[UPDATE] Eurowizja Junior oceniona w systemie głosowania jurorów. Kto wygrał? [Policzyć muzykę 2/5]

Eurowizja Junior, Policzyć muzykę, system eksponencjalny

Eurowizja Junior 2020: Ida Nowakowska podaje punkty. Fot. youtube.com / Junior Eurovision

Eurowizja Junior 2022 zakończyła się niespodziewanym zwycięstwem Francji. Pora sprawdzić jak wyniki Eurowizji Junior 2022 wpłynęły na statystyki, jeżeli pod uwagę weźmiemy punkty w tajemniczym systemie eksponencjalnym, za pomocą którego liczone są głosy jury? Jak zmieni się czołówka? A jak poradzi sobie Polska?

To już druga odsłona cyklu Policzyć muzykę, w którym przyglądamy się statystykom dotyczącym Eurowizji Junior. Tym razem wszystkie państwa otrzymają punkty w systemie eksponencjalnym. To unikalny algorytm, na którym oparte jest głosowanie jury na Eurowizji zgodnie ze wzorem: 12 * 0,827^(n-1), gdzie n oznacza zdobyte miejsce.

Tworząc ranking, przyznawałem punkty w skali eksponencjalnej, czyli 12; 9,92; 8,21 i tak dalej, w zależności od liczby uczestników. Wszystkie remisy punktowe zostały rozstrzygnięte tak, aby stworzyć pełną punktację dla wszystkich krajów danej edycji. Wartości eksponencjalne są stałe dla wszystkich edycji. Tym samym miejsce pierwsze jest zawsze warte równo 12,00 punktów, a pozycja dwunasta jest zawsze warta 1,49 punktu. Z kolei miejsce dziewiętnaste – 0,29, nawet jeżeli w konkursie startuje równo dziewiętnaście państw.

Eurowizja Junior w systemie eksponencjalnym

Dla przypomnienia, remisy punktowe zostały rozstrzygnięte dla wszystkich miejsc na podstawie obowiązujących w danym konkursie zasad. Tak oto w latach 2003-2015 w pierwszej kolejności uwzględniłem liczbę otrzymanych not, następnie liczbę najwyższych ocen (douze points) itd., a w ostateczności pozycję startową (im wcześniej, tym wyżej). Od 2016 roku w przypadku remisu decyduje liczba głosów drugiego członu. W 2016 roku było to zbiorcze głosowanie jury dziecięcego, a od 2017 głosowanie internetowe.

Tak jak w pierwszym odcinku serii, w klasyfikacji znajdują się tylko państwa, które faktycznie pojawiły się na scenie, czyli łącznie 39 obecnie istniejących krajów. W przypadku dyskwalifikacji, jak miało to miejsce w 2005 – Cypr, udział ten nie jest uwzględniany, nawet jeżeli kraj mógł głosować. Z kolei, punkty zdobyte przez nieistniejącą już Serbię i Czarnogórę podczas konkursu w 2005 roku zostały „odziedziczone” przez Czarnogórę, gdyż to właśnie czarnogórski nadawca wysłał uczestnika. Natomiast w rankingu zamiast Wielkiej Brytanii zobaczyć możemy osobno Anglię i Walię. Powodem jest fakt, iż w 2018 i 2019 roku w konkursie samodzielnie wystartowała Walia (telewizja S4C). Aby więc uniknąć nieporozumień, punkty zdobyte przez Wielką Brytanię wędrują do Anglii. Z resztą wszyscy reprezentanci Wielkiej Brytani na Eurowizji Junior pochodzą z Anglii. I to właśnie najpierw telewizja ITV, a obecnie BBC ,obydwie z siedzibą w Londynie, wysyłały brytyjskich reprezentantów na konkurs.

Eurowizja Junior: który kraj najlepszy?

Liczba uzyskanych punktów została podzielona przez liczbę startów w konkursie. Następnie kraje zostały uszeregowane od najwyższej średniej do najniższej.

Eurowizja Junior: który kraj najlepszy? Oceniliśmy uczestników w systemie eksponencjalnym. Oprac. Maciej Baranowski / eurowizja.org

Eurowizja Junior: który kraj najlepszy?

Jak wypadła Polska?

Eurowizja Junior: który kraj najsłabszy?

Źródła: www.junioreurovision.tv, www.senojflags.com, opracowania własne.

Exit mobile version