Zmiana na stanowisku redaktora naczelnego eurowizja.org

Mieszko Czerniawski, Kamil Polewski, eurowizja.org

Zmiana na stanowisku redaktora naczelnego eurowizja.org. Mieszko Czerniawski rezygnuje, zastąpi go Kamil Polewski. Fot. archiwum własne

Po ponad trzech latach z funkcji redaktora naczelnego portalu eurowizja.org rezygnuje Mieszko Czerniawski. 1 września zastąpi go Kamil Polewski, redaktor serwisu od ponad dwóch lat, którego redakcja wyłoniła w wyniku wyborów. W zarządzaniu portalem Kamila wspomoże Maria Baładżanow, która obejmie stanowisko wicenaczelnej.

Trzy lata rozwoju

Okres zarządzania redakcją przez Mieszka Czerniawskiego to czas dużych zmian. Jesienią 2020 roku uruchomiliśmy nową stronę www.eurowizja.org, dostosowaną do nowej identyfikacji wizualnej opracowanej przez Michała Kacprowicza. Obserwując trendy w internecie i na rynku medialnym, postawiliśmy na materiały wizualne. Zwiększyliśmy liczbę komunikatów graficznych, a także rozwinęliśmy nasz kanał w serwisie YouTube, wprowadzając nowe formaty jak reakcje na piosenki z Eurowizji czy transmisje. Uruchomiliśmy także profil portalu na TikToku. Usprawniliśmy też komunikację wewnątrz redakcji, organizując ją w ramach zintegrowanego systemu umożliwiającego pracę projektową i budowanie bazy tworzonych przez nas zasobów.

Głównym celem stawianym od lipca 2019 roku jest pisanie treści atrakcyjnych dla użytkowników. Staramy się, by na portalu pojawiały się zróżnicowane teksty: newsy i felietony, teksty ciekawostkowe dla wytrawnych fanów i ogólne informacje dla osób nieśledzących konkursu na co dzień. Działania te przyniosły efekt w postaci liczby odsłon artykułów na portalu. W 2018 roku wszystkie artykuły wyświetlono prawie 1,2 miliona razy. Już rok później odsłon tych mieliśmy dwa razy więcej (2,3 miliona). Wzrostom nie przeszkodziła odwołana Eurowizja 2020 – prawie 3 miliony na koniec 2020 roku. Efekty naszej pracy i zmiany podejścia były niezwykle widoczne w 2021 roku, kiedy to teksty na stronie eurowizja.org wyświetlono 4,8 miliona razy. Już dziś wiemy, że 2022 rok będzie kolejnym (trzecim z rzędu) rekordowym rokiem dla portalu, bowiem od stycznia do sierpnia 2022 roku liczba odsłon artykułu wyniosła tyle samo co w całym 2021 roku.

Eurowizja 2022: rekordowa edycja konkursu dla portalu Eurowizja.org / fot. Natalia Kowalczyk

Realizacja planu

Przez ostatnie trzy lata Eurowizja.org była dla mnie projektem życia, w który wkładałem energię i wolny czas. Dzięki temu doświadczeniu wiele się nauczyłem w zakresie zarządzania czasem, tworzenia strategii i analityki mediów, SEO copywritingu, kierowania pracą zespołu wolontariuszy. Chcę się dalej rozwijać, wykorzystywać nabyte kompetencje i podejmować nowe wyzwania, dlatego postanowiłem zrezygnować z funkcji redaktora naczelnego.

Jestem dumny z tego, że wszystkie moje plany, które zakładałem obejmując stanowisko redaktora naczelnego eurowizja.org w 2019 roku, udało nam się zrealizować. Nie osiągnąłbym tego, gdyby nie zaangażowanie redaktorów, montażystów, grafików, webmastera, osób odpowiedzialnych za prowadzenie kont w mediach społecznościowych. Nie bez znaczenia było wsparcie i zrozumienie naszych działań i często odważnych stanowisk przez Zarząd OGAE Polska na czele z Tomaszem Lenerem.

