Grudzień to miesiąc, w którym świat dokonuje podsumowania minionego roku. Na różnego typu płaszczyznach pojawiają się analizy i statystyki każdego aspektu życia. Nie inaczej jest w przypadku najpopularniejszej wyszukiwarki internetowej – Google, która jak co roku tworzy zestawienie najczęściej wyszukiwanych haseł. Jak się okazuje, Eurowizja jest bardzo popularnym tematem, nie tylko w naszym kraju! Przyjrzyjmy się bliżej zestawieniom z całej Europy. 

Trzecie miejsce, taką pozycję zajęła Eurowizja w zestawieniu najczęściej wyszukiwanych przez Polaków wydarzeń. Porównując do roku ubiegłego, to dość spory awans, ponieważ w 2017 roku Eurowizja uplasowała się na siódmej pozycji. Na taki obrót spraw wpłynęło kilka czynników: Gromee, który jest popularnym artystą w naszym kraju, Roksana Węgiel, która wygrała Eurowizję dla dzieci i coraz pozytywniejszy obraz całego konkursu w opinii publicznej. Biorąc pod uwagę fakt, że rok 2018 stał pod znakiem Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej i Wyborów Samorządowych, zajęcie trzeciego miejsca można uznać za ogromny sukces i dobry prognostyk na kolejne lata. W zestawieniu najczęściej wyszukiwanych osób zabrakło miejsca dla Roksany, jednak możemy podejrzewać, że spora część wyszukiwań Eurowizja 2018 jest za sprawą Roksany. Przeciętny zjadacz chleba, który wcześniej nie miał styczności z tematem dziecięcej Eurowizji, po wygranej wpisał w wyszukiwarce po prosu Eurowizja.

Wśród europejczyków wyniki kształtują się podobnie. Białoruś, Hiszpania, Estonia, Litwa, Grecja, Ukraina – to kraje, gdzie Eurowizja znalazła się w TOP 3 wyszukiwanych haseł i wydarzeń. W Słowenii, Irlandii, Portugalii, Serbii czy Szwajcarii, Eurowizja znalazła się w TOP10. Cieszyć może piąta pozycja Eurowizji wśród najczęściej wyszukiwanych wydarzeń w Kazachstanie! Jak przystało na zwycięski kraj, tam Eurowizja pojawia się najczęściej. W Izraelu, sama Eurowizja znalazła się w dwóch zestawieniach (najczęściej wyszukiwane hasła, wydarzenie roku), podobnie jak zwyciężczyni, również dwukrotnie (najczęściej wyszukiwane hasła, artyści).

Sporą popularnością cieszyły się także preselekcje narodowe. Wśród krajowych zestawień wydarzeń muzycznych, możemy natknąć się na Festiwal San Remo (3), Supernova (5), Eesti Laul (6). Wśród najczęściej wyszukiwanych wydarzeń muzycznych i telewizyjnych spotkamy Operacion Triunfo (3), Melodifestivalen (3) i A Dal (10).

Eurowizja to nie tylko wydarzenia, ale też artyści. Ci również byli popularnymi hasłami w lokalnych wyszukiwarkach. W krajowych zestawieniach, w kategorii osoby możemy spotkać Elinę Nechayevą (2), Cesara Sampsona (3), Waylona (3), Mikolasa Josefa (8) czy Eleni Foureire (9 miejsce w Grecji; Cypr nie posiada takich statystyk). We francuskim zestawieniu znalazło się miejsce dla France Gall (9), którą ze smutkiem pożegnaliśmy w styczniu.

Eurowizja, to nieprzerwanie elektryzujący temat. Mamy nadzieję, że przyszły rok przyniesie kolejne sukcesy, a sama organizacja Eurowizji dla Dzieci w Polsce, będzie bardzo popularnym tematem w mediach.

Źródła: trends.google.com, ESCkaz