W zeszłym tygodniu eurowizyjne media ponownie zdominowała Eurowizja Junior. Na ten moment wiemy, że 13 krajów zadeklarowało udział w konkursie. W ostatnich dniach otrzymaliśmy także nowe informacje o planach nadawców na Eurowizję 2021. Które kraje rozpoczęły już przygotowania?
Eurowizja Junior po raz drugi z rzędu odbędzie się w Polsce. To efekt wygranej Viki Gabor z piosenką Superhero w Gliwicach. Kolejny konkurs odbędzie się 29 listopada w Warszawie, w studiu przystosowanym do przeprowadzania wydarzeń telewizyjnych. Poszukiwania reprezentanta na Eurowizję Junior rozpoczęła już Polska. Wiemy, że zostanie on ponownie wybrany dzięki formatowi Szansa na Sukces. Jednym z faworytów do wzięcia udziału i zwycięstwa w programie był Marcin Maciejczak. Triumfator The Voice Kids 3 nie jest jednak zainteresowany partycypacją.
Eurowizja Junior bez Australii i Walii
Zaskakująco dla fanów konkursu, Eurowizja Junior 2020 odbędzie się bez udziału Australii i Walii. Jeszcze w zeszłym tygodniu pisaliśmy o spodziewanym zgłoszeniu z kraju kangurów po tym jak kwestia partycypacji w konkursie wróciła po trzech latach do nadawcy SBS. Ostatecznie ze względu na niepewną sytuację epidemiologiczną, w tym wzrost zachorowań na koronawirusa w ostatnich dniach, Australia zdecydowała się na rezygnację. Z podobnych przyczyn do Warszawy nie przyjedzie Walia. Wcześniej z udziału wycofał się Izrael, który zmaga się z największą jak dotąd falą zachorowań na SARS-CoV-2.
Co ciekawe, media spekulują, że możliwy jest powrót Wielkiej Brytanii do rywalizacji. Zmiana podejścia BBC mogłaby się wiązać z nową strategią stacji BBC Three, która chce dotrzeć do najmłodszych odbiorców. Nie bez znaczenia może być tu także rezygnacja Walii, która jest częścią Zjednoczonego Królestwa. Taki rozwój wypadków umożliwia partycypację brytyjskiego nadawcy.
Eurowizja Junior: kolejne kraje na pokładzie
W zeszłym tygodniu czterech kolejnych nadawców wyraziło zainteresowanie udziałem w Eurowizji Junior 2020. Hiszpania i Francja potwierdziły wcześniejsze pogłoski i oficjalnie ogłosiły swój start. Podobne oświadczenie wydał serbski nadawca RTS. Co więcej, ustalił także termin zgłaszania propozycji na 1 września. Choć Białoruś zastrzegła, że ostateczną decyzję dotyczącą występu na Juniorze podejmie do 7 września, rozpoczęto już poszukiwania przyszłego reprezentanta. W zależności od sytuacji epidemiologicznej młodego artystę wybiorą telewidzowie i jurorzy lub specjalnie powołana komisja, na podstawie zamkniętego przesłuchania.
O krok dalej w wyborze swojego przedstawiciela są Holendrzy, którzy opublikowali już piosenki, które powalczą w finale Junior Songfestival. Także Gruzini wytypowali finałową dziesiątkę formatu Ranina.
Eurowizja 2021: konkrety w Mołdawii, Izraelu i Słowenii
Z informacji podanych przez samą zainteresowaną, Natalia Gordienko wystąpi na Eurowizji 2021 w barwach Mołdawii. Utwór w tanecznym stylu wyprodukuje „dream team” odpowiedzialny także za jej tegoroczną propozycję Prison – Filipp Kirkorow, Dimitris Kontopoulos i Fokas Evangelinos. Z kolei w Izraelu powstanie aż szesnaście utworów, z których jeden zaśpiewa Eden Alene w Rotterdamie. Izraelczycy zaplanowali skomplikowany proces selekcji oparty na decyzji widzów i jurorów oraz dwóch odcinkach na żywo – półfinale i finale. W tym ostatnim Alene wykona tylko cztery utwory, wzorem tegorocznego koncertu selekcyjnego. Specjalne wydarzenie dla wyłonienia piosenki na Eurowizję 2021 planują również Słoweńcy. Do 30 września twórcy mogą zgłaszać kompozycje dla Any Soklić.
