[UPDATE] Klasyfikacja generalna Konkursu Piosenki Eurowizji Junior [Policzyć muzykę 1/5]

Eurowizja Junior 2019, wyniki

Eurowizja Junior 2019: wyniki głosowania konkursu w Gliwicach. Fot. junioreurovision.tv

Eurowizja Junior 2022 zakończyła się zwycięstwem Francji i srebrnym medalem Armenii. Tym razem przyjrzyjmy się historii konkursu i odpowiemy na pytanie, który kraj jest najlepszy, jeżeli pod uwagę weźmiemy wszystkie edycje w latach 2003-2022. Jak tegoroczny konkurs zmienił klasyfikację generalną. Jak w zestawieniu plasuje się Polska?

W każdą niedzielę poprzedzającą konkurs sprawdzaliśmy, jak wygląda Eurowizja Junior w liczbach. Bazując na różnej metodologii prześledzimy konkursowe wyniki, układając kraje w klasyfikacje. W pierwszym odcinku serii Policzyć muzykę wszystkie państwa otrzymają punkty od 0 do 100 na podstawie liczby procent pokonanych państw. Zwycięzca zawsze otrzymuje niezmiennie 100 punktów, natomiast miejsce ostatnie zawsze 0. Wartości pozostałych miejsc zmieniają się proporcjonalnie do liczby państw. Im więcej krajów, tym więcej warte jest miejsce drugie i każde kolejne. Dla przykładu, w 2018 roku przy rekordowej liczbie 20 państw, srebrny medal dawał aż 95 punktów, a w 2020 (a także 2012 i 2013) przy zaledwie 12 krajach, drugie miejsce warte było 91 punktów.

Eurowizja Junior: wybieramy najlepszy kraj – jak powstała klasyfikacja?

Remisy punktowe rozstrzygnięto dla wszystkich miejsc na podstawie obowiązujących w danym konkursie zasad. W latach 2003-2015 w pierwszej kolejności uwzględniłem liczbę otrzymanych not, następnie liczbę najwyższych ocen (douze points) itd., w ostateczności pozycję startową (im wcześniej, tym wyżej). Od 2016 roku w przypadku remisu decyduje liczba głosów przyznana w drugim głosowaniu. W 2016 roku było to zbiorcze głosowanie jury dziecięcego, a od 2017 głosowanie internetowe.

Klasyfikacja obejmuje tylko państwa, które faktycznie pojawiły się na scenie, czyli łącznie 39 obecnie istniejących krajów. W przypadku dyskwalifikacji (Eurowizja Junior 2005, Cypr) udział ten nie jest uwzględniany, nawet jeżeli kraj mógł głosować. Z kolei punkty zdobyte przez nieistniejącą już Serbię i Czarnogórę podczas konkursu w 2005 roku zostały „odziedziczone” przez Czarnogórę, gdyż to właśnie czarnogórski nadawca wysłał uczestnika. Natomiast w rankingu zamiast Wielkiej Brytanii zobaczyć możemy osobno Anglię i Walię. Powodem jest fakt, iż w 2018 i 2019 roku w konkursie samodzielnie wystartowała Walia (telewizja S4C). Aby więc uniknąć nieporozumień, punkty zdobyte przez Wielką Brytanię wędrują do Anglii. Z resztą wszyscy reprezentanci Wielkiej Brytani na Eurowizji Junior pochodzą z Anglii. I to właśnie najpierw telewizja ITV, a obecnie BBC ,obydwie z siedzibą w Londynie, wysyłały brytyjskich reprezentantów na konkurs.

Eurowizja Junior: klasyfikacja w skali 0-100

Liczba uzyskanych punktów została podzielona przez liczbę startów w konkursie. Następnie kraje zostały uszeregowane od najwyższej średniej do najniższej.

Eurowizja Junior: klasyfikacja wszechczasów w systemie 0-100. Opracowanie: Maciej Baranowski

Kto najlepszy?

Eurowizja Junior a Polska

Roksana Węgiel (Eurowizja Junior 2018, Polska) na scenie w Mińsku. Fot. junioreurovision.tv / Andres Putting

Eurowizja Junior: te kraje osiągnęły najsłabszy wynik

Źródła: www.junioreurovision.tv, www.senojflags.com, opracowania własne.

Exit mobile version