Eurowizja Junior w tym roku odbędzie się po raz dwudziesty. Jak dotąd 19 młodych wykonawców sięgnęło po zwycięską statuetkę. Przypominamy ostatnią dziesiątkę z nich i sprawdzamy, jak potoczyły się ich kariery.
Dziecięca odsłona Eurowizji przeszła liczne transformacje i doczekała się swojej dwudziestej edycji, którą Armenia zorganizuje już w grudniu. Przyjrzyjmy się ostatnim zwycięzcom i wybierzmy najlepszych z nich!
Eurowizja Junior: najlepsi zwycięzcy z lat 2003-2011
W poprzedniej części przypomnieliśmy pierwszych zwycięzców Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci. Poprosiliśmy też o oddawanie głosów na najlepszych z nich. Efektem ponad 700 głosów najlepsza piątka w kolejności chronologicznej, to: 2003 – Dino Jelusić (Chorwacja), 2004 – María Isabel (Hiszpania), 2008 – Bzikebi (Gruzja), 2009 – Ralf Mackenbach (Holandia) i 2010 – Władimir Arzumanjan (Armenia).
Na ich propozycje będzie można zagłosować w finałowej ankiecie w przyszłym tygodniu, której podsumowanie nastąpi 24 listopada podczas specjalnego live’a na naszym kanale w serwisie YouTube. Pozostałe wyniki w grupie starszych zwycięzców były następujące:
- 6. Candy – Candy music (Gruzja, 2011) – 8,77%
- 7. Ksenia Sitnik – My wmiestie (Białoruś 2005) – 5,34%
- 8. Aleksej Żyhałkowicz – Z druzjami (Białoruś 2007) – 4,11%
- 9. Siostry Tołmaczowe – Wiesennyj jazz (Rosja 2006) – 3,84%
Eurowizja Junior: pierwsze zwycięstwa dla Ukrainy, Malty i Włoch
Anastazja Petryk – Nebo (Ukraina, 2012)
Podczas Eurowizji Junior 2012 triumfowała reprezentantka Ukrainy, Anastazja Petryk z utworem Nebo. Jej siostra Wiktoria cztery lata wcześniej zajęła w konkursie drugie miejsce. Młodsza z sióstr Petryk, które wspólnie zaistniały na scenie ukraińskiej odsłony Mam Talent, zdeklasowała konkurencję. Zdobyła aż osiem z dwunastu możliwych not 12 punktów. Jej wynik 138 punktów na 156 możliwych do zdobycia jest zaś najlepszym rezultatem w historii konkursu.
Po triumfie dziewczynka wydała swój dotychczasowy dorobek na albumie Nastia Petryk, a następnie kolejne dwa single. Mimo wyjątkowego talentu i wokalu pasującego do muzyki jazzowej, dalsza kariera Anastazji nie była już spektakularna. Aktualnie ma 20 lat i mieszka w Filadelfii, gdzie wyjechała po wybuchu wojny.
Gaia Cauchi – The start (Malta, 2013)
W 2013 roku w Kijowie wygrała powracająca po przerwie Malta. Kraj postawił wtedy na zwyciężczynię festiwalu Sanremo Junior, Gaię Cauchi. Rozpoznawalna we Włoszech 11-latka wykonała balladę The start. Tuż po swoim zwycięstwie stała się jednak obiektem kontrowersji. Premier Malty chciał nagrodzić ją najwyższym odznaczeniem państwowym, co jednak spotkało się ze sporym sprzeciwem. W końcu Gaia za swoje zasługi otrzymała medal niższego rzędu.
W 2018 roku zgłosiła się do brytyjskiego programu X Factor. Dołączyła w nim do grupy Sweet Sense, która jednak szybko została wyeliminowana. Na niemal dekadę po swoim zwycięstwie Gaia Cauchi dalej wydaje muzykę.
Vincenzo Cantiello – Tu primo grande amore (Włochy, 2014)
Na start w konkursie organizowanym przez Maltę skusiły się Włochy. Stacja RAI dołączyła do Eurowizji Junior i wygrała ją za pierwszym podejściem! To jedyny przypadek zwycięstwa debiutującego kraju, nie licząc pierwszej edycji konkursu w 2003 roku. Za wsparciem przede wszystkim jury statuetkę zdobył Vincenzo Cantiello z balladą Tu primo grande amore.
Chłopak obraca się w klimatach popowo-soulowych. W 2016 roku wydał swój pierwszy album Never too much. Regularnie zajmuje się muzyką. W zeszłym roku zajął drugie miejsce w programie All Together Now – La musica è cambiata i wydał nowy singiel Tempesta.
