Firma Google opublikowała coroczne statystyki najpopularniejszych haseł wyszukiwanych przez internautów w 2015 roku. W pierwszej dziesiątce haseł cieszących się największą popularnością w Polsce znalazła się… tegoroczna Eurowizja, która uplasowała się także na szczycie kategorii Wydarzenia! To nie koniec eurowizyjnych powiązań w podsumowaniu.
Jak nietrudno się domyślić, największe zainteresowanie i wzrost popularności tematu Konkursu Piosenki Eurowizji pojawiły się od 17 do 30 maja br., kiedy odbywały się przygotowania do widowiska oraz koncerty konkursowe. Warto dodać, tym czasie internauci częściej wpisywali w wyszukiwarkę hasło Eurowizja, niż np. Andrzej Duda, a przypomnijmy, że zaledwie dzień po finale muzycznego wydarzenia odbywała się druga tura wyborów prezydenckich w kraju (które Duda ostatecznie wygrał). W ogólnorocznym zestawieniu obecny prezydent znalazł się na szóstym miejscu, a Eurowizja – na dziewiątym, a wśród pierwszej dziesiątki znalazły się takie wyniki wyszukiwania, jak m.in. filmy 50 twarzy Greya i Szybcy i wściekli 7, serial Wspaniałe stulecie oraz barszcz Sosnowskiego, o którym było głośno na przełomie czerwca i lipca tego roku.
https://www.youtube.com/watch?v=Wv86XR7qyf4
Tegoroczne polskie zestawienie składa się z 22 kategorii tematycznych, w tym m.in. Ludzie, Wydarzenia, Politycy i Filmy, Aktorzy i Wykonawcy, które stworzono z wyróżnieniem zarówno na polskich, jak i zagranicznych twórców. Piąte miejsce w rankingu Polscy wykonawcy zajęła Monika Kuszyńska, reprezentantka Polski z minionego, 60. Konkursu Piosenki Eurowizji. Wśród zagranicznych artystów piątym najczęściej wyszukiwanym przez Polaków był Måns Zelmerlöw, zwycięzca widowiska z przebojem Heroes. Szwedzki piosenkarz okazał się częściej wyszukiwanym wykonawcą niż np. Sam Smith, Indila czy Kendji Girac.
A jak wyglądają podsumowania Google w innych krajach? Jak można było się spodziewać, Eurowizja cieszyła sie sporym zainteresowaniem m.in. w Austrii, czyli państwie-gospodarzu jubileuszego widowiska. Organizowany w Wiedniu konkurs był siódmym najczęściej wyszukiwanym hasłem w Google. Co ciekawe, na szóstym miejscu kategorii „Skandale” znalazł się… niemiecki piosenkarz Andreas Kümmert, który zrezygnował z udziału w konkursie po wygraniu krajowych eliminacji Unser Song für Österreich. Dodajmy, że ósme miejsce w kategorii Międzynarodowe gwiazdy zajął Stefan Raab, reprezentant Niemiec podczas konkursu w 2000, prowadzący widowisko w 2011, a także mentor Leny Meyer-Landrut, zwyciężczyni 55. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2010 roku. W samych Niemczech jednak nie pojawiło się żadne eurowizyjne wspomnienie w podsumowaniu Google.
