Eurowizja Junior 2022 zakończyła się niespodziewanym zwycięstwem Francji. Pora sprawdzić jak Eurowizja Junior 2022 wpłynęła na statystyki, jeżeli pod uwagę weźmiemy w systemie eurowizyjnym? Czy kolejny udział Polski poprawi nasze statystyki?
Tym razem opracowaliśmy tabelę wyników w skali eurowizyjnej, czyli przypisując 1-8, 10 i 12 punktów krajom, które zajęły dziesięć najwyższych miejsc w danej edycji Eurowizji Junior.
Eurowizja Junior: tabela wszechczasów w systemie eurowizyjnym
W drugim odcinku serii Policzyć muzykę ocenimy każdą edycję w następujący sposób:
- Tworząc ranking, przyznawałem punkty w skali eurowizyjnej, czyli 1-8, 10 i 12 punktów, w zależności od liczby uczestników. Wszystkie remisy punktowe rozstrzygnąłem tak, aby stworzyć pełną punktację dla wszystkich krajów danej edycji.
- Remisy punktowe rozstrzygnąłem dla wszystkich miejsc zasad obowiązujących w konkretnej edycji konkursu. Tak oto w latach 2003-2015 w pierwszej kolejności uwzględniłem liczbę otrzymanych not; następnie liczbę najwyższych ocen (douze points) itd., a w ostateczności pozycję startową (im wcześniej, tym wyżej). Od 2016 roku w przypadku remisu decyduje liczba głosów drugiego członu. W 2016 roku było to zbiorcze głosowanie jury dziecięcego, a od 2017 roku głosowanie internetowe.
- Klasyfikacja uwzględnia tylko te państwa, które faktycznie pojawiły się na scenie, czyli łącznie 39 obecnie istniejących krajów. W przypadku dyskwalifikacji (Eurowizja Junior 2005 – Cypr) udział ten nie jest uwzględniany, nawet jeżeli kraj mógł głosować. Z kolei punkty zdobyte przez nieistniejącą już Serbię i Czarnogórę podczas konkursu w 2005 roku zostały „odziedziczone” przez Czarnogórę, gdyż to właśnie czarnogórski nadawca wysłał uczestnika. Natomiast w rankingu zamiast Wielkiej Brytanii zobaczyć możemy osobno Anglię i Walię. Powodem jest fakt, iż w 2018 i 2019 roku w konkursie samodzielnie wystartowała Walia (telewizja S4C). Aby więc uniknąć nieporozumień, punkty zdobyte przez Wielką Brytanię wędrują do Anglii. Z resztą wszyscy reprezentanci Wielkiej Brytani na Eurowizji Junior pochodzą z Anglii. I to właśnie najpierw telewizja ITV, a obecnie BBC, obydwie z siedzibą w Londynie, wysyłały brytyjskich reprezentantów w konkursie.
Eurowizja Junior: który kraj jest najlepszy?
Liczbę uzyskanych w ten sposób punktów podzieliłem przez liczbę startów w konkursie. Następnie uszeregowałem je od najwyższej średniej do najniższej.
- Najlepszym krajem po raz kolejny okazała się Francja z imponującym wynikiem 8,83 punktu, która poza podium znalazła się tylko 2 razy. Szóste miejsce w 2004 roku, piąte w 2019, ale przede wszystkim aż dwa zwycięstwa w 2020 i oczywiście niespodziewanie w tym roku. Poza tym, jedno drugie i trzecie miejsce. Druga jest zamyka Armenia (komplet miejsc w pierwszej dziesiątce przy piętnastu startach) z rekordem drugich miejsc, których miała aż pięć, także w tym roku, oraz dwie wygrane w 2010 i 2021.
- Podium zamyka zaś Hiszpania, która zdobyła aż 7,50 punktu, w tym dwa drugie, dwa trzecie i jedno zwycięstwo na osiem startów. Tylko raz poza pierwszą dziesiątką w 2021 roku. Gruzja jest 4. z wynikiem 6,50, aż 7 razy na podium podczas szesnastu startów, w tym rekord aż 3 zwycięstw. Łącznie aż czternaście razy w pierwszej dziesiątce.
- Anglia (Wielka Brytania) jest na szóstej lokacie, mimo że ma na koncie tylko cztery starty, ale za to aż dwa miejsca na podium i ogółem trzy w pierwszej piątce/dziesiątce. Z kolei siódma jest Rosja (dwie wygrane na siedemnaście startów) z wynikiem 5,76 punktu i aż 16 pozycji w ścisłej dziesiątce. Australia jest ósma. Za każdym razem w top 10.
- Najbardziej dotkliwie w rankingu spadł Kazachstan, który po tegorocznej porażce (przedostatnie miejsce) zajmuje dopiero 9. lokatę. Tylko raz poza pierwszą dziesiątką show. Białoruś zaś dla której Eurowizja Junior była zawsze priorytetowym wydarzeniem zamyka zaś top 10 rankingu z wynikiem 5,50 i piętnastoma pozycjami w najlepszej dziesiątce konkursu.
Polska poza czołówką
- Polska uplasowała się na 11. miejscu spośród 39 uczestników. Uzyskaliśmy wynik 4,44 punktu. Ponownie jesteśmy piątym najwyższej sklasyfikowanym krajem, który debiutował w pierwszej historycznej edycji konkursu.
- Polska znalazła się w pierwszej dziesiątce konkursu sześć razy na dziewięć startów. W 2016 roku zdobyliśmy z kolei jedenaste miejsce.
- Warto podkreślić, że 10. miejsce Laury to już nasze szóste top 10 z rzędu.
- Wypadliśmy również lepiej od Malty, Szwecji czy nawet Ukrainy, czyli eurowizyjnych potęg, mających w znacznej mierze sukcesy także na Eurowizji Junior.
A to ciekawe…
- Najsłabiej wypadła tym razem Walia, które pojawiła się w konkursie zaledwie dwukrotnie. Następnie mamy Szwajcarię i Czarnogórę.
- Łącznie tylko cztery kraje spośród 39 nie znalazły się ani razu w pierwszej dziesiątce, a mianowicie Walia, Szwajcaria, Czarnogóra i Niemcy. Ich pozycję ustaliłem na podstawie zdobytych miejsc, im bliżej pierwszej dziesiątki, tym wyżej w rankingu.
- Tylko cztery kraje, a mianowicie Francja, Armenia, Dania i Australia znalazły się w top 10 wszystkich edycji, w których startowały.
- Najniżej sklasyfikowanym krajem, który zdobył choć jedną „dwunastkę” jest Holandia na 18. miejscu.
- Najwyżej sklasyfikowanym krajem, któy nigdy nie wygrał konkursu jest Dania – 5. miejsce (najlpeszy wynik to „siódemka” za 2005 rok).
- Swoją pierwszą pozycję w top 10 odnotowała w tym roku Portugalia (3 punkty).
Źródła: www.junioreurovision.tv, flagi: www.senojflags.com, opracowania własne.