Eurowizja Junior 2022 już za nami. 20. już konkurs zakończył się zwycięstwem Francji. Także Polska może się pochwalić dobrym wynikiem i już szóstym miejsce w czołowej dziesiątce z rzędu. A jak Eurowizja Junior 2022 wpłynęła na statystyki, jeżeli pod uwagę weźmiemy czołowe miejsce w pierwszej piątce, na podium i liczbę zwycięstw? Kto zyskał, a kto stracił?
To już czwarta odsłona cyklu Policzyć muzykę, w którym przyglądamy się dostępnym statystykom. Tym razem tematem jest Eurowizja Junior i to właśnie ten konkurs analizowaliśmy pod względem uzyskanych wyników, na podstawie systemu głosowania jurorów czy w odniesieniu do eurowizyjnej skali punktów.
Pierwsza piątka, podium i liczba zwycięstw
Jak zatem wypada klasyfikacja państw na Eurowizji Junior, jeśli uwzględnimy tylko najwyższe pozycje uzyskane przez uczestników w dotychczasowych edycjach konkursu? Rezultaty przeanalizujemy, biorąc pod uwagę następujące scenariusze:
- Pierwsza piątka (punkty w skali: 1, 2, 3, 4, 5),
- Pierwsza trójka (punkty w skali: 1, 3, 5),
- Liczba zwycięstw.
W każdej z kategorii wyliczyliśmy średnią arytmetyczną zdobytych punktów w przeliczeniu na liczbę startów. W ten sposób uzyskamy sprawiedliwy i statystycznie wiarygodny wynik.
Eurowizja Junior – które kraje najczęściej gościły w pierwszej piątce?
Jak się okazuje, ten ranking wygrywa Francja, która tylko raz (na sześć startów) znalazła się poza pierwszą piątką konkursu w 2004 – 6. miejsce. Na kolejnym miejscu jest Hiszpania, która w pierwszej piątce plasowała się sześciokrotnie, a dotychczas tylko osiem razy brała udział w Eurowizji Junior. Podium zamyka zaś Armenia, która aż 10 razy znalazła się w czołowej piątce na piętnaście startów.
Polska na wysokim, ósmym miejscu z wynikiem 1,56 punktu. Nasze dwa zwycięstwa z 2018 i 2019 roku i drugie miejsce Sary James w 2021 roku, to jedyne pozycje w czołowej piątce, które zdobyliśmy podczas łącznie dziewięciu startów. W zestawieniu jesteśmy pomiędzy Kazachstanem a Rosją.
Łącznie 28 spośród 39 państw choć raz mogło cieszyć się z lokaty w najlepszej piątce konkursu. W tym roku do tego grona dołączyła Irlandia dzięki znakomitemu 4. miejscu na Eurowizji Junior 2022.
Eurowizja Junior a konkursowe podium (1, 3, 5)
Analizując dostępne statystyki, tym razem zawężając je jedynie do miejsc na podium, klasyfikacja nie ulega zmianie. Francja na prowadzeniu – 4 miejsca na podium na sześć startów. Roszada natępuje z kolei na drugim miejscu, gdzie mamy Armenię z imponującym wynikiem aż dziewięciu miejsc w top 3 na piętnaście startów. Hiszpania zamyka zaś tym samym podium z pięcioma miejscami w top 3 na osiem startów. W tym zestawieniu dużo zyskała Polska, która uplasowała się na czwartym miejscu, czyli tuż za podium ze świetnym wynikiem 1,44. Ogólnie na podium aż 3 razy na dziewięć startów.
Łącznie 21 spośród 39 krajów zdobyło choć jedno miejsce na ścisłym podium. Dla przykładu Dania, Belgia czy Macedonia Północna nie znalazły się w czołowej trójce ani razu.
Eurowizja Junior: kraje z największą średnią zwycięstw
Najlepszy bilans zwycięstw z wyniekim 0,33 ma oczywiście Francja. Wygrała aż dwa razy podczas tylko sześciu startów. Ten ranking z pewnością bardzo ucieszy wszystkich fanów Eurowizji Junior w naszym kraju, albowiem to właśnie Polska może poszczycić się drugim najlepszym bilansem zwycięstw w przeliczeniu na liczbę startów. To zasługa dwóch wygranych z rzędu (2018-2019) na dziewięć startów. Podium zamyka zaś Chorwacja, która wygrała raz na pięć startów (pierwsza historyczna edycja w 2003). Z kolei Gruzja, która faktycznie wygrała konkurs najwięcej, bo aż 3 razy (2008, 2011, 2017) jest dopiero 4. Wszystkie 3 zwycięstwa nastąpiły bowiem, przy wysokiej frekwencji aż szesnastu startów w konkursie.
Armenia tym razem znalazła się dopiero na piątym miejscu. Remis z Hiszpanią i Włochami wygrała dzięki lepszemu bilansowi drugich miejsc, których zdobyła aż pięć na piętnaście startów. Rosja z dwoma zwycięstwami na siedemnaście startów jest dopiero ósma, a Białoruś z dwoma zwycięstwami na osiemnaście startów jest 9. Top 10 zamyka Malta – dwie wygrane na aż osiemnaście startów, jednak gorszy bilans drugich miejsc niż Białoruś.
Łącznie tylko 12 z 39 państw choć raz wygrało konkurs, czyli niecała 1/3 stawki. Pozycje pozostałych państw ustalono na podstawie liczby drugich miejsc, następnie trzecich, czwartych itd. Dlatego też kolejny w tabeli jest Kazachstan, który dwukrotnie był drugi na pięć startów. Na kolejnych miejscach Anglia (Wielka Brytania) – jedno drugie miejsce na cztery starty i Bułgaria – jedno drugie miejsce zdobyte podczas sześciu występów.
Źródła: www.junioreurovision.tv, www.senojflags.com, opracowania własne.