Eurowizja Junior 2021 już za nami. 19. już konkurs zakończył się zwycięstwem Armenii. Także Polska może się pochwalić rewelacyjnym wynikiem i srebrnym medalem. A jak Eurowizja Junior 2021 wpłynęła na statystyki, jeżeli pod uwagę weźmiemy czołowe miejsce w pierwszej piątce, na podium i liczbę zwycięstw? Kto zyskał, a kto stracił?
To już czwarta odsłona cyklu Policzyć muzykę, w którym przyglądamy się dostępnym statystykom. Tym razem tematem jest Eurowizja Junior i to właśnie ten konkurs analizowaliśmy pod względem uzyskanych wyników, na podstawie systemu głosowania jurorów czy w odniesieniu do eurowizyjnej skali punktów.
Pierwsza piątka, podium i liczba zwycięstw
Jak zatem wypada klasyfikacja państw na Eurowizji Junior, jeśli uwzględnimy tylko najwyższe pozycje uzyskane przez uczestników w dotychczasowych edycjach konkursu? Rezultaty przeanalizujemy, biorąc pod uwagę następujące scenariusze:
- Pierwsza piątka (punkty w skali: 1, 2, 3, 4, 5),
- Pierwsza trójka (punkty w skali: 1, 3, 5),
- Liczba zwycięstw.
W każdej z kategorii wyliczyliśmy średnią arytmetyczną zdobytych punktów w przeliczeniu na liczbę startów.
Eurowizja Junior – które kraje najczęściej gościły w pierwszej piątce?
Jak się okazuje, ten ranking wygrywa Hiszpania, która za każdym razem zajmowała miejsce w pierwszej piątce. Najsłabszy wynik Hiszpanów to 15. miejsce z 2021 roku. Na kolejnym miejscu Francja, która w pierwszej piątce plasowała się czterokrotnie, a dotychczas tylko pięć razy brała udział w Eurowizji Junior. Podium zamyka zaś zwycięska Armenia, która aż 9 razy znalazła się w czołowej piątce na czternaście startów.
Polska na wysokim, siódmym miejscu z wynikiem 1,75 punktu. Nasze dwa zwycięstwa z 2018 i 2019 roku i drugie miejsce Sary James w 2021 roku, to jedyne pozycje w czołowej piątce, które zdobyliśmy podczas łącznie ośmiu startów. W zestawieniu znajdujemy się między Kazachstanem a Chorwacją. Łącznie 27 spośród 39 państw choć raz mogło cieszyć się z lokaty w najlepszej piątce konkursu.

Eurowizja Junior a konkursowe podium (1, 3, 5)
Analizując dostępne statystyki, tym razem zawężając je jedynie do miejsc na podium, klasyfikacja nie ulega zmianie. Hiszpania na prowadzeniu, na drugim miejscu Francja. Armenia zamyka podium – aż 8 miejsc w ścisłej czołówce na czternaście startów. W tym zestawieniu dużo zyskała Polska, która uplasowała się na czwartym miejscu, czyli tuż za podium.
Łącznie 21 spośród 39 krajów zdobyło choć jedno miejsce na ścisłym podium. Dla przykładu Dania, Belgia czy Macedonia Północna nie znalazły się w czołowej trójce ani razu.

Eurowizja Junior: kraje z największą średnią zwycięstw
Ten ranking z pewnością bardzo ucieszy wszystkich fanów Eurowizji Junior w naszym kraju, albowiem to właśnie Polska może poszczycić się najlepszym bilansem zwycięstw w przeliczeniu na liczbę startów. To zasługa dwóch wygranych z rzędu (2018-2019) na osiem startów. Druga jest Francja – jedna wygrana (2020) na pięć startów. Podium zamyka zaś Gruzja, która faktycznie wygrała najwięcej razy, bo aż trzy (2008, 2011 i 2016), ale wzięła udział w konkursie 15 razy.
Hiszpania tym razem znalazła się dopiero na piątym miejscu. Remis z Włochami i Armenią wygrała dzięki lepszemu bilansowi drugich miejsc. Rosja dopiero na ósmej pozycji, wygrana w remisie z Maltą (1:0). Z kolei Białoruś (2005 i 2007) zajęła dziewiątą lokatę, mając dwie wygrane na dziewiętnaście startów.
Łącznie tylko 12 z 39 państw choć raz wygrało konkurs, czyli niecała 1/3 stawki. Pozycje pozostałych państw ustalono na podstawie liczby drugich miejsc, następnie trzecich, czwartych itd. Dlatego też kolejny w tabeli jest Kazachstan, który dwukrotnie był drugi na trzy starty. Na kolejnych miejscach Anglia (Wielka Brytania) – jedno drugie miejsce na trzy starty i Bułgaria – jedno drugie miejsce zdobyte podczas sześciu występów.

Źródła: www.junioreurovision.tv, www.senojflags.com, opracowania własne.