Eurowizja Junior: kolejne sukcesy Malty, Gruzji i Rosji
Destiny – Not my soul (Malta, 2015)
Zorganizowaną w bułgarskiej stolicy Eurowizję Junior zwyciężyła osoba, której fanom Eurowizji nie trzeba przedstawiać. Destiny Chukunyere z Malty ma nigeryjskie pochodzenie i podobnie jak swoja poprzedniczka, wygrała Sanremo Junior. Z propozycją Not my soul zwyciężyła zarówno głosowanie jury, jak i telewidzów, a wynik 185 punktów ustanowił nowy rekord punktowy. Po triumfie Destiny otrzymała takie samo państwowe wyróżnienie, jak Gaia Cauchi.
W 2017 roku zgłosiła się do programu Mam Talent w Wielkiej Brytanii: podczas przesłuchań zaśpiewała Think Arethy Franklin, swojej głównej inspiracji. Odpadła jednak w półfinale. Dwa lata później pojawiła się na dorosłej Eurowizji jako chórzystka Micheli Pace, a podczas kolejnej edycji sama została reprezentantką Malty. Stało się tak dzięki wygranej w maltańskiej wersji X Factora. Przed odwołaniem Eurowizji 2020 była dobrze oceniana za utwór All of my love, a na konkurs w 2021 roku pojechała z Je me casse. Również jako jedna z faworytek zajęła w Rotterdamie siódme miejsce. Aktualnie ma przed sobą trenowanie jednej z drużyń w maltańskim The Voice Kids.
Mariam Mamadaszwili – Mzeo (Gruzja, 2016)
Trzecie gruzińskie zwycięstwo w 2016 roku osiągnęła 11-letnia Mariam Mamadaszwili z utworem Mzeo. Była wówczas najmłodszą uczestniczką konkursu. Swój pierwszy utwór The butterfly wydała w 2014 roku, a już rok później wyjechała z rodziną do Stanów Zjednoczonych. Na stałe mieszka w stanie Connecticut. Przed wyprowadzką kształciła się w Bzikebistudio, które pomogło jej w zostaniu reprezentantką w Gruzji. Jej ulubione gatunki muzyczne to jazz i R&B.
Polina Bogusewicz – Wings (Rosja, 2017)
Zwyciężczynią Eurowizji Junior w Tbilisi okazała się Polina Bogusewicz w zainspirowanym nieco twórczością Sii utworze Wings (Krylia). Wokalistka jest w połowie Rosjanką, a połowie Koreanką. Po raz pierwszy zdobyła rozpoznawalność za sprawą udziału w pierwszej rosyjskiej edycji The Voice Kids, gdzie doszła do etapu bitew. Eurowizyjna piosenka, z którą jednomyślnie wygrała preselekcje, była jej pierwszym singlem.
Wygrana Poliny na Eurowizji Junior była dość nietypowa: udała się bowiem po połączeniu drugiego miejsca w głosowaniu jury i szóstego w głosowaniu online. Po konkursie wydała ona dwa kolejne single: Heavy on my heart i Ja nie adin. Aktualnie 19-latka mieszka w Los Angeles. Po wybuchu wojny w Ukrainie potępiła działania Rosji.
Eurowizja Junior: Polska wygrywa dwa razy z rzędu
Roksana Węgiel – Anyone I want to be (Polska, 2018)
Roksana Węgiel w 2018 roku wygrała pierwszą polską edycję formatu The Voice Kids. W finale konkursu wykonała swój debiutancki singiel Żyj, który stał się przebojem. We wrześniu Telewizja Polska wewnętrznie wskazała ją na reprezentantkę Polski podczas Eurowizji Junior w Mińsku. 13-latka wystąpiła w konkursie z piosenką Anyone I want to be i wygrała z wynikiem 215 punktów.
Po tym sukcesie kariera Roxie nabrała rozpędu. Młoda gwiazda była dwukrotnie nominowana do Fryderyka – w 2019 roku w kategorii fonograficzny debiut roku, a w 2020 roku – za album roku pop. W swoim dorobku ma m.in. takie utwory, jak Dobrze jest jak jest, Korona, Napad na bank, Przyjdź po mnie. Roksana była współprowadzącą Eurowizji Junior 2019 w Gliwicach, a także zwyciężczynią programu Dance Dance Dance. Jedną z najnowszych premier jest jej utwór Głośniej. W zeszłym roku w wywiadzie dla eurowizja.org wyjawiła ona, że po 16. urodzinach odrzuciła propozycję reprezentowania Polski na dorosłej Eurowizji, ale nie wyklucza startu w przyszłości.
