdowała się w najlepszej dziesiątce. Kraj ma na koncie jedno zwycięstwo, a jego przeciętne miejsce to 4,5. Średnia pozycja Polski na Eurowizji Junior to 9, w tym dwa zwycięstwa i dwa miejsca ostatnie.

Eurowizja Junior 2019 przeszła już do historii, ale myślami wybiegamy do przyszłorocznego konkursu. W międzyczasie odbędzie się także Konkurs Piosenki Eurowizji, który Polska ma nadzieję wreszcie wygrać. Bądźcie z nami na bieżąco:

Instagram –  FacebookYouTubegrupa Warsaw Calling

Źródła: junioreurovision.tv, tvp.pl, wirtualnemedia.pl, fot: Thomas Hanses (EBU)

Exit mobile version