W ostatnich dniach mieliśmy prawdziwy wysyp publikacji piosenek konkursowych na Eurowizję Junior 2018. Wiąże się to z kończącym się terminem zgłaszania utworów przez nadawców do EBU. Tym samym, znamy już 14 na 20 propozycji na 16. Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci w Mińsku.

We wtorek, 9 października zakończył się przedostatni w tym sezonie juniorowym finał narodowy. Walijczycy zadecydowali, że ich pierwszą w historii reprezentantką będzie 13-letnia Manw. Zaśpiewa ona piosenkę Hi yw y Berta (pol. Ona jest taka piękna). Utwór w superfinale wykonały w innych aranżacjach także Lily oraz Emma. Oprócz nich, finalistkami kilkuetapowego programu Chwilio Am Seren były trzy inne młode wokalistki: Misha, Gracie oraz Lauren. Utwór napisał Ywain Gwynedd. Opowiada on miłości do naszej planety i potrzebie chronienia jej.

Będzie to drugi występ Walii na jakimkolwiek wydarzeniu eurowizyjnym. W zeszłym roku kraj ten wziął udział w Eurowizji Chórów, na którym zajął drugie miejsce. Tam też po raz pierwszy w eurowizyjnej historii usłyszeliśmy język walijski.

Piosenką Izraela na tegoroczną Eurowizję Junior jest Children Like These (Yellad’im Kaeele). Zaśpiewa ją 13-letni Noam Dadon. Co ciekawe, utwór napisał i wcześniej już nagrał Eden Hason. EBU w drodze wyjątku dopuściła opublikowaną wcześniej przez innego wykonawcę piosenkę, zważywszy na fakt, że została ona wydana w regulaminowym okresie – po 1 maja 2018 roku.

Reprezentująca Gruzję Tamar Edilaszwili zaśpiewa w Mińsku Your Voice, utwór skomponowany przez Sopho Toroshelidze, znaną z występu na Eurowizji 2011 z zespołem Eldrine. 13-letnia Tamar wskazana na Juniora została jeszcze w maju poprzez selekcje Ranina.

Kolejnym krajem którego piosenkę poznaliśmy jest Serbia. 13-letnia Bojana Radovanović zaśpiewa utwór Svet (pol. Świat). Utwór skomponowała Marija Marić.

Poznaliśmy także piosenkę włoską. Włochy reprezentować będą 10-letnia Melissa oraz 14-letni Marco, a na Białorusi zaśpiewają What Is Loveskomponowane przez Beppe’go Vessicchio.

W ostatnich dniach opublikowane zostały także teledyski do utworów: rosyjskiego (Anna Filipchuk, Unbreakable), kazachskiego (Daneliya Tuleshova, Òzińe Sen) oraz albańskiego (Efi Gjika, Barbie).

Oprócz tych piosenek znamy także utwory z Białorusi (Daniel Yastremsky, Time), Armenii (Levon, L.E.V.O.N), Australii (Joel, Champion), Holandii (Max & Anne, Samen), Ukrainy (Darina Krasnovetska, Say Love) oraz Malty (Ela Mangion, Marchin’ On).

Cały czas czekamy na utwory dla Roksany Węgiel z Polski, Fidan Hüseynovej z Azerbejdżanu oraz Mariji Spasovskiej z Macedonii. Wciąż nie wiemy nic na temat reprezentanta Francji. Irlandia nagrany wcześniej finał narodowy pokaże 11 listopada.

16. Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci odbędzie się 25 listopada w stolicy Białorusi, Mińsku. Poprzednią edycję w Tbillisi wygrała reprezentująca Rosję Polina Bogusiewicz z piosenką Kryla.

Źródło: junioreurovision.tv, escxtra.com

Foto: BBC Radio Wales