Z redakcji nie odchodzę. W najbliższych miesiącach dalej będę przygotowywał dla Was nowe teksty. Mam też nadzieję, że jeszcze nie raz przyjdzie mi na łamach portalu eurowizja.org przeprowadzić wywiad, reagować na piosenki czy spotkać się z Wami w ramach live’ów. Mam przekonanie, że zostawiam prężnie działającą redakcję w dobrych rękach.

Mieszko Czerniawski, redaktor naczelny portalu eurowizja.org w latach 2019-2022
Na zdjęciu Sara James i Mieszko Czerniawski (eurowizja.org) / Fot. Maria Baładżanow / eurowizja.org

Nowe wyzwania

Kamil Polewski ma 20 lat i jest studentem Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku Międzydziedzinowe Indywidualne Studia Humanistyczne i Społeczne (MISH) w zakresie dziennikarstwa i stosunków międzynarodowych. W redakcji eurowizja.org działa od stycznia 2020 roku. Dotychczas przygotował 262 teksty oraz przeprowadził kilka wywiadów z uczestnikami Eurowizji i Eurowizji Junior. Kamila możecie kojarzyć także z naszych reakcji na piosenki z Eurowizji, które zamieszczamy na naszym kanale.

Objęcie funkcji redaktora naczelnego to dla mnie duże wyzwanie, ale także duża przyjemność, ponieważ mogę sprawdzić się we współpracy z tymi samymi osobami w całkiem nowej roli. Cieszę się z dużego wsparcia, jakie otrzymałem oraz z tego, że będę blisko współpracował z Marysią Baładżanow. Mam nadzieję, że w najbliższej przyszłości eurowizja.org będzie dalej się rozwijać, rozbudowywać swoją markę i zwiększać swoją popularność na tle innych mediów.

Przed nami nowy sezon eurowizyjny, który jak zwykle rozpoczynamy Szansą na Sukces. Oprócz Eurowizji Junior wkrótce zaczniemy jednak śledzić przygotowania do Eurowizji 2023, która ze względu na decyzję o organizacji w Wielkiej Brytanii będzie edycją dość nietypową.

Mam nadzieję, że nowy sezon przyniesie poczucie dobrych zmian i przyjemności nie tylko w redakcji, ale także wśród czytelników naszego portalu, obserwujących nasze media społecznościowe czy też widzów kanału w serwisie YouTube.

Kamil Polewski, redaktor naczelny portalu eurowizja.org

Kamil Polewski był jedynym kandydatem w wyborach na stanowisko redaktora naczelnego. Wszyscy redaktorzy, którzy wzięli udział w głosowaniu zagłosowali za jego kandydaturą. Kamil obejmie funkcję 1 września, a w zarządzaniu redakcją wspomoże go Maria Baładżanow jako wicenaczelna. Marysia współtworzy portal eurowizja.org od sierpnia 2018 roku, dotychczas koordynując prace grupy odpowiedzialnej za nasze media społecznościowe.

Kamil Polewski (nowy redaktor naczelny eurowizja.org) i Krystian Ochman. Fot. Kamil Polewski

Eurowizja.org – kilka słów o redakcji

Eurowizja.org istnieje od 2004 roku i jest częścią Stowarzyszenia Miłośników Konkursu Piosenki Eurowizji OGAE Polska, które jest jednocześnie wydawcą portalu. Redakcję tworzy 40 osób – pasjonatów Eurowizji i wolontariuszy, którzy poświęcają swój wolny czas na tworzenie treści dotyczących konkursu. Mimo fanowskiego charakteru staramy się profesjonalizować nasze działania, a wśród członków redakcji mamy m.in. absolwentów kierunku dziennikarstwo oraz osoby na co dzień pracujące w branży medialnej. Kilka razy w roku prowadzimy nabór na różne stanowiska, dokonując selekcji kandydatów na bazie ich warsztatu, umiejętności i dyspozycyjności czasowej. Do redakcji może się zgłosić każdy – wystarczy mieć ukończone 16 lat i być członkiem Stowarzyszenia OGAE Polska.

Exit mobile version