Eurowizja Junior to nie tylko wesołe dziecięce piosenki. To również poruszające, potężne, czasem eksperymentalne ballady. Przyjrzę się pięciu wybranym subiektywnie utworom, które pojawiły się na przestrzeni lat w konkursie.
Ukraina królestwem eksperymentów na Eurowizji Junior
Eurowizja Junior stanowi dla naszych wschodnich sąsiadów pole do częstych eksperymentów muzycznych, co skutkuje zaskakującymi propozycjami. Jedną z takich był zdecydowanie utwór Nebo wykonany przez młodziutką ówcześnie Anastasiję Petryk. Mroczna ballada z elementami popularnego wtedy dubstepu zdobyła serca telewidzów, co poskutkowało pierwszym, i jak do tej pory jedynym, trofeum konkursowym dla Ukrainy. Co ciekawe siostra wokalistki, Wiktoria, w 2008 roku była krok od wygranej – jej piosenka Matrosy uzyskała drugie miejsce.
Odrodzenie Bułgarii
Bułgaria po kilku latach przerwy powróciła na Eurowizję Junior z przytupem. Lokalna sensacja, Krisia Todorowa, w towarzystwie grających na fortepianie Hasana i Ibrahima, wywalczyła drugie miejsce. Jednak gdyby o wynikach decydowali jedynie telewidzowie, ballada Planet of The Children zdobyłaby trofeum. Piękna ballada o planecie, na której wszystkie dzieci mogą być szczęśliwe, w połączeniu z brawurowym wykonaniem stanowi jedną z najmocniejszych propozycji tego gatunku, jaką Eurowizja Junior mogła podarować odbiorcom.
Dwa starty Słowenii na Eurowizji Junior
Słowenia na Eurowizji Junior startowała jedynie dwa razy. Drugi i ostatni start można jak najbardziej zaliczyć do udanych. Klasyczna ballada o pierwszej miłości przyniosła wysokie, trzecie miejsce. Za Prva Ljubezen odpowiada duet Maraaya, który reprezentował ten kraj na Eurowizji 2015 w Wiedniu. Lina Kuduzović w tegorocznych preselekcjach EMA zdobyła drugie miejsce z kompozycją Man Like U. Możliwe, że Eurowizja Junior nie pozostanie jedynym konkursem EBU, na którym ujrzymy utalentowaną artystkę.
Lustereczko powiedz przecie…
Choć Kamilla Ismailowa pochodzi z Azerbejdżanu, a mieszka w Rosji, to została wybrana na reprezentantkę San Marino w konkursie w Sofii. Na scenie zaprezentowała utwór Mirror, śpiewany częściowo po włosku, którego młoda wokalistka nie znała. Występ na żywo trudno zaliczyć do udanych – niepewny wokal, pomyłka w tekście i ogromny stres zrujnowały szansę na dobre miejsce w tabeli punktowej. Mimo to ciekawa, mroczna, nieco refleksyjna ballada poskutkowała jedyną dwunastką dla San Marino przekazaną na wizji w jakimkolwiek konkursie EBU. Niestety Eurowizja Junior to ostatnie większe osiągnięcie w karierze Kamilli.
Mocny debiut na Eurowizji Junior
Kazachstan zadebiutował na Eurowizji Junior w 2018 roku. Zwyciężczynią lokalnych preselekcji została Daniela Tulieszowa. Dzięki Ózińe sen szybko została jedną z głównych faworytek do wygranej. Ostatecznie uzyskała szóste miejsce. Pełna mocy pompatyczna ballada stała się dla Danieli przepustką do dalszej kariery. Młoda wokalistka nadal prężnie się rozwija. W tegorocznej edycji amerykańskiego Mam Talent dotarła do samego finału, śpiewając w duecie z Avą Max. Eurowizja Junior coraz częściej stanowi trampolinę do następnych sukcesów.
Eurowizja Junior 2020: co wiemy?
Eurowizja Junior 2020 po raz drugi z rzędu odbędzie się w Polsce. Tym razem gospodarzem będzie Warszawa, a konkretniej studio 5 Telewizji Polskiej. Konkurs poprowadzą Ida Nowakowska, Rafał Brzozowski oraz Małgorzata Tomaszewska Wiemy, że widowisko odbędzie się w formie online. Występy zostały wcześniej nagrane w siedzibach nadawców. Jedynie delegacje Malty, Serbii i Ukrainy zrealizowały swoje występy w Warszawie. Slogan tegorocznego konkursu to #MoveTheWorld – #RuszŚwiatem. Nawiązuje on do idei działania, jakie każdy z nas może podjąć dla dobra całego świata.
Eurowizja Junior 2020 odbędzie się z udziałem 12 państw, po nieoczekiwanej rezygnacji Armenii. W tym roku z rywalizacji wycofali się jeszcze nadawcy z Walii, Macedonii Północnej, Irlandii, Australii, Albanii, Portugalii i Włoch, ale zadebiutują Niemcy.