Eurowizja Junior: byłe reprezentantki Polski wspominają konkurs

Kasia Żurawik, Eurowizja Junior 2003, Polska

Na zdjęciu Kasia Żurawik (Eurowizja Junior 2003, Polska) podczas 1. Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci. Fot. youtube.com

Eurowizja Junior 2021 będzie dziewiętnastą edycją dziecięcego formatu EBU. Polska uczestniczy w konkursie już od pierwszej jego edycji, choć początki nie zwiastowały ogromnych sukcesów takich jak w latach 2018-2019. Sprawdzamy, jak Eurowizję Junior wspominają byli reprezentanci Polski.

Nie ulega wątpliwości, że Eurowizja Junior to nie tylko ewentualna przepustka do kariery, ale i szansa na zdobycie doświadczenia. Skorzystała z niej już siódemka naszych reprezentantów – Kasia Żurawik, zespół KWADro, Olivia Wieczorek, Alicja Rega, Roksana Węgiel, Viki Gabor czy Ala Tracz. Jak uczestniczki Eurowizji Junior wspominają konkurs po latach?

Eurowizja Junior. Kasia Żurawik: czułam się jak gwiazda przed jakimś ogromnym koncertem

Kasia Żurawik wprowadzała Polskę na Eurowizję Junior. Nastolatka przebojem wygrała Krajowe Eliminacje z utworem Coś Mnie Nosi. Pomimo tego, że uplasowała się na ostatnim miejscu, dziś wspomina konkurs pozytywnie. Podkreśla wsparcie, jakie otrzymała od polskiej delegacji oraz przyjacielską atmosferę wśród uczestników. Jednak najbardziej zapadła jej w pamięć konkursowa scena i ogrom realizacji widowiska.

Nigdy nie zapomnę, gdy zobaczyłam scenę przed wejściem na próbę. Byłam przerażona. Jej ogrom, ta liczba miejsc na widowni… To już było istne szaleństwo. Do tego sztab ludzi nas obsługujących: wizażyści, fryzjerzy… Wspomnienia wracają. Czułam się jak gwiazda przed jakimś ogromnym koncertem.

Kasia Żurawik o występie na Eurowizji Junior

Eurowizja Junior w innych realiach. KWADro o konkursie

Pierwsze edycje Eurowizji Junior zgoła różniły się od dzisiejszych. Widać to nie tylko w oprawi graficznej czy zainteresowaniu mediów, ale i w charakterze prezentowanych utworów. Ówczesny regulamin Eurowizji Junior kładł ogromny nacisk na przygotowanie konkursowej piosenki przez nastoletnich twórców. KWADro poradziły sobie z tym zadaniem koncertowo. Dwie z członkiń grupy napisały tekst, dwie kolejne muzykę. Tak powstał utwór Łap Życie.

Po latach członkinie byłego już zespołu KWADro wspominają w superlatywach nawiązane znajomości z uczestnikami z innych krajów, które przetrwały do dziś. Choć ich próby były odbierane pozytywnie przez organizatorów, kwartet zajął ostatecznie ostatnie miejsce. Wokalistki nie kryły rozczarowania.

Nie ukrywam, że mam ogromne poczucie niesprawiedliwości. Zdecydowanie wolałabym, by był to konkurs wokalny, bo wiem, że wokalnie nie zasłużyłyśmy na miejsce, które zajęłyśmy. Gdy poznałyśmy wyniki, czułam się rozczarowana, bo włożyłyśmy dużo serca i zaangażowania w ten czas, zresztą zaangażowani byli też nasi rodzice, wszystkie osoby towarzyszące nam i pomagające w przygotowaniach. Czułam, że ich zawiodłyśmy.

Anna Klamczyńska (KWADro) dla eurowizja.org
Eurowizja Junior: w 2004 roku Polskę reprezentowała grupa KWADro

Powrót po latach

Po dwóch startach Polski, których nie możemy zaliczyć do udanych, Telewizja Polska zrezygnowała z uczestnictwa w Eurowizji Junior 2005. W kolejnych latach nadawca konsekwentnie odmawiał udziału w widowisku. Zmiana podejścia nastąpiła w 2016 roku, gdy prezesem TVP został Jacek Kurski. Latem 2016 roku ogłoszono, że Polska powraca do konkursu po dwunastoletniej przerwie, a reprezentant zostanie wybrany w formie selekcji.

