Eurowizja: najbardziej pokrzepiające utwory

Anna Bergendahl, Melodifestivalen

Anna Bergendahl (Eurowizja 2010) na scenie Melodifestivalen 2020, fot. SVT

Eurowizja 2020 została odwołana ponad tydzień temu z powodu epidemii koronawirusa. Sytuacja w wielu krajach na świecie staje się coraz bardziej poważna. Tym artykułem chcemy dodać otuchy wszystkim tym, których smucą ostatnie wiadomości.

Na grupie Warsaw Calling zapytaliśmy o Wasze ulubione pokrzepiające, motywacyjne i zagrzewające do walki utwory z Eurowizji, Eurowizji Junior i preselekcji. Oto najciekawsze propozycje.

Anyone I Want To Be (Eurowizja Junior 2018)

Najczęściej wybieranym utworem okazał się Anyone I Want Be Roksany Węgiel, zwyciężczyni Eurowizji Junior 2018. Możesz być, kimkolwiek chcesz to przesłanie, jakim Roksana dzieli się ze słuchaczami. Opowiada, że trzeba być sobą i podkreśla, że warto marzyć, bo marzenia się spełniają. Niepodziewanie okazało się to przepisem na sukces w Mińsku. Roksana nie tylko śpiewa, ale też na swoim przykładzie pokazuje, jaka drzemie moc w pewności siebie.

https://www.youtube.com/watch?v=y_SYZrqvKhE

Rise Like A Phoenix (Eurowizja 2014)

Podobny wydźwięk ma Rise Like A Phoenix Conchity Wurst, zwycięzcy Eurowizji 2014. Przesłaniem utworu jest, by powstawać na nogi, gdy jest ciężko. Stać się lepszą wersją samego siebie i niczym feniks odrodzić się z popiołu. Wygląd Conchity jako Drag Queen z brodą w 2014 roku był mocno kontrowersyjny. Wówczas mówiła o tym nie tylko Europa, ale i światowe media. Choć różne są opinie, wygrana Wurst zwróciła uwagę na społeczność LGBT+ wspierającą konkurs. Sam artysta stał się jednym z najbardziej jej rozpoznawalnych ambasadorów.

Empires (Eurowizja 2020)

W podobnym „bondowskim” stylu prezentuje się Empires od Alicji Szemplińskiej, dla której Eurowizja w Rotterdamie miała być spełnieniem marzeń. W swoim utworze motywuje do walki i przestrzega przed upadającym światem. Zwyciężczyni Szansy na Sukces. Eurowizja 2020 śpiewa o tym, że ludzie mają tendencję do budowania imperiów i stają się ślepi na to, co ważne. Sami dla siebie jesteśmy benzyną i zapałką. Wystarczy więc iskra, by spowodować katastrofę. Choć pożar przynosi olbrzymie starty, jest nadzieja. Z każdym upadkiem powstajemy.

https://www.youtube.com/watch?v=s_Y7mMka4SQ

Kingdom Come (Melodifestivalen 2020)

Z kolei Anna Bergendahl, reprezentantka Szwecji na Eurowizji 2010 w tegorocznym Melodifestivalen z piosenką Kingdom Come wysłała prostą wiadomość. Przez trzy minuty daje nadzieję wszystkim na lepsze jutro. Swój przekaz kieruje głównie do tych, którzy przechodzili ciężkie chwile w życiu. Artystka z zawodu jest lekarzem, więc dobrze rozumie, jakie znaczenie może przynieść dawanie otuchy.

Storm (Eurowizja 2018)

Także SuRie, laureatka brytyjskich selekcji Eurovision: You Decide, piosenką Storm dodaje otuchy. Przypomina, że burze nie będą trwać wiecznie i są rzeczy, które można przezwyciężyć. Wierzy, że warto ścigać tęczę. Słowa utworu stały się realne podczas eurowizyjnego występu w 2018 roku. W jego trakcie na scenę wtargnął mężczyzna, który wyrwał artystce mikrofon z dłoni. Nie przeszkodziło to piosenkarce dokończyć prezentacji. „Znalazła wtedy swoją tęczę”. To był jej moment. Wzięła się w garść i w pełni profesjonalnie, ale i emocjonalnie dośpiewała ostatnie refreny kompozycji.

Proud (Eurowizja 2019)

Wiary swoją kompozycją dodaje też reprezentantka Macedonii Północnej na Eurowizji 2019, czyli Tamara Todevska. Tekst i teledysk utworu Proud przedstawia dumę z bycia kobietą. Jednak tekst można interpretować w bardziej uniwersalny sposób.

Tamara była tak dumna ze swojej kompozycji, że jeszcze w studiu, w trakcie swoich nagrań, płakała. Występ w Tel Awiwie przypominał o jej córce, której w tym czasie artystce szczególnie brakowało. Ostatecznie piosenkarka przyniosła dumę swojemu krajowi. Nie dość, że była pierwszą reprezentantką od sześciu lat, która zdołała awansować do finału, to także zdobyła najlepsze – siódme – miejsce w historii startów Macedonii Północnej.

https://www.youtube.com/watch?v=Sw-NQ1a1zZ0

Źródło: radiozet.pl, Eurovision Radio International, wiwibloggs.com Zdjęcie: svt.se

Exit mobile version