Gwiazdy Eurowizji, które odeszły w tym roku

Wielka Brytania Eurowizja Olivia Newton-John

Olivia Newton-John, reprezentantka Wielkiej Brytanii na Eurowizji 1974, fot. eurovision.tv

To wyjątkowa data – 1 listopada wspominamy bliskie nam osoby, które niestety odeszły. Jako fani Eurowizji, poddajmy się zadumie i melancholii, pamiętając o gwiazdach konkursu, które zmarły w minionym roku.

W dniu Wszystkich Świętych udajemy się na cmentarze, myślimy o naszych krewnych, przyjaciołach, sąsiadach. W mediach królują materiały wspominkowe o gwiazdach, które odeszły. My też chcemy wspomnieć o eurowizyjnych artystach: zarówno tych, którzy wystąpili na eurowizyjnej scenie, jak i tych, którzy wzięli udział w selekcjach.

Emil Ramsauer (Eurowizja 2013, Szwajcaria)

Najstarszy uczestnik Eurowizji w historii (w momencie występu miał 95 lat) był jednocześnie pierwszym eurowizyjnym artystą, który skończył 100 lat i najdłużej żyjącym uczestnikiem Eurowizji w historii. Choć szwajcarska formacja Takasa nie weszła do finału konkursu w Malmö, postać poczciwego kontrabasisty na długo pozostanie w naszej pamięci. Emil Ramsauer zmarł tuż przed swoimi 104. urodzinami, pod koniec grudnia 2021 roku.

Carmela Corren (Eurowizja 1963, Austria)

Izraelska wokalistka i aktorka reprezentowała Austrie pięćdziesiąt dziewięć lat temu z utworem Vielleicht geschieht ein Wunder. Zajęła wówczas siódme miejsce. Artystka zmarła 16 stycznia w wieku 83 lat.

Armando Gama (Eurowizja 1983, Portugalia)

Dzień po Carmeli Corren zmarł reprezentant Portugalii na Eurowizji 1983 – Armando Gama. Podczas konkursu zaśpiewał piosenkę Esta balada que te dou. Zajął wówczas zaledwie trzynaste miejsce. W swoim kraju sprzedał jednak ponad pięć milionów płyt, wsławił się swoimi coverami piosenek zespołu The Beatles. Miał 67 lat.

Nora Nova (Eurowizja 1964, Niemcy)

Choć Nora Nova (a właściwie Ahinora Kumanova) reprezentowała Niemcy, pochodziła z Bułgarii. Pięćdziesiąt osiem lat temu zaśpiewała Man gewöhnt sich so schnell an das Schöne – piosenkę z najdłuższym w historii tytułem (ex aequo z Francją 1991 i San Marino 2012). Zajęła wówczas trzynaste miejsce. Po upadku komunizmu, powróciła do rodzinnej Bułgarii, gdzie w 2001 współorganizowała Narodowy Ruch na rzecz Stabilności i Postępu razem z byłym carem Symeonem Sakskoburggotskim (ich ojcowie współpracowali przed II wojną światową). Nora Nova zmarła 9 lutego w wieku 94 lat.

Olivia Newton-John (Eurowizja 1974, Wielka Brytania)

Artystka reprezentowała Wielką Brytanię w 1974 roku, ale jej Long Live Love zajęło jedynie czwarte miejsce, ustępując miejsca m.in. szwedzkiej Abbie. Po Eurowizji wokalistka zrobiła niesamowitą karierę, występując m.in. w musicalu Grease. Na początku lat 90. Newton-John zachorowała na raka piersi. Przez wiele lat z powodzeniem zmagała się z chorobą, jednak w 2017 roku nastąpił jej trzeci nawrót. Zmarła 8 sierpnia w wieku 74 lat.

Franco Gatti (Eurowizja 1978, Włochy)

Gatti był członkiem legendarnej włoskiej formacji Ricchi e Poveri. Reprezentowali swój kraj na Eurowizji 1978, gdzie z utworem Questo Amore zajęli dwunaste miejsce. Zespół w siedem lat później wygrał Festiwal w San Remo. Gatti przez kilka lat nie występował na scenie ze względu na rodzinną tragedię i przejście na emeryturę. W ostatnich latach grupa powróciła jednak do oryginalnego składu, prezentując się m.in. podczas Sanremo 2020. Franco Gatti zmarł 18 października w wieku 80 lat.

Z punktu widzenia polskich fanów Eurowizji chcemy też wspomnieć Dmitrija z zespołu Taraka (Krajowe Eliminacje 2016), który zginął w marcu w Ukrainie, walcząc z rosyjskimi wojskami oraz Andrzeja Siezieniewskiego, byłego dyrektora Polskiego Radia oraz członka zarządu Europejskiej Unii Nadawców w latach 2013-2014, dzięki któremu Polska wróciła na Eurowizję. Jako że wydawcą serwisu Eurowizja.org jest Stowarzyszenie Miłośników Konkursu Piosenki Eurowizji OGAE Polska, chcemy też wspomnieć naszych członków: Marcina, Tymka, Konrada, Marcina i Anię – ludzi, których połączyła eurowizyjna pasja.

Exit mobile version