Eurowizja Junior 2021 już za nami. 19. konkurs okazał się szczęśliwy dla Armenii. Drugie miejsce Polski to kolejny znakomity wynik w historii Eurowizji Junior. Jak tegoroczny konkurs zmienił klasyfikację generalną i czy lider pozostał ten sam? Jak po sukcesie Sary James wypada Polska? Sprawdziliśmy.
Podczas poprzednich czterech odcinków felietonu Policzyć muzykę podsumowaliśmy historyczne wyniki uzyskiwane w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci. W rankingu udział wzięło 39 państw, które choć raz pojawiły się w konkursie. Oceniliśmy je w sześciu kategoriach:
- Skala proporcjonalna od 0 do 100 pkt.,
- System eksponencjalny (12,00; 9,92; 8,21 pkt. itd.),
- Skala eurowizyjna (1-8, 10 i 12 pkt.),
- Pierwsza piątka (1-5 pkt.),
- Pierwsza trójka (1, 3, 5 pkt.),
- Liczba zwycięstw.
W każdej z kategorii całkowitą liczbę punktów zdobytą przez dany kraj podzielono przez liczbę startów w konkursie, by uzyskać sprawiedliwy wynik z odpowiednią wartością statystyczną.
Eurowizja Junior: który kraj najlepszy w historii?
Dla tych, którzy czytali wcześniejsze odcinki naszego cyklu felietonów, nie będzie niespodzianką, że to właśnie Francja jest statystycznie najlepszym krajem na Eurowizji Junior. Francuzi zdeklasowali rywali, zdobywając przy tym pierwsze miejsce w aż w trzech kategoriach. Jedno zwycięstwo w 2020 roku na sześć startów dało państwu jedynie drugą pozycję w rankingu zwycięstw. Nie przeszkodziło to jednak zdobyć średniej 1,50. Najgorszym wynikiem Francji na Eurowizji Junior jest… szóste miejsce w 2004 roku.
Hiszpania zdobyła drugie miejsce. Najlepiej wypadła w zestawieniu zwycięstw top 3 i top 5 – pierwsze miejsce, na co miała wpływ jedna wygrana (2004) i aż dwa drugie i dwa trzecie miejsca na zaledwie siedem startów. Armenia zamyka podium, osiągając trzecie miejsca w aż czterech statystykach. Szansę na drugą pozycję w generalnej klasyfikacji pogrzebał jednak ranking zwycięstw, w którym Armenia jest dopiero szósta. Tegoroczne zwycięstwo dało awans w klasyfikacji aż o dwie pozycje.
Rekordzista zwycięstw, czyli Gruzja, jest czwarta. Gruzini najsłabiej wypadli w rankingu 0-100, gdzie zdobyli siódme miejsce, a najlepiej w rankingu zwycięstw, gdzie trzy wygrane na piętnaście startów dały trzecią lokatę. Kazachstan zamyka pierwszą piątkę. W przypadku tego kraju im mniej szczegółowy ranking, tym niższe zdobywa miejsce. Najsłabiej w rankingu zwycięstw – trzynasta lokata.

Kto jeszcze zagościł w czołowej dziesiątce?
- Anglia (Wielka Brytania) zdobywa siódme miejsce. Najlepiej wypadła w rankingu czołowej piątki – czwarta pozycja, a najsłabiej w rankingu zwycięstw – czternasta. Ósma lokata przypada Rosji, która wygrała konkurs dwukrotnie podczas siedemnastu startów. Najsłabiej w rankingu podium – tu jedenaste miejsce, na co wpływ miały aż cztery czwarte miejsca (2011, 2012, 2013 i 2016). Tylko raz poza pierwszą dziesiątką (2019 – trzynaste miejsce).
- Białoruś z wynikiem osiemnastu startów jest dziewiąta. W większości rankingów na dziewiątej pozycji.
- Chorwacja jest dziesiąta, co jest najlepszym wynikiem wśród krajów byłej Jugosławii. Najgorzej wypadła w rankingu 0-100, a najlepiej w klasyfikacji zwycięstw – czwarte miejsce, dzięki jednej wygranej na łącznie pięć startów.
Eurowizja Junior a Polska. Jak wypadamy statystycznie?
Czy Eurowizja Junior jest dla Polski rzeczywiście udana? Statystyki mówią same za siebie! Spośród 39 państw Polska uplasowała się na fenomenalnym szóstym miejscu z równym wynikiem 8,00, a to wszystko dzięki tegorocznemu sukcesowi Sary James. Pokonaliśmy więc aż 85% wszystkich państw w zestawieniu. To awans aż o pięć miejsc w rankingu i najwyższy skok ze wszystkich krajów po Eurowizji Junior 2021. Zdobywane przez nas lokaty w poszczególnych klasyfikacjach miały charakter progresywny. Od 14. miejsca w najbardziej szczegółowym rankingu 0-100 do… wygranej pod względem zwycięstw. To potężna rozbieżność – największa spośród wszystkich krajów w podsumowaniu. Dobrze wypadliśmy również w rankingu podium – tu czwarte miejsce. Jesteśmy też… drugim najlepszym krajem spośród tych, które debiutowały w pierwszej edycji Eurowizji Junior w 2003 roku.

Eurowizja Junior a dół tabeli wszech czasów
- Najsłabszym krajem okazała się Walia. Kraj ten jako niezależne państwo wystąpił w konkursie w 2018 i 2019 roku. Debiut nie należał jednak do udanych, bowiem Walia zajęła ostatnie 20. miejsce. Rok później byli tylko minimalnie lepsi – 18. lokata na 19 państw.
- Nisko także Cypr – 30. pozycja i Izrael – 31. miejsce. To zdecydowanie słabiej niż na dorosłej Eurowizji.
- Szwecja, znana z dobrych występów na dorosłej Eurowizji, jest dopiero 24. Azerbejdżan zaś 25. Nisko też Grecja – na 28. miejscu.
Inne ciekawostki…
- Holandia z siedemnastym miejscem jest tym samym najniżej ocenionym państwem, które choć raz wygrało konkurs. Z kolei trzeci Kazachstan jest najwyżej ocenionym krajem, dla którego Eurowizja Junior jeszcze nigdy nie okazała się zwycięska.
- Tylko trzy kraje wielkiej piątki znalazły się w czołowej dziesiątce podsumowania. Najlepiej wypadła oczywiście Francja, a najsłabiej Niemcy – 37. miejsce.
- Chorwacja na dziesiątym miejscu to najlepszy kraj byłej Jugosławii, a Dania na trzynastym to lider, jeśli chodzi o region Skandynawii.

Źródła: www.junioreurovision.tv, www.senojflags.com, opracowania własne.