Ich zwyciężczynią okazała się Olivia Wieczorek, która na Malcie zaprezentowała utwór Nie Zapomnij. Choć nastolatka szybko zaskarbiła sympatię fanów swoją emocjonalną balladą, ostatecznie zakończyła rywalizację na jedenastym miejscu. Wynik uznano jednak za umiarkowany sukces, gdyż był to jak dotąd najlepszy rezultat Polski na Eurowizji Junior. Po konkursie Olivia skupiła się na nauce i sporadycznie publikuje kolejne covery oraz własne piosenki. Nastolatka w 2020 roku skończyła 18 lat.

Eurowizja Junior: Olivia Wieczorek, fot. junioreurovision.tv, Andres Putting

Eurowizja Junior była takim szczebelkiem, który chciała odhaczyć

Alicja Rega wpadła na pomysł, by wziąć udział w Eurowizji Junior po obejrzeniu konkursu z udziałem Olivii Wieczorek. Zanim wokalistka wystąpiła w Krajowych Eliminacjach, na koncie miała już start w programach telewizyjnych takich jak Mali Giganci czy Hit Hit Hurra. Dziś opisuje przygotowania do konkursu jako bardzo intensywne i czasochłonne. Wokalistka nie ukrywa, że doświadczenie sceniczne i telewizyjne pomogło jej pokonać stres związany z występem. Prywatnie liczyła też na lepszy wynik.

Mój występ został doceniony przez głosujących, ale nadal pozostał niesmak po awarii głosowania internetowego podczas finału. Dostałam mnóstwo wsparcia od osób, z którymi byłam tam na miejscu, za co dziękuję. Chciałabym być trochę wyżej, ale sam fakt, że byłam w top 10, jako pierwsza osoba z Polski na Juniorze, cieszy.  

Alicja Rega zajęła ósme miejsce podczas Eurowizji Junior 2017

Historyczny sukces Roksany Węgiel

Choć dziś nieco okrzepliśmy z sukcesami na Eurowizji Junior, udział, a potem zwycięstwo Roksany Węgiel sprawiły, że Eurowizja Junior stała się niezwykle popularnym wydarzeniem w naszym kraju. Światowa kompozycja, oddane rzesze fanów, największa liczba wyświetleń na kanale Junior Eurovision, ale też innowacyjny występ, dobre wykonanie i ostatnia pozycja startowa. To wszystko złożyło się na pierwszy triumf Polski w konkursie. Wraz z nim przyszła ogromna kariera. W 2019 roku Roksana Węgiel nagrała płytę, otrzymała statuetkę MTV Music Awards oraz współprowadziła Eurowizję Junior 2019. Po finale konkursu w Gliwicach tak opisywała czas od zwycięstwa:

Dzisiaj mija dokładnie rok od mojego zwycięstwa w Mińsku. Nie mogę uwierzyć, jak moje życie zmieniło się od tej pory, ile wspaniałych rzeczy się wydarzyło, poznaję cudownych ludzi i po prostu spełniam swoje marzenia! Mój singiel Anyone I Want To Be, z którym rok temu wystąpiłam na eurowizyjnej scenie, otrzymał status platynowej płyty. Dziękuję Wam za 30 mln wyświetleń na YouTube, czasem nie jestem w stanie w to wszystko uwierzyć.

Roksana Węgiel / instagram.com/roxie_wegiel
Eurowizja Junior pomogła Roksanie Węgiel w karierze, fot. EBU

Eurowizja Junior – drugie zwycięstwo Polski

Po sukcesie Roksany Węgiel przyszedł czas na triumf Viki Gabor. 12-latka wygrała wówczas konkurs z przewagą aż 51 punktów, co stanowi największą różnicę punktową między pierwszym a drugim miejscem w historii. Po roku od zwycięstwa Viki przyznaje, że targało nią wiele emocji – od stresu po szczęście. Sama uważa, że kluczem do sukcesu w takim konkursie jak Eurowizja Junior jest bycie sobą, nietraktowanie go jako rywalizacji, a tylko jako przygodę, bo to jest bardzo fajne, gdy człowiek bawi się muzyką, a nie stresuje się przed wyjściem na scenę.

Exit mobile version