Debiutowali na Eurowizji Junior, dziś robią karierę

Eurowizja Junior, Roksana Węgiel, Roxie

Roksana Węgiel (Eurowizja Junior 2018, Polska) na scenie w Mińsku. Fot. junioreurovision.tv / Andres Putting

Eurowizja Junior, która odbywająca się nieprzerwanie od 2003 roku dała szansę młodym talentom na pokazanie się szerszej publiczności. Konkurs ewoluował na przestrzeni lat tak samo jak artyści biorący w niej udział. Ostatnie sukcesy Roksany Węgiel i Viki Gabor pokazały, że Eurowizja Junior może być trampoliną do wielkiej kariery. Przyjrzyjmy się innym wokalistom, którzy debiutowali na Juniorze, a dziś wciąż odnoszą sukcesy w branży muzycznej.

Eurowizja Junior: pierwsi zwycięzcy obecnie

Zwycięstwo w jednym z najważniejszych dziecięcych konkursów takich jak Eurowizja Junior otwiera drogę do muzycznej kariery, o jakiej nie jeden artysta mógłby pomarzyć. Maria Isabel po zwycięstwie w drugiej edycji widowiska z piosenką Antes muerta que sencilla stała się jedną z najbardziej znanych hiszpańskich gwiazd dziecięcych. Zwycięski utwór pojawił się na listach przebojów wielu europejskich krajów. Ponadto osiągnął sukces w Ameryce Łacińskiej, zdobywając szczyty muzycznych zestawień w Argentynie i Portoryko.

W kolejnych latach młoda piosenkarka wydała cztery albumy studyjne, które pokryły się platyną wraz z kolekcją swoich największych hitów. Młoda gwiazda powróciła z kolejnym albumem dopiero w 2015 roku po kilkuletniej przerwie na naukę. W 2016 roku wzięła udział obok pięciu innych kandydatów w preselekcjach do dorosłej Eurowizji z piosenką La vida sólo es una, zajmując czwarte miejsce. Obecnie artystka wydaje systematycznie kolejne single. Najbardziej znane Flamenkita czy Tu Mirada z zeszłego roku oraz ostatnie Esa Carita, Dos De La Tarde i Sentir Cosquillitas.

Pierwszy w historii zwycięzca Eurowizji Junior, Dino Jelusić, w przeciwieństwie do Marii Isabel porzucił swoją popową twórczość i poszedł w kierunku mocniejszych brzmień. Niewątpliwie artysta obecnie tworzy muzykę rockową jako lider i wokalista zespołu heavy metalowego w Zagrzebiu. Na swoim oficjalnym profilu na Facebooku regularnie dzieli się z fanami swoimi nowymi nagraniami. Z pewnością jego droga muzyczna najbardziej wyróżnia się od pozostałych uczestników Eurowizji Junior.

Najpierw Eurowizja Junior, potem Eurowizja

Udział w Eurowizji sprawia, że nierozerwalnie stajesz się częścią wielkiej rodziny i chętnie powracasz na międzynarodową scenę. Doskonałym tego przykładem jest Nevena Božović. Młoda wokalistka w 2007 roku z piosenką Pisi mi zajęła trzecie miejsce na Eurowizji Junior. I kolejno po raz pierwszy wzięła udział w Eurowizji w 2013 roku jako część zespołu Moje 3. Wtedy uplasowała się na 11. miejscu w półfinale z piosenką Ljubav je svuda. Sześć lat później wróciła na eurowizyjną scenę jako solistka z piosenką Kruna. Nevena awansowała do finału, gdzie ostatecznie wyśpiewała 18. pozycję.

Siostry Lisa, Amy i Shelley reprezentowały kraj-gospodarza konkursu Eurowizji Junior 2007, Holandię, z piosenką Adem in, adem uit zajmując 11. miejsce. Dziesięć lat później jako trio O’G3NE wzięły udział w dorosłej Eurowizji. Dotarły do finału, po raz kolejny zajmując 11.miejsce, tym razem z piosenką Lights and Shadows. Dziewczyny cały czas wspólnie nagrywają nowe piosenki, głównie po angielsku. Ich ostatni album Straight to you ukazał się w zeszłym roku. Ostatnio zadebiutowały z samodzielnie napisanym singlem. Handgeschreven Kus to popowa piosenka ze śródziemnomorskim klimatem i brzmieniami gitary akustycznej.

Zespół OGN3E reprezentujący Holandię w konkursach EBU (Eurowizja Junior 2007 i Eurowizja 2017), fot. materiały prasowe

Eurowizja Junior a Eurowizja 2021

Zwyciężczyni Eurowizji Junior 2015, Destiny Chukunyere, zanim sama spróbowała wziąć udział w Eurowizji, już trochę jej wcześniej posmakowała. Kilka miesięcy po zwycięstwie w 2016 roku wystąpiła w Sztokholmie na eurowizyjnej scenie jako gość specjalny. W 2019 roku dołączyła do delegacji Micheli jako jedna z chórzystek. Zaś w tym roku została wybrana do reprezentowania Malty, wygrywając przy tym program X-Factor. Zgodnie z decyzją nadawcy Destiny zobaczymy w przyszłym roku w Rotterdamie. W podobnej sytuacji jest Stefania Liberakakis, która będzie reprezentować Grecję na Eurowizji 2021. Artystka w dziecięcej wersji konkursu wystąpiła w barwach Holandii w ramach dziewczęcej grupy Kisses. Trio zajęło wtedy ósme miejsce z piosenką Kisses and Dancin’.