Viki Gabor – Superhero (Polska, 2019)
W 2019 roku to Polska została gospodarzem Eurowizji Junior. Finał konkursu odbył się w Arenie Gliwice, a Polskę reprezentował młody talent wyłoniony przez program Szansa na Sukces. Reprezentantką naszego kraju okazała się 12-letnia wówczas Viki Gabor z propozycją Superhero. Finalistka The Voice Kids w listopadzie zostawiła konkurencję w tyle, wygrywając z rekordowym wynikiem 278 punktów. W ten sposób Polska została pierwszym i jak na razie jedynym krajem, który triumfował na Eurowizji Junior dwa razy z rzędu.
Po konkursie Viki wydała przebój Ramię w ramię nagrany w duecie z Kayah. Wkrótce ukazały się kolejne radiowe hity, m.in. Not gonna get it, Afera czy Getaway, promujący jej debiutancki album. Najnowsze premiery to Barbie i utwór 3:30, pierwszy w całości stworzony przez Viki; oba znajdą się jeszcze w tym roku na drugim krążku, ID. Pod względem innych wyróżnień Viki Gabor może pochwalić się aż czterema nominacjami do Fryderyków; w 2020 roku w kategoriach fonograficzny debiut roku, jak i utwór i teledysk roku za Superhero, zaś w roku 2021 – w kategorii teledysk roku (Getaway).
Ostatnie dwie zwyciężczynie
Valentina – J’imagine (Francja, 2020)
Valentina Tronel w 2016 roku wystąpiła w The Voice Kids. Podczas przesłuchań w ciemno zaśpiewała wtedy utwór Laury Pausini, współprowadzącej Eurowizji 2022. To dlatego, że jej mama jest fanką wokalistki, a także nauczycielką włoskiego. W kolejnych latach Valentina należała do projektu muzycznego Kids United, z którym wydała szereg utworów i płyt.
Podczas zdalnie przeprowadzonego konkursu w Warszawie 11-latka wykonała utwór J’imagine, za którym stoją Igit (Destination Eurovision 2018) i Barbara Pravi (Eurowizja 2021). Jako pierwsza od wprowadzenia głosowania online wygrała zarówno w głosowaniu jurorskim, jak i internetowym. W 2021 roku, po zamknięciu projektu Kids United, wydała dwa nowe utwory, które wraz z eurowizyjnym przebojem trafiły na debiutancki album solowy Plus loin qu’un rêve.
Maléna – Qami qami (Armenia, 2021)
Najświeższą zwyciężczynią Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci jest Maléna. Podczas konkursu w Paryżu wykonała utwór Qami qami i wygrała przewagą 6 punktów nad reprezentującą Polskę Sarę James. Nie było to jednak jej pierwsze doświadczenie z Eurowizją Junior. W 2018 roku pod swoim prawdziwym imieniem Arpi (zdrobnienie od Arpine) wystąpiła w preselekcjach, nie awansując do finału. Reprezentantką Armenii miała być już w roku 2020. Nie przyszło jej jednak zaśpiewać Why, gdyż jej kraj zrezygnował z udziału po wojnie w Górskim Karabachu.
Za obie propozycje na Eurowizję Junior odpowiada Tokionine, właściciel wytwórni TKN Entertainment, z którą współpracuje młoda wykonawczyni. Po swoim triumfie, drugim zwycięstwie dla Armenii, dziewczyna zdobyła stypendium na Berklee College of Music w Bostonie, gdzie kształciła swój talent w semestrze letnim. Aktualnie przygotowuje nowe utwory, a ostatnią premierą jest cover hitu lat 80. Cheri cheri lady. Maléna miała już okazję wystąpić w Polsce – było to podczas Europejskiego Stadionu Kultury 2022.
Wybierz najlepszych z najlepszych!
W tej i poprzedniej części artykułu poświęconego zwycięzcom Eurowizji Junior wybieramy po pięć najlepszych propozycji. Wskazana dziesiątka zostanie omówiona i oceniona podczas specjalnego live z okazji 20-lecia konkursu, który odbędzie się 24 listopada na naszym kanale w serwisie YouTube. Głosowanie w tej części trwa do środy, 16 listopada. Z uwagi na chęć zachowania równych szans, w głosowaniu udziału nie biorą polskie piosenki.