Olimpijczyków zagrzewają do walki o złoto eurowizyjne gwiazdy. Kto wystąpi w Soczi?

Do Sochi, gdzie trwają Zimowe Igrzyska Olimpijskie, poza sportowcami oraz kibicami, zjechały gwiazdy muzyczne. Wśród nich – uczestnicy Eurowizji.

Co zrozumiałe, nadreprezentację wśród nich stanowią reprezentanci Rosji. Buranosvskiye Babushki (2009) dały o sobie przypomnieć na długo przed rozpoczęciem Igrzysk. 2 stycznia, w Izhevsku – stolicy Republiki Udmurtii wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej, były jednymi z gwiazd występujących na koncercie zorganizowanym z okazji pojawienia się w mieście ognia olimpijskiego. Co więcej, będąca najwidoczniej w najlepszej kondycji babuszka – Galina Koneva (75 l.) – pobiegła z nim sztafecie. Chcesz zobaczyć babuszkę? Kliknij TUTAJ.

Ściśle tajny scenariusz ceremonii otwarcia jest zwykle powodem wielu spekulacji. Nie inaczej było i w tym roku. Co więcej, tegoroczna plotka miała bardzo symboliczny charakter. Pod koniec stycznia zaczęło się mówić o możliwym występie zespołu Tatu (2003). Ale jak to – zaczęli oburzać się komentatorzy. W kraju, w którym homoseksualiści żyją w – mówiąc delikatnie – niespecjalnie sprzyjającym im środowisku, a promocja zachowań homoseksualnych jest karana, na imprezie tej rangi mają wystąpić „lesbijski” duet? Jak mówi ludowe przysłowie, w każdej plotce jest ziarno prawdy. Otóż nie w trakcie głównej ceremonii, ale przed nią. Tatu zostały przez organizatorów zaproszone jako support. Rozgrzewały publiczność przed rozpoczęciem transmisji telewizyjnej. Co ciekawe, organizatorzy najwyraźniej mają problem z ich występem. Z internetu znikają wszystkie jego nagrania (zobaczymy, jak długo poniższy link będzie dostępny). Obyło się bez skandalu: dziewczyny powstrzymały się od pocałunków, zastosowały się także do prośby Wladimira Putina wyrażonej do społeczności LGBT i zostawiły w spokoju rosyjskie dzieci.

Najmniej emocji wzbudził występ reprezentantek Rosji z 2007 roku – grupy Serebro. Zresztą, najprawdopodobniej nikt tego się po nich nie spodziewał. Wielbicielom ich talentów nie pozostało nic innego, jak cieszyć oczy ich widokiem, a uszy – muzyką.

Wśród nierosyjskich gwiazd Eurowizji swój przyjazd do Soczi zapowiedziało szereg europejskich artystów.

  • Kate Ryan  (Belgia 2006) zaśpiewa 18 lutego w trakcie finałów zawodów bobslejowych oraz w narciarstwie alpiejskim. Wystąpi na Stadionie Olimpijskim oraz w wiosce olimpijskiej. Należy nadmienić, że Kate Ryan jest ikoną gejowską, która wspiera społeczność LGBT.
  • Akcent (rumuńskie preselekcje 2007 jako Akcent i Nico) wystąpi 22 lutego po zawodach bobslejowych.
  • Thomas Anders (niemieckie preselekcje 2006, podawał wynik niemieckiego głosowania w 2004 i 2009) wystąpi 16 lutego w Parku Olimpijskim po meczu hokejowym między Finlandią i Kanadą.
  • Brainstorm (Łotwa 2000) wystąpią również po meczu hokejowych, w którym naprzeciw siebie staną drużyny Kanady i Norwegii.
  • Anna Rosselinni (Szwajcaria 2011) nie ma planów koncertowych, jednak najprawdopodobniej pojawi się w Soczi, aby odwiedzi szwajcarskich sportowców. Warto nadmienić, że jej piosenka „Shine In The Light” jest motywem muzycznym wykorzystywanym przez szwajcarską telewizję SRF w trakcie relacji olimpijskich.
  • Ola Svensson (Melodifestivalen 2010) wystąpił w Soczi 10 lutego.
  • Aleksander Rybak (Norwegia 2009) został zaproszony na Igrzyska przez norweską telewizję TV2. Do 16 lutego będzie stałym gościem popularnego show „Senkveld I Sotsji”. Emisja codziennie o 21.40. Poniżej fragment programu z polskimi napisami.

Źródło: wiwibloggs.com, eska.pl, fot.: wiwibloggs.com, facebook.com