W ostatnich dniach dwa kraje ogłosiły swoich reprezentantów do Konkursu Piosenki Eurowizja dla Dzieci, który odbędzie się 20. listopada w maltańskiej Valletcie. Kolejnymi kandydatami do zwycięstwa w festiwalu będą Serbka Dunja Jeličić oraz Cypryjczyk George Michaelides.

Serbia ponownie stawia na talent show

W tym roku serbska telewizja RTS zdecydowała o wewnętrznym wyborze swojego przedstawiciela współpracując z Belgradzkim Dziecięcym Centrum Kultury. W poszukiwaniach i selekcji wokalistów brało udział wielu specjalistów, m.in. Ivana Peters – kompozytorka tegorocznej eurowizyjnej piosenki z Serbii Shelter – oraz Vladimir Graić – autor i kompozytor zwycięskiego przeboju Marii Serifović z roku 2007 Molitva.

Najlepsza okazała się Dunja Jeličić, 12-latka z Belgradu, która podczas finałowego konkursu wykona piosenkę U la la la, skomponowaną przez wspomnianego już Graićia.

Można doszukać się wielu podobieństw pomiędzy tegorocznym i zeszłorocznym wyborem serbskiego nadawcy. Zarówno Dunja jak i Lena Stamenković, która zajęła 7. miejsce w roku 2015 z kompozycją Lenina Pesma, swoją karierę rozpoczęły w popularnym w Serbii dziecięcym talent show Pinkove Zvezdice. Ponadto w pracę nad utworem w obu przypadkach zaangażowała się Leontina Vukomanović znana bałkańska piosenkarka – która była tekściarką i kompozytorką zeszłorocznej serbskiej propozycji, natomiast w tym roku zajęła się jedynie przygotowaniem tekstu wspólnie z samą Jeličić. Czy pozwoli to Dunji powtórzyć dobry wynik koleżanki z poprzedniego roku?

Wszechstronnie uzdolniony chłopak z Cypru

Po roku przerwy Cypr powraca do konkursowej stawki. Miejscowe nadawca, CYBC, bardzo poważnie potraktował tegoroczny udział w konkursie i na swojego reprezentanta wyznaczył George’a Michaelidesa, bardzo obiecującego i doświadczonego już młodego wokalistę, który na Malcie wykona piosenkę pt. Dance Floor.

13-letni artysta kilkukrotnie występował już na deskach europejskich teatrów, m.in. w Leicester Square Theatre w Londynie czy też w rodzimym teatrze Strovolos w Nikozji w musicalu Amanda The Musical. Oprócz talentów wokalnych przejawia także zdolności taneczne i uprawia sztuki walki. W roku 2014 zajął 3. miejsce podczas UDO European Street Dance Championships w Niemczech i jest posiadaczem niebieskiego pasa w judo.

Popularność w swoim kraju oraz obycie na międzynarodowych scenach stawiają George’a w gronie faworytów do zajęcia wysokiego miejsca w tegorocznej Dziecięcej Eurowizji. Czy dynamiczna i taneczna propozycja z Cypru przekona jurorów i publiczność? Oceńcie sami:


Źródła: junioreurovision.tv, rts, własne