Po wykluczeniu z Europejskiej Unii Nadawców Rosja stawia na własny konkurs dla dzieci. Nasze pokolenije – 2022 to rosyjska odpowiedź na Eurowizję Junior, w której Rosjanie nie wezmą udziału w związku z inwazją na Ukrainę. Co wiemy i dlaczego konkurs może wzbudzać skrajne emocje?
Eurowizja Junior 2022 nie dla Rosji
Nasze pokolenije – 2022 (Our Generation – 2022) to nowy konkurs dla dzieci w wieku 9-15 lat, który ma „zapełnić lukę” po Eurowizji Junior w Rosji. RTR, Pierwyj Kanał i Radio Dom Ostakino, zawieszone w strukturze EBU w związku z inwazją Rosji na Ukrainę, ogłosiły, że konkurs odbędzie się już jesienią w Moskwie.
Przypomnijmy, że pod koniec lutego po usunięciu Rosji ze stawki 66. Konkursu Piosenki Eurowizji rosyjskie stacje publiczne zdecydowały się opuścić struktury EBU. Dopiero w maju Europejska Unia Nadawców poinformowała, że Rosja została bezterminowo wykluczona z jej struktur. Po przeprowadzeniu szeregu konsultacji i wypełnieniu wszystkich formalności (wnioski o wykluczenie Rosji z Eurowizji trafiły na biurko Szefa Generalnego Europejskiej Unii Nadawców już 24 lutego, w dniu wybuchu wojny) Komitet Wykonawczy jednogłośnie pozbawił rosyjskie media publiczne praw członka EBU. W przeciwieństwie do zawieszonej na trzy lata stacji białoruskiej, Rosja znajduje się poza organizacją na czas nieokreślony. Oznacza to całkowity zakaz udziału w wydarzeniach, takich jak Eurowizja czy Eurowizja Junior.
Rosyjska „Eurowizja Junior” i piosenki… po chińsku i arabsku?
To nie żart, bo Rosjanie zapraszają do udziału w konkursie inne kraje. Choć warunkiem uczestnictwa w konkursie Nasze pokolenije – 2022 jest zaśpiewanie w rodzimym języku, to organizatorzy dopuszczają wykonanie części piosenki w jednym z ośmiu wybranych języków, m.in. chińskim, arabskim czy portugalskim. Rosjanie nie stawiają jednak raczej na nic oryginalnego, co znacznie odbiegałoby od tego, co dobrze znamy już od lat. Format nowego konkursu dla dzieci ma podobne zasady co Eurowizja Junior:
- wykonawcy w chwili konkursu muszą mieć od 9 do 15 lat
- na scenie może wystąpić maksymalnie 6 osób
- konkursowa piosenka musi być napisana przez uczestnika lub uczestnik musi być aktywnie zaangażowany w proces jej tworzenia
- utwór musi trwać od 2:50 do 3:00 minut
- piosenka powinna być zaśpiewana w 60% w rodzimym języku wykonawcy i w 40% w jednym z ośmiu języków: angielskim, hiszpańskim, francuskim, niemieckim, portugalskim, arabskim lub chińskim
- zwycięzca zostanie wyłoniony w wyniku głosowania jury i głosowania publiczności (50:50)
Pierwsza edycja konkursu Nasze pokolenije – 2022 ma odbyć się pod dwuznacznym i dość kontrowersyjnym w obecnej sytuacji tytułem „Muzyka bez granic”. Zgłoszenia przyjmowane są już od 1 lipca, a cały proces zakończy się 2 października. Głównym celem konkursu ma być rozwój i wsparcie utalentowanych wykonawców dorastającego pokolenia. Skrajne emocje może wzbudzać również fakt, że organizatorzy chcą, aby wydarzenie służyło zacieśnianiu przyjacielskich kontaktów z innymi państwami. Nasuwa się tylko jedno pytanie: jakimi państwami? Na razie nie wiadomo, kto oprócz Rosji będzie mógł wziąć udział w konkursie Nasze pokolenije – 2022. I oczywiście, kto będzie chciał w nim uczestniczyć…
Eurowizja Junior 2022: co wiemy?
Po ubiegłorocznym zwycięstwie Maleny z piosenką Qami Qami, Armenia została gospodarzem Eurowizji Junior 2022. Konkurs odbędzie się po raz dwudziesty. Reprezentanci w wieku od 9 do 14 lat zaprezentują się 11 grudnia w finale przeprowadzonym w Demirczian Arena w Erywaniu. Dalsze szczegóły jubileuszowej edycji Eurowizji Junior poznamy w najbliższych miesiącach. Polskę reprezentować będzie osoba, która wygra finał programu Szansa na Sukces. Eurowizja Junior 2022. W odświeżonym formacie nowym prowadzącym będzie Aleksander Sikora.
Jak dotąd, trzynaście państw potwierdziło swój start w konkursie. Choć wcześniej udział deklarowała Rosja, w związku z inwazją na Ukrainę jednak nie jest już członkiem Europejskiej Unii Nadawców i nie weźmie udziału w konkursie. Nie wiadomo, czy w stawce pozostanie Azerbejdżan, będący z Armenią w stałym konflikcie o Górski Karabach. Przedstawiciele azerskiej telewizji opowiadają się za ponadpolitycznym startem. W rezultacie stawce Eurowizji Junior 2022 są jak na razie:
- Armenia
- Albania
- Bułgaria
- Francja
- Gruzja – Mariam Bigwawa
- Hiszpania
- Holandia
- Irlandia
- Macedonia Północna – Lara Trpčeska i Irina Dawidowska
- Malta
- Polska
- Portugalia
- Włochy