https://youtu.be/CFCn_8oViRw

Sukcesy Skandynawów

Myśląc o Szwecji w Konkursie Piosenki Eurowizji Junior, należy przywołać siostry Sandén. Spośród trzech sióstr Mimmi, Fridy i Molly, najlepszy wynik dla rodziny Sandén przyniosła Molly w 2006 roku z piosenką Det Finaste Någon Kan Få. Molly zajęła trzecie miejsce, co jest jak dotąd najlepszym wynikiem Szwecji w historii Eurowizji Junior. W ciągu czternastu lat od tego momentu zgromadziła długą listę osiągnięć, w tym występ w 2011 roku w Eurowizji Junior w Erywaniu ze swoją wówczas nową piosenką Spread A Little Light oraz liczne występy w szwedzkich selekcjach Melodifestivalen. Z pewnością do tej listy może dodać główne partie wokalne z międzynarodowego filmu Netflixa Konkurs Piosenki Eurowizji: Historia Zespołu Fire Saga.

Anne Gadegaard była pierwszą duńską reprezentantką w krótkiej trzyletniej przygodzie kraju z Eurowizją Junior. Później stała się ulubienicą fanów podczas preselekcji do Eurowizji 2015, wygrywając głosowanie telewidzów w finale Dansk Melodi Grand Prix. Jury jednak odrzuciło jej piosenkę Suitcase na korzyść Anti Social Media, pozostawiając faworytkę na drugim miejscu. Poza preselekcjami Anne odnosiła także sukcesy na listach przebojów, przede wszystkim dzięki singlowi Bag Skyerne.

O krok od wygranej w selekcjach

Wielu zna także połowę duetu Marija i Viktorija z Eurowizji Junior 2003. Podobnie jak Anne, Wiktoria Loba również próbowała reprezentować swój kraj na Eurowizji 2015. Jej utwór Edna edinstvena zajął siódme miejsce w macedońskich preselekcjach, ustępując miejsca zwycięzcy Danielowi Kajmakoskiemu. Przed solową karierą była członkinią duetu Taboo. Początkowo Marija Arsowska była również aktywna muzycznie, a nawet zastąpiła Wiktorię w zespole. Jednak na tym jej kariera zakończyła się.

Ponadto w tym roku swoich sił w preselekcjach do Eurowizji próbowali Władimir Arzumajan z Armenii, który wygrał Eurowizję Junior 2010 z piosenką Mama. Choć w Depi Evratesil 2020 wystąpił z utworem o podobnej nazwie – What’s going on Mama – ostatecznie zajął trzecie miejsce w końcowej klasyfikacji. Jednak trzeba mu oddać, że wygrał głosowanie widzów. Natomiast w Słowenii reprezentantka na Eurowizji Junior 2015, Lina Kuduzović, przegrała jedynie z Anną Soklić w preselekcjach EMA 2020, docierając do ścisłego finału.

Eurowizja Junior: początkiem sukcesów we własnym kraju

Od udziału w Eurowizji Junior 2005 Alina Eremia zaangażowała się w szereg projektów. Podkładała głos w bajce Pocahontas oraz głos Belle w Pięknej i Bestii w rumuńskiej wersji obu filmów. Również brała udział w wielu programach telewizyjnych, między innymi w rumuńskim Dancing with the Stars oraz w serialu Pariu cu viața. Ponadto Alina nie zrezygnowała z kariery muzycznej i nadal wydaje hity w swojej ojczyźnie. Natomiast największy swój sukces zawdzięcza piosenkom A fost o nebunie oraz Cum se face. Ostatnio ukazał się jej najnowszy single Aripi De Vis oraz Noi z zapowiadanego kolejnego albumu.

Nika Turkowić odniosła swój sukces podczas Eurowizji Junior 2004, zajmując trzecie miejsce z piosenką Hej Mali. Następnego lata Chorwatka wystąpiła dla szwedzkiej rodziny królewskiej, a w 2006 roku nagrała swój debiutancki album Alien. Ale podobnie jak María Isabel z Hiszpanii skupiła się na nauce. W 2014 roku była zaangażowana w udział Sophie Debattista (Eurowizja Junior 2006) w selekcjach do Eurowizji na Malcie. Wspólnie wystąpiły na scenie podczas półfinału. Z kolei w tym roku artystka wydała nowe single Gledaj me, U mraku i ostatni Boje.

Eurowizja Junior kluczem do sukcesu w Hiszpanii

W Hiszpanii nie tylko Maria Isabel zawdzięcza swoją karierę Eurowizji Junior. Antonio José w 2005 roku reprezentował swój kraj z piosenką Te Traigo Flores, zajmując drugie miejsce i zdobywając zaledwie trzy punkty mniej od Ksenii Sitnik. Natomiast w 2015 roku został zwycięzcą hiszpańskiej trzeciej edycji The Voice. To z kolei przyczyniło się do sukcesów w kraju i wydania kolejnych płyt i singli. Artysta w swoim muzycznym dorobku ma już sześć albumów studyjnych, ostatni z 2019 roku – Antidoto.

Przed powrotem Hiszpanii na Eurowizję Junior ostatnim reprezentantem kraju w 2006 roku był Dani Fernández. Piosenkarz zajął czwarte miejsce z kawałkiem Te doy mi voz. Później artysta był członkiem zespołu Auryn, m.in. wraz z Blasem Cantó, wybranym wewnętrznie na Eurowizję 2020. Po rozpadzie grupy rozpoczął karierę solową, publikując album Incendios.

Eurowizja Junior 2019: Viki Gabor, zwyciężczyni konkursu, fot. junioreurovision.tv

Źródło: junioreurovision.tv, eurovision.tv, junioreurosong.net, eurovoix.com, eurovisionirleand.net, 20minutos.es, facebook, youtube

Exit mobile version