fot. Maria Baładżanow/eurowizja.org

Wczoraj podczas ceremonii otwarcia poznaliśmy kolejność startową, według której wystąpią uczestnicy finału Eurowizji Junior w Gliwicach. Viki Gabor z Polski pojawi się na scenie jako jedenasta. Na tle stawki polska propozycja wypada bardzo korzystnie, choć wiele decyzji producentów konkursu wywołały zaskoczenie.

Kolejność startowa na Eurowizji Junior nie jest wprost skorelowana z szansami na dobry wynik jak to ma miejsce podczas dorosłej wersji konkursu. Jednak w dużo większym stopniu późna pozycja startowa ułatwia zwycięstwo. Spośród ostatnich dziesięciu zwycięzców aż siedmiu prezentowało się w ostatniej ćwiartce stawki. Czy to oznacza, że Viki Gabor ma ograniczone szansę na zwycięstwo z perspektywy jej pozycji? Niekoniecznie.

Warto pamiętać, że producenci na Eurowizji Junior ustalają porządek występów oprócz państwa-gospodarza oraz pierwszej i ostatniej pozycji. Biorąc pod uwagę układ krajów, polska piosenka zyskuje bardzo dużo. Bezpośrednio przed Polską występuje Walia i Kazachstan, a po niej usłyszymy Irlandię i Ukrainę. W obu przypadkach te utwory nie mają wielu zwolenników i są dużo bardziej wyważone niż taneczne Superhero.

Podziel się radością i dodaj eurowizyjną nakładkę

Warto też pamiętać, gdzie rozlokowani są pozostali faworyci. Swoje szanse wzmocniły Armenia i wylosowana Serbia. To są jedyne dwie piosenki z drugiej połowy, które w powszechnej opinii mają szanse na wysokie wyniki. Sytuacja w pierwszej połowie stawki wygląda zupełnie inaczej. Propozycja francuska otrzymała drugą lokatę w porządku przebiegu konkursu. Również Macedonia i Hiszpania pojawią się dość wcześnie. Decyzje o umieszczeniu tych piosenek na początku stawki wzbudziło wiele negatywnych komentarzy zagranicznych fanów. Polskim producentom Eurowizji Junior zarzuca się faworyzowanie swojej reprezentantki, szczególnie, że Telewizja Polska nie kryje się z tym, że chciałaby wygrać konkurs ponownie. Warto jednak pamiętać, że kolejność startowa jest zatwierdzana przez Europejską Unię Nadawców, a wszystkie ewentualne teorie spiskowe i tak zweryfikują występy na żywo.

Porozmawiaj z nami o Eurowizji Junior naszej grupie Warsaw Calling

fot. TVP/N.Młudzik​