Eurowizja Junior 2020 nie odbędzie się w Krakowie. Na zdjęciu scena Eurowizji Junior 2019, fot. Emil Batko

Eurowizja Junior 2019 przyniosła ogromny sukces nie tylko Viki Gabor. Europejska Unia Nadawców opublikowała dane, z których wynika, że transmisję konkursu śledziło 11,6 miliona widzów. To trzy razy więcej niż w roku ubiegłym.

W tegorocznej edycji Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci swoich przedstawicieli wystawiło 19 nadawców publicznych. Po 13 latach do stawki powróciła Hiszpanie. Po raz pierwszy gospodarzem konkursu była Telewizja Polska, która zorganizowała wydarzenie dzięki zwycięstwu Roksany Węgiel w Mińsku. Na miasto goszczące młodych wokalistów z całej Europy wybrano Gliwice.

Eurowizja Junior – oglądalność w Europie

W komunikacie EBU czytamy, że finał Eurowizji Junior oglądało 11,6 miliona widzów. Oznacza to, że konkurs organizowany przez TVP śledziło trzykrotnie więcej osób niż zeszłoroczną edycję, która odbyła się w Mińsku. Sukces Roksany Węgiel obejrzało na żywo zaledwie 3,4 miliona telewidzów. Według szacunków EBU tegoroczny wynik jest najlepszym od 2006 roku.

Niewątpliwie na ten wynik przełożyła się aktywna postawa naszego nadawcy. Telewizja Polska przeniosła transmisję wydarzenia z niszowego kanału TVP ABC do programu pierwszego. Ponadto nadawca promował widowisko na swoich antenach oraz reklamował na platformie VOD czy w mediach społecznościowych.

Dokładnie połowę ogólnego wyniku oglądalności stanowi właśnie transmisja na kanałach Telewizji Polskiej (5,34 miliona według agencji Nielsen). Na drugim miejscu plasuje się rosyjski nadawca publiczny, który odnotował 2,2 miliona widzów. Swoją cegiełkę dołożył powracający nadawca hiszpański, RTVE. Nieco ponad milion Hiszpanów oglądało konkurs rozgrywany w Gliwicach. EBU podkreśla także, że wydarzenie było chętnie wybierane przez najmłodsze grupy odbiorców, czyli tych, do których było adresowane. Wśród grupy wiekowej 4-14 oglądalność transmisji wyniosła 11,4%, zaś wśród młodzieży i młodych dorosłych w wieku 15-24 nieco mniej – 10,5%.

Eurowizja Junior – kiedy poznamy organizatora?

Zgodnie z informacją podaną w komunikacie EBU, nadawcę, który zorganizuje kolejną edycję Eurowizji Junior, poznamy w ciągu kilku miesięcy. Podczas konferencji prasowej zwołanej po ogłoszeniu zwycięstwa Viki Gabor, prezes TVP, Jacek Kurski, zaznaczył, że kierowana przez niego stacja chce być gospodarzem 18. Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci. Najbardziej prawdopodobną kontrkandydaturą jest oferta kazachskiego nadawcy, Khabar Agency.