W ostatnich tygodniach wydarzenia dotyczące Eurowizji dla Dzieci wyraźnie nabrały rozpędu. Swoje oficjalne, konkursowe wersje utworów opublikowali nadawcy z Rosji i Bułgarii. Oba te kraje dość dobrze radziły sobie w festiwalowej stawce w trakcie ostatnich lat. Czy tak będzie i tym razem?

Lidia Ganeva w barwach Bułgarii

Prawie trzy miesiące – tyle czasu od wyboru Lidii Ganevej na reprezentantkę Bułgarii trzeba było czekać na publikację utworu, który młoda artystka wykona na maltańskiej scenie. 20. listopada Lidia przedstawi kompozycję Magical Day (Вълшебен ден) będącą dziełem popularnej w Bułgarii pary piosenko-pisarzy – Ilji Grigorova i Vladimira Ampov-Grafa.

W krajowych eliminacjach Ganeva nie miała sobie równych. Uzyskała maksymalną notę od jurorów i zdobyła aż 34,75% głosów widzów. Urodzona w Płowdiw wokalistka pochodzi z muzykalnej rodziny. Matka śpiewa w zespole ludowym, natomiast ojciec jest profesjonalnym tancerzem. Artystyczne geny, które rodzice przekazali Lidii zaowocowały zdobyciem przez dziewczynkę ponad 10 nagród w krajowych konkursach i muzycznych Grand Prix. Czy sukcesy na bułgarskiej scenie przełożą się na dobry rezultat podczas Eurowizji w tym roku?

Zmiany w rosyjskiej kandydaturze

6 października na oficjalnym kanale Eurowizji Junior w serwisie Youtube pojawiła się nowa wersja rosyjskiej piosenki wybranej już w połowie sierpnia do reprezentowania tego kraju w Konkursie. Zmienił się nie tylko tytuł utworu, ale i nazwa jego wykonawcy. Skąd ta zmiana?

Dwa miesiące temu rosyjskie preselekcje do Eurowizji Junior wygrała Sofia Fisenko wykonując solo utwór Zhivaya Voda. Okazało się jednak, że rosyjski nadawca zdecydował o poszerzeniu składu wykonującego kompozycję i utworzeniu grupy Water of Life Project, której przewodniczyć będzie wspomniana już Fisenko. Na scenie w Valletcie dołączą do niej Sasza Abramejceva oraz siostry Kristina i Madonna Abramowe. Tytuł piosenki przetłumaczono na język angielski i nawiązuje on do ostatniego refrenu, który wykonany zostanie właśnie w tym języku. Czy Rosjanie skorzystają na zaproponowanych zmianach?

Główna wokalistka zespołu – Sofia Fisenko – jest dość znaną w Rosji artystką młodego pokolenia. W roku 2013 próbowała już swoich sił w eliminacjach do Dziecięcej Eurowizji, kiedy to zajęła 3. miejsce z utworem Luchshiye Druzya. Umiejętności wokalne ćwiczyła również podczas udziału w dziecięcych programach Novaya Volna i rosyjskiej wersji The Voice Kids.

źródła: junioreurovision, eurovision-bg, kidsmusic, aif

fot. BNT