Eurowizja Junior: pięć najsłabszych państw w historii

Eurowizja Junior 2019: Manw z Walii podczas próby generalnej narodowych eliminacji, fot. S4C

Eurowizja Junior przyciąga najmłodszych miłośników muzyki już od siedemnastu lat. Polska bierze w niej udział dopiero po raz siódmy, ale ma już na koncie dwa zwycięstwa. W dodatku jedno po drugim! Niestety nasze początki nie były tak udane i przez pierwsze dwa lata Polska kończyła ostatnia… Jak to wygląda na tle innych państw? Odliczając dni do Eurowizji Junior 2020 przedstawiamy ranking pięciu krajów z najsłabszymi wynikami w historii konkursu.

Pierwsza Eurowizja Junior odbyła się w roku 2003 i zgromadziła szesnaście państw. Od tamtego czasu wzięło w niej udział łącznie 39 krajów, ale tylko Białoruś i Holandia nie opuściły żadnej edycji konkursu. Niedawno pisaliśmy o pięciu krajach, które najlepiej radziły sobie na Eurowizji Junior, a dziś sprawdzamy te z najsłabszymi wynikami.

Nie jest łatwo stworzyć ranking najgorszych państw w konkursie, w którym zmienia się choćby liczba uczestników. Można na przykład przyznawać karne punkty za ostatnie miejsca, ale jak potraktować tych, którzy wystartowali tylko kilka razy? Mieli przecież znacznie mniej możliwości, by znaleźć się na końcu stawki. Zgromadziliby odpowiednio mniej tych karnych punktów…

Nasz ranking powstał więc nie na podstawie miejsc, lecz punktów zdobytych przez poszczególne państwa. Żeby jednak było sprawiedliwie, uwzględniliśmy też ich liczbę startów oraz łączną liczbę punktów, jaka była do zdobycia w kolejnych latach. Oto najsłabsza piątka:

5. San Marino

To malutkie państewko pojawiło się na Eurowizji Junior tylko trzykrotnie, w latach 2013-2015. Zgromadziło w sumie 99 punktów, a najwyżej dotarło do miejsca dziesiątego. Było to w roku 2013, gdy udział w Eurowizji Junior wzięło zaledwie dwanaście państw. Czyli pozycja dziesiąta była tak naprawdę trzecią od końca. Rezultaty w kolejnych latach nie były niestety lepsze: w 2014 miejsce piętnaste (na 16 uczestników), a rok później czternaste (przy 17 uczestnikach). San Marino w naszym rankingu najsłabszych zajmuje pozycję piątą.

4. Czarnogóra (Serbia i Czarnogóra)

Przed podziałem na Serbię i Czarnogórę państwo Serbia i Czarnogóra wzięło udział w Eurowizji Junior tylko raz, w roku 2005. Reprezentantem był jednak Czarnogórzanin, Filip Vučić. Ponadto wyniki niepodległej Czarnogóry nie poprawiły się znacząco od 2005 roku, dlatego te państwa wspólnie ustawiamy na pozycji czwartej wśród najsłabszych na Eurowizji Junior.

Czarnogóra wystartowała samodzielnie jeszcze tylko dwukrotnie, a do 29 punktów zgromadzonych przez Filipa doliczamy ich w sumie 60. Zajmowane pozycje też nie zachwycają: w roku 2005 trzynasta oraz kolejno czternasta i trzynasta w latach 2014-2015. Nie da się ukryć, że nie są to wyniki szczęśliwe.

3. Portugalia

Ten niewielki kraj, graniczący tylko z Hiszpanią i Oceanem Atlantyckim, pojawił się na Eurowizji Junior pięciokrotnie. Najpierw w latach 2006-2007 zajmował odpowiednio miejsca czternaste i szesnaste, po czym udał się na 10-letnią przerwę. Niestety powrót nie obfitował w sukcesy. Portugalia w latach 2017-2019 zdobywała kolejno miejsca czternaste, osiemnaste i szesnaste. Natomiast łącznie w swojej historii zgromadziła 176 punktów, czyli średnio 35 na każdy swój start. Nie jest to imponujący wynik.

https://www.youtube.com/watch?v=MG5uV-ufj_A

2. Walia

Zjednoczone Królestwo na Eurowizji Junior radziło sobie całkiem nieźle, zajmując m.in. pozycję trzecią w 2003 roku i drugą w 2004. Niestety po słabszym wyniku w roku 2005 Wielka Brytania wycofała się z konkursu na dobre.

Sytuację wykorzystała w końcu Walia, która samodzielnie zadebiutowała na Eurowizji Junior 2018. Niestety nie był to debiut udany, bowiem Walia zajęła ostatnie, dwudzieste miejsce. Rok później było niewiele lepiej – pozycja osiemnasta, przedostatnia. Łącznie oba udziały przyniosły jej 64 punkty, czyli bardzo niewiele w porównaniu z tym, ile było do zdobycia. Stąd Walia jest niemal najsłabsza w naszym rankingu. I niestety w tym roku nie zamierza poprawić swojej statystyki.

1. Szwajcaria

Można mówić, że nieuczciwie uznajemy Szwajcarię za najsłabszy kraj na Eurowizji Junior, bo wzięła w nim udział tylko raz i nawet nie była ostatnia. To prawda, ale zdobyła zaledwie 4 punkty, tylko o punkt więcej od zajmujących wówczas ex aequo ostatnie miejsce Polski i Łotwy. Był to rok 2004, a zatem Szwajcaria miała 15 lat, by swój wynik poprawić. Jednak tego nie uczyniła i jej statystyka Eurowizji Junior zamyka się na tych czterech punktach i miejscu szesnastym. Też jest nam bardzo przykro, ale to najsłabszy kraj w historii Eurowizji Junior.

* * *

Młodsza siostra Konkursu Piosenki Eurowizji nie została w tym roku odwołana, jednak pilotażowo odbędzie się online. Znacznie zmniejszyła się też liczba uczestników – w tym roku zobaczymy bowiem reprezentantów tylko z dwunastu państw. Może to mieć niebagatelny wpływ na wyniki, a zwłaszcza głosowanie publiczności.

Źródła: junioreurovision.tv, fot. S4C
Exit mobile version