Jak prezentują się wyniki wyszukiwania w kraju, który za rok przygotuje całe widowisko, czyli w Szwecji? W ogólnym rankingu najczęściej wyszukiwanych haseł Måns Zelmerlöw zajął dopiero szóste miejsce (ale za to pierwsze w kategorii Artyści oraz trzecie w Osobowości), zaś krajowe eliminacje Melodifestivalen – dziewiąte. Uznawane za ulubione selekcje wsród eurowizyjnych fanów zajęły drugie miejsce w kategorii Program telewizyjny, dwa oczka wyżej od samego Konkursu Piosenki Eurowizji. Kilku uczestników selekcji zostało uwzględnionych także we wspomnianej kategorii Artyści, bo oprócz Zelmerlöwa na liście pojawili się także: Hasse Andersson na siódmym miejscu (czwarte miejsce w finale MF 2015) i Isa Tengblad na szóstym (siódme miejsce w MF), zaś na czwartym znalazła się grupa Dolly Style, która odpadła na etapie dogrywkowym selekcji. W kategorii Teksty piosenek w języku szwedzkim także nie zabrakło piosenek, które ubiegały się o tytuł szwedzkiej propozycji eurowizyjnej. Utwór wspomnianego Anderssona – Guld och gröna skogar – zajął czwarte miejsce na liście, zaś zdobywca drugiego miejsca w finale eliminacji, numer Jag är fri (Manne Leam Frijje) Jona Henrika Fjällgrena, uplasował się na ósmym miejscu. Zwycięska piosenka Heroes Zelmerlöwa znalazła się na piątym miejscu anglojęzycznej wersji rankingu, natomiast drugim najczęściej zadawanym przez Szwedów pytaniem było… Kto wygrał Eurowizję 2015?. Przypomnijmy sobie zatem…
Konkurs cieszył się popularnością także w Białorusi, zajmując drugie miejsce w kategorii Wydarzenie roku, ustępując jedynie Mistrzostwom Świata w Hokeju na Lodzie 2015 organiozwanych w Czechach. Drugą Osobowością roku została natomiast rosyjska reprezentantka Polina Gagarina, tuż za zmarłą w czerwcu br. piosenkarką Żanną Friske. A skoro o Rosji mowa, to warto zaznaczyć, że konkurs zajął tu trzecie miejsce w kategorii Najpopularniejsze wyszukiwania oraz pierwsze w grupie Wydarzenia roku. Podobnie jak w Białorusi, także i tutaj Gagarina okazała się drugą najczęściej wyszukiwaną postacią w wyszukiwarce, tuż za Friske. Na Ukrainie artystka zajęła ósme miejsce w kategorii Osobowość.
Mizerne wyniki można zobaczyć w statystykach w Danii, bowiem elimimacje Dansk Melodi Grand Prix okazały się ósmym najczęściej wyszukiwanych hasłem w Google, jednak poza tym trudno szukać eurowizyjnych akcentów. Podobna posucha w Izraelu, gdzie jedynym eurowizyjnym akcentem jest utwór Golden Boy Nadava Guedja uznany za drugi najpopularniejszy utwór roku w hebrajskim Google. Brak samego konkursu w zestawieniu dziwi tym bardziej, że Izrael po raz pierwszy od kilku lat pojawił się w finale i zajął w nim wysokie, dziewiąte miejsce.
Znacznie lepiej jest w Finlandii, gdzie tegoroczny konkurs pojawił się na dziewiątym miejscu rankingu na najczęściej wyszukiwane hasło roku oraz został trzecim najpopularniejszych wydarzeniem w kraju. Na dziesiątym miejscu w kategorii Ludzie pojawił się Jari Sillanpää, fiński reprezentant sprzed jedenastu lat, a drugim najpopularniejszym muzykiem okazał się zespół Pertti Kurikan Nimipäivät, który w tym roku reprezentował kraju z utworem Aina mun pitää. Na trzecim miejscu w tej kategorii znalazł się Roope Salminen, który poprowadzi przyszłoroczne eliminacje eurowizyjne Uuden Musiikin Kilpailu, na piątym Pave Maijanen, eurowizyjna nadzieja Finów z 1992 roku, zaś oczko niżej – Jarkko Ahola, wokalista grupy Teräsbetoni reprezentującej kraj w konkursie w 2008 roku. Måns Zelmerlöw znalazł się natomiast w pierwszej piątce najczęściej wyszukiwanych zagranicznych postaci w Finlandii, razem z m.in. transseksualną celebrytką Caitlyn Jenner i aktorem Davidem Hasselhoffem.
