Eurowizja Junior 2021 zakończyła się zwycięstwem Armenii i spektakularnym sukcesem Polski. Pora sprawdzić jak Eurowizja Junior 2021 wpłynęła na statystyki, jeżeli pod uwagę weźmiemy w systemie eurowizyjnym? Czy kolejny sukces Polski poprawi nasze statystyki i czy Armenia wróci do gry w walce o lidera rankingu?
Tym razem opracowaliśmy tabelę wyników w skali eurowizyjnej, czyli przypisując 1-8, 10 i 12 punktów krajom, które zajęły dziesięć najwyższych miejsc w danej edycji Eurowizji Junior.
Eurowizja Junior: tabela wszechczasów w systemie eurowizyjnym
W drugim odcinku serii Policzyć muzykę ocenimy każdą edycję w następujący sposób:
- Tworząc ranking, przyznawałem punkty w skali eurowizyjnej, czyli 1-8, 10 i 12 punktów, w zależności od liczby uczestników. Wszystkie remisy punktowe rozstrzygnąłem tak, aby stworzyć pełną punktację dla wszystkich krajów danej edycji.
- Remisy punktowe rozstrzygnąłem dla wszystkich miejsc zasad obowiązujących w konkretnej edycji konkursu. Tak oto w latach 2003-2015 w pierwszej kolejności uwzględniłem liczbę otrzymanych not; następnie liczbę najwyższych ocen (douze points) itd., a w ostateczności pozycję startową (im wcześniej, tym wyżej). Od 2016 roku w przypadku remisu decyduje liczba głosów drugiego członu. W 2016 roku było to zbiorcze głosowanie jury dziecięcego, a od 2017 roku głosowanie internetowe.
- Klasyfikacja uwzględnia tylko te państwa, które faktycznie pojawiły się na scenie, czyli łącznie 39 obecnie istniejących krajów. W przypadku dyskwalifikacji (Eurowizja Junior 2005 – Cypr) udział ten nie jest uwzględniany, nawet jeżeli kraj mógł głosować. Z kolei punkty zdobyte przez nieistniejącą już Serbię i Czarnogórę podczas konkursu w 2005 roku zostały „odziedziczone” przez Czarnogórę, gdyż to właśnie czarnogórski nadawca wysłał uczestnika. Natomiast w rankingu zamiast Wielkiej Brytanii zobaczyć możemy osobno Anglię i Walię. Powodem jest fakt, iż w 2018 i 2019 roku w konkursie samodzielnie wystartowała Walia. Aby więc uniknąć nieporozumień, punkty zdobyte przez Wielką Brytanię wędrują do Anglii.
Eurowizja Junior: który kraj jest najlepszy?
Liczbę uzyskanych w ten sposób punktów podzieliłem przez liczbę startów w konkursie. Następnie uszeregowałem je od najwyższej średniej do najniższej.

- Najlepszym krajem po raz kolejny okazała się Francja z imponującym wynikiem 8,20 punktu, która poza podium znalazła się tylko 2 razy. Szóste miejsce w 2004 roku, piąte w 2019, ale przede wszystkim jedno zwycięstwo w 2020, jedno drugie i trzecie miejsce. Druga jest Hiszpania, która zdobyła aż 7,86 punktu, w tym dwa drugie, dwa trzecie i jedno zwycięstwo na siedem startów. Podium zamyka Armenia (komplet miejsc w pierwszej dziesiątce przy czternastu startach) z rekordem drugich miejsc, których miała aż cztery, a także dwie wygrane. Kazachstan jest 4. uzyskując dwa drugie miejsca na cztery starty. Najsłabszy wynik to ósme miejsce w tym roku.
- W pierwszej piątce znalazło się jeszcze miejsce dla Gruzji, czyli trzykrotnego zwycięzcy. Zajęła ona piątą pozycję z wynikiem 6,40 punktu.
- Dania na szóstej lokacie, mimo że ma na koncie tylko trzy starty, ale za to komplet miejsc w pierwszej piątce. Anglia jest siódma. Z kolei Rosja (dwie wygrane na siedemnaście startów) jest dopiero ósma z wynikiem 5,76 punktu. Australia jest dziewiąta. Białoruś zaś dla której Eurowizja Junior była zawsze priorytetowym wydarzeniem zamyka pierwszą dziesiątkę.
Hiszpania spada z piedestału

Polska poza czołówką
- Polska uplasowała się na 11. miejscu spośród 39 uczestników. Uzyskaliśmy wynik 4,88 punktu. Ponownie jesteśmy piątym najwyższej sklasyfikowanym krajem, który debiutował w pierwszej historycznej edycji konkursu.
- Polska znalazła się w pierwszej dziesiątce konkursu pięć razy na osiem startów. W 2016 roku zdobyliśmy z kolei jedenaste miejsce.
- Wypadliśmy również lepiej od Malty, Szwecji czy nawet Ukrainy, czyli eurowizyjnych potęg, mających w znacznej mierze sukcesy także na Eurowizji Junior.
Kto najsłabszy?
- Najsłabiej wypadła tym razem Walia, które pojawiła się w konkursie zaledwie dwukrotnie. Następnie mamy Szwajcarię i Czarnogórę.
- Łącznie tylko pięć państw spośród 39 nie znalazło się ani razu w pierwszej dziesiątce, a mianowicie Walia, Szwajcaria, Portugalia, Czarnogóra i Niemcy. Ich pozycję ustaliłem na podstawie zdobytych miejsc, im bliżej pierwszej dziesiątki, tym wyżej w rankingu.
- Najniżej sklasyfikowanym krajem, który zdobył choć jedną „dwunastkę” jest Holandia.

Źródła: www.junioreurovision.tv, flagi: www.senojflags.com, opracowania własne.