Do Eurowizji Junior 2017 w Tbilisi pozostały jeszcze 2 miesiące, a Europa szykuje się do piętnastej edycji konkursu! Przygotowaliśmy dla Was garść najnowszych informacji!

Aktualnie znamy już piosenki z Białorusi, Rosji i Ukrainy, natomiast Armenia, Cypr, Australia, Gruzja, Macedonia, Malta i Holandia mają już wybranych reprezentantów, jednak w większości przypadków nie wiemy, kiedy nastąpią premiery ich piosenek. Jedynym krajem, który już to określił jest Australia – utwór dla Isabelli Clarke poznamy oficjalnie 8 października.

W przyszły weekend czeka nas wiele preselekcyjnych emocji – swoich reprezentantów (wraz z piosenkami) wybiorą widzowie i/lub jurorzy w Albanii, Serbii oraz Polsce. Albański Junior Fest pierwotnie planowano na 23 września, ale ostatecznie przesunięto o tydzień. O wyjazd do Tbilisi rywalizować będzie 16 uczestników, każdy z nich wykona utwór specjalnie przygotowany na Eurowizję dla Dzieci, a wśród kompozytorów i autorów tekstów jest wielu twórców doskonale znanych z dorosłej Eurowizji czy Festivali i Kenges, więc szykuje się widowisko na wysokim poziomie! O tym, kto pojedzie do Gruzji zadecyduje specjalna komisja.

W sobotnie popołudnie poznamy reprezentanta Serbii. Nadawca RTS otrzymał 18 propozycji utworów i pierwotnie planowano wskazać zwycięzcę konkursu za zamkniętymi drzwiami, jednak ostatecznie zdecydowano się zaprezentować cztery najlepsze piosenki publiczności. Niestety kompozytor jednej z piosenek zrezygnował z udziału, więc w sobotę 30 września widzowie RTS usłyszą trzy utwory:

  • Irina Arsenijević Šta je svet bez ljubavi
  • Irina Brodić i Jana Paunović Ceo svet je naš
  • Darija Vračević Ove zvezde smo ti i ja

Część uczestniczek pochodzi z popularnego w tym kraju programu Pinkove zvezdice, z kolei wśród twórców piosenek znaleźli się m.in. Leontina Vukomanović i Lejla Hot – uczestniczki dorosłych preselekcji do Eurowizji. Chociaż RTS zdecydował się zaprezentować piosenki widzom, nie oznacza to, że poprosi ich o zdanie. Reprezentanta Serbii wskażą jurorzy.

Polski finał narodowy pt. Koncert Krajowych Eliminacji Eurowizji Junior 2017 odbędzie się w niedzielę 1 października o 17:30, a o zwycięstwo powalczy 10 kandydatów z utworami napisanymi m.in. przez Marka Kościkiewicza czy Dominika Donia Grabowskiego. Zwycięzcę wybiorą widzowie oraz jurorzy. Zapewne niebawem poznamy skład komisji – rok temu członkiniami jury były m.in. Margaret i Ania Wyszkoni. Wkrótce na łamach Eurowizja.org zaprezentujemy sylwetki młodych kandydatów do tytułu czwartego reprezentanta Polski na Eurowizji Junior!

W czwartek 5 października dowiemy się, kto będzie reprezentował Portugalię, która powraca do rywalizacji po 9 latach przerwy. Nadawca RTP zdecydował się na organizację skromnych preselekcji narodowych z udziałem pięciu kandydatów. Będą oni przedstawieni widzom telewizji śniadaniowej, a później poddani pod głosowanie jurorom. Na razie nie wiadomo dokładnie, czy każdy z nich zaśpiewa piosenkę przygotowaną na konkurs, a może cover. Ostatnio w Europie modne są preselekcje, które wybierają jedynie reprezentanta, ale nie piosenkę na JESC.

Specyficzną decyzję podjął nadawca irlandzki, który swoje preselekcje narodowe (wieloetapowe) nagra wcześniej i wyemituje dopiero w listopadzie. Emisja finału odbędzie się 19 listopada, czyli na parę dni przed Eurowizją Junior w Gruzji. Na razie nie wiadomo, co to oznacza dla fanów konkursu – czy wiadomość o tym, kto wygrał preselekcje i z jakim utworem zostanie ogłoszona wcześniej czy faktycznie dopiero na tydzień przed finałem JESC będziemy znać wszystkie piosenki konkursowe. Ten drugi wariant uniemożliwiłby przygotowywanie rankingów, głosowań i typowań, którymi fani żyją w okresie przed Eurowizją. Oczywiście utwory na Eurowizję dla Dzieci muszą być zgłoszone i zaakceptowane przez Europejską Unię Nadawców znacznie wcześniej, bo już w połowie października, i wtedy też teledyski/występy publikowane są na oficjalnym YouTube konkursu. Irlandia byłaby takiej promocji pozbawiona.

Jedynym krajem, który na razie nie ogłosił swoich planów związanych z przygotowaniami do Eurowizji Junior 2017 są Włochy. Wcześniej reprezentanci wybierani byli wewnętrznie lub przez popularny program typu talent-show. Informacja o tym, kto ze słonecznej Italii pojedzie do Gruzji może pojawić się praktycznie w każdej chwili.

Pomimo wcześniejszych doniesień, najpewniej nie dojdzie do rozszerzenia listy uczestników tegorocznej Eurowizji Junior. Telewizja bułgarska BNT, która miała dołączyć do stawki, oficjalnie zrezygnowała z tego planu, tłumacząc się niewystarczającą ilością czasu na przygotowania. Wkrótce poznać mamy prowadzących Eurowizję Junior 2017 – zostali oni wybrani w ramach otwartego konkursu organizowanego przez telewizję gruzińską. Finał Eurowizji Junior odbędzie się 26 listopada 2017 roku. O wynikach decydować będą jurorzy oraz internauci.

Źródło: RTSH, RTS, Evropesma.org, Eurovoix, GPB, JuniorEurovision.tv, Dziennik Eurowizyjny, Wikipedia