Jak co roku, ogromnym zainteresowaniem Konkursem Piosenki Eurowizji wykazali się Grecy, dzięki którym tegoroczne widowisko znalazło się na drugim miejscu najczęściej wyszukiwanych haseł roku. Sama reprezentantka, Maria-Elena Kiriaku, nie załapała się na miejsce w pierwszej dziesiątce jakiegokolwiek rankingu. Podobną sytuację zauważymy w Hiszpanii i Rumunii, gdzie konkurs co prawda zajął odpowiednio drugie i piąte miejsce w kategorii Najczęściej wyszukiwane hasła, jednak próżno znaleźć w statystykach cokolwiek o hiszpańskiej piosenkarce Edurne czy rumuńskim zespole Voltaj.
Nieco lepiej sytuacja wygląda na Węgrzech, gdzie reprezentantka kraju Boggie nie załapała się do żadnego podsumowania, jednak sam konkurs okazał się popularnym wynikiem wyszukiwania w Google. I chociaż internauci pytali często Kto wygrał Konkurs Piosenki Eurowizji 2015? (piąte najczęściej zadawane pytanie), to sama impreza pojawiła się w pierwszej dziesiątce w kategoriach Najczęściej wyszukiwane hasło i Program telewizyjny, kolejno na szóstym i trzecim miejscu. Na drugiej liście pojawił się także finał krajowych eliminacji A Dal, które umieszczono na siódmym miejscu listy.
Duże zainteresowanie konkursem można zobaczyć w statystykach z Irlandii, gdzie tegoroczne widowisko zajęło pierwsze miejsce w kategorii Program telewizyjny, piąte w Nowościach oraz ósme w Najczęściej wyszukiwanych hasłach. Samej reprezentantki, Molly Sterling, na próżno szukać, w przeciwieńśtwie do wyników z Holandii, gdzie drugą najpopularniejszą w wyszukiwarce lokalną osobowością została Trijntje Oosterhuis, reprezentantka niderlandzkiego nadawcy w tegorocznym konkursie z utworem Walk Along. Artystka zamknęła także ranking najczęściej wyszukiwanych haseł w kraju. Konkurs nie znalazł się w pierwszej dziesiątce żadnego zestawienia.
Ciekawe zjawisko można zaobserwować w Norwegii. Sam konkurs nie pojawia się w żadnym podsumownaiu, jednak internauci zadawali wiele pytań dotyczących Eurowizji. ósmym najczęściej zadawanych pytaniem zaczynającym się od pytajnika Kto…? okazało się Kto wygrał Junior Melodi Grand Prix 2015?. Przypomnijmy, że kraj od dziesięciu lat nie bierze udziału w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci, jednak sam koncert odbywa się nieprzerwanie od paru lat, a tegorocznym zwycięzcą została Thea Floer Kulseng. W grupie pytań zaczynających się od Dlaczego…? na drugim pojawiło się to, które zadawało tysiące nie tylko norweskich widzów, czyli… Dlaczego Australia bierze udział w Eurowizji? No cóż…
W Wielkiej Brytanii w podsumowaniu nie znajdziemy co prawda ani Electro Velvet ani ich utworu Still in Love with You, natomiast 60. Konkurs Piosenki Eurowizji. wygrał w kategorii Program telewizyjny. W ostatnim analizowanym przez nas kraju, czyli we Włoszech, prym wiedzie Festiwal Piosenki Włoskiej w San Remo, który zajął piąte miejsce wśród najczęściej wyszukiwanych haseł roku. Co zaskakujące, w żadnym podsumowaniu nie pojawił się zespół Il Volo, który zajął dla kraju wysokie, trzecie miejsce w finale tegorocznego konkursu.
Niestety, ani słowa o Eurowizji ani o eurowizyjnych wykonawcach nie znajdziemy w zestawieniu w Australii, Chorwacji, Czechach, Portugalii, Szwajcarii i we Francji, brak także tegorocznych wyników z Bułgarii, Estonii, Litwy, Łotwy, Serbii i Słowenii. Nie zmienia to jednak faktu, że podobnie jak w poprzednich latach, także i w tym roku Eurowizja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem nie tylko telewidzów, ale także internautów. Przypomnijmy, że przyszłoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się 10, 12 i 14 maja w sztokholmskiej Globen Arenie.