Francja wybiera reprezentanta na Eurowizję 2021
Coraz więcej wiemy o selekcjach we Francji. Krajowy nadawca zdecydował się na organizację nowego formatu pod nazwą Eurovision France – c’est vous qui decidez. Jak tłumaczy szefowa francuskiej delegacji, Alexandra Redde-Amiel, idea ma szerszy kontekst. Tom Leeb (reprezentant Francji na Eurowizji 2020) został wybrany wewnętrznie. Następnie rozpoczęła się pandemia koronawirusa i Eurowizja 2020 została odwołana. Władze stacji nie chcą pozwolić na to, by Francuzi zostali kolejny rok bez konkursu. Eurowizja to jeden z najbardziej popularnych programów w kraju, dlatego tak istotne jest, by głos w sprawie wyboru reprezentanta ponownie wrócił do widzów.
Eurowizja 2021: wieści z Włoch, Estonii i Szwecji
Włoski nadawca RAI potwierdził, że przyszłoroczny Festiwal w Sanremo zostanie przełożony na pierwszy tydzień marca. Koncerty odbędą się w dniach 2-6 marca, a za organizację widowiska ponownie odpowiedzialny będzie Amadeus. Nie wiemy, czy wzorem ubiegłych lat festiwal wyłoni reprezentanta Włoch w konkursie. Tymczasem Estończycy ponownie stawiają na format Eesti Laul. Jego zwyciężczyni z 2018 roku, Elina Neczajewa, zapowiada, że nie wyklucza startu w przyszłorocznym konkursie. Jak deklaruje artystka, jej zainteresowanie kolejnym startem jest spowodowane pracą na planie komedii Netflixa o Eurowizji, gdzie wróciły wspomnienia z Lizbony.
Natomiast w Szwecji zakończył się kolejny etap konkursu P4 Nasta. Wyłoniono już wszystkich lokalnych zwycięzców. Teraz komisja jurorska wybierze 8 spośród 25 zgłoszeń, które zaprosi do wrześniowego finału. Triumfator formatu otrzyma automatyczny start z nową piosenką w Melodifestivalen 2021.
Co słychać u eurowizyjnych artystów?
Niewątpliwie w ostatnim tygodniu działo się naprawdę wiele! W niedzielny wieczór rosyjska grupa Little Big po dwóch latach zdetronizowała Nettę na szczycie zestawienia najchętniej oglądanych filmów na oficjalnym kanale Konkursu Piosenki Eurowizji. W sumie teledysk do utworu Uno w ciągu zaledwie czterech miesięcy obejrzano 134 miliony razy.
https://www.youtube.com/watch?v=L_dWvTCdDQ4
Johnny Manuel, reprezentujący Bułgarię na Eurowizji 2018 jako członek zespołu EQUINOX, był o krok od wygrania The Voice Australia. Wokalista dotarł do finału dziewiątej edycji formatu jako najlepszy podopieczny Guy’a Sebastiana (Australia 2015). W finale zaśpiewał przebój Celine Dion, My Heart Will Go On. Co ciekawe, cały program wygrał młodszy brat Guy’a, Chris.
Senhit (San Marino 2011, 2020 i 2021) nie zwalnia tempa i z rozmachem zrealizowała teledysk do coveru kolejnego utworu z Eurowizji. Po Insieme: 1992 (Włochy 1990) i L’essenziale (Włochy 2013) przyszedł czas na Cheesecake (Białoruś 2014). Wideo jest częścią jej projektu #FreakyTripToRotterdam, co stanowi zapowiedź kolejnych materiałów w najbliższych tygodniach. Jak przystało na Senhit, w teledysku nie brakuje kolorów, neonów i kontrowersji. Według intencji wokalistki cover ma następujące przesłanie – jeśli jesteś obojętny wobec niesprawiedliwości, sam stajesz się oprawcą. Oglądając klip trudno jednak stwierdzić, czy rzeczywiście to miała artystka na myśli…
Na koniec kilka słów o OGAE Song Contest, czyli jednym z trzech konkursów organizowanych przez Stowarzyszenie Miłośników Konkursu Piosenki Eurowizji. Członkowie OGAE Polska zdecydowali, że Polskę reprezentować będzie duet Kayah i Viki Gabor z piosenką Ramię w Ramię. Na kolejnych miejscach w głosowaniu uplasowała się sanah z utworami Szampan i Melodia. Wyniki całego plebiscytu poznamy w drugiej połowie października.