Już 17 czerwca podczas Parady Równości po raz pierwszy ulicami Warszawy przejedzie platforma eurowizyjna, pod szyldem Stowarzyszenia OGAE Polska i portalu Eurowizja.org. Przyjdź, celebruj miesiąc dumy i manifestuj miłość w rytm piosenek z Eurowizji!
Eurowizja i Parada Równości 2023
Eurowizyjna platforma ruszy jako czwarta w kolejności. Jej start przewidujemy od ulicy Świętokrzyskiej (odcinek między ulicami Marszałkowską a Emili Plater). Zachęcamy do gromadzenia się wokół pojazdu już od godziny 13:30. Oficjalny start Parady Równości organizatorzy przewidują na godzinę 14:00. Podczas całej trasy marszu zaserwujemy Wam największe hity Eurowizji i preselekcji. Będą piosenki z tego roku, przeboje z poprzednich lat, ale także mniej znane utwory, choć równie taneczne i chwytliwe. Nie zabraknie wspólnego śpiewania i dodatkowych atrakcji. Po zakończeniu Parady Równości zostajemy na ulicy Świętokrzyskiej. Wraz z kilkoma innymi platformami weźmiemy udział w after party, grając przez kolejne 2 godziny eurowizyjne przeboje.
Nie ma narzuconego stroju – przyjdź tak jak lubisz i jak będzie Ci wygodnie. Oczywiście eurowizyjne akcenty są mile widziane! Pamiętaj, by dostosować swój strój do warunków pogodowych. Dodatkowo przypominamy także o tym, by podczas przemarszu nie przekraczać linii bezpieczeństwa wokół pojazdu oraz przestrzegać regulaminu Parady Równości. Już dziś dołącz do oficjalnego wydarzenia eurowizyjnej platformy na Facebooku i bądź na bieżąco!
Pomysł eurowizyjnej platformy
Konkurs Piosenki Eurowizji od długiego już czasu jest platformą, dzięki której społeczność fanowska oraz widzowie na całym świecie mogą się jednoczyć i który zakłada szeroko rozumianą równość. To miejsce, z którym nierozerwalnie związane są ikony środowiska LGBTQI+, takie jak Dana International, Celine Dion czy Conchita Wurst. W jego DNA wpisane jest hasło „celebrate diversity” i tym też będzie dla społeczności OGAE Polska udział w tegorocznej warszawskiej paradzie równości. Świętem muzyki, różnorodności oraz równości. Zachęcamy całą społeczność fanowską – zarówno tę część, która jest w naszych szeregach, jak i tych, którzy są poza nią, abyśmy mogli 17 czerwca pokazać jedność i swój koloryt, który mieni się wszystkimi barwami tęczy.
Konrad Szczęsny, prezes Stowarzyszenia OGAE Polska, które organizuje eurowizyjną platformę podczas Parady Równości 2023.
Społeczność fanów Eurowizji w dużej mierze tworzą osoby LGBT+. Na paradach i marszach równości często widzimy grupy fanów Britney Spears, Madonny czy innych ikon społeczności LGBT+. Przez wiele lat ubolewałem nad tym, że podczas tych wydarzeń brakuje eurowizyjnej reprezentacji. Niezwykle cieszę się, że w tym roku się to zmieni i jako fani Eurowizji w Polsce pójdziemy wspólnie wraz z Paradą Równości w rytm piosenek z naszego ulubionego konkursu. Co więcej, czuwa nad nami jakaś większa tęcza, bo wylosowaliśmy czwarty numer startowy naszej platformy, czyli taki sam, jaki w finale Eurowizji 2023 miała Blanka, a w półfinale Eurowizji 2019 Tulia. Jestem przekonany, że to będą najbardziej kolorowe, różnorodne, radosne i po prostu fajne 3 godziny.
Mieszko Czerniawski, koordynator projektu z ramienia Stowarzyszenia OGAE Polska.
Organizatorzy platformy eurowizyjnej
Organizatorami eurowizyjnej platformy są Stowarzyszenie Miłośników Konkursu Piosenki Eurowizji OGAE Polska oraz portal Eurowizja.org, będący częścią tego stowarzyszenia. Organizacja działa w Polsce od 2004 roku, a jej misją jest popularyzacja i edukacja o Eurowizji, a także skupianie fanów konkursu. Z kolei portal Eurowizja.org jest jednym z najchętniej czytanych i oglądanych serwisów poświęconych Konkursowi Piosenki Eurowizji. Każdego roku docieramy do około 2,5 miliona użytkowników za pośrednictwem własnych kanałów oraz do szerszego grona, dzięki komentarzom eksperckich w mediach ogólnopolskich.
Parada Równości 2023 w Warszawie – co musisz wiedzieć?
Parada Równości w Warszawie odbywa się od 2001 roku. Marszowi przyświeca 12 postulatów takich jak: ochrona przed dyskryminacją, równość płci, walka z mową nienawiści, wprowadzenie pełnej równości małżeńskiej, rzetelna edukacja czy troska o środowisko. Tegoroczna Parada Równości odbywa się pod hasłem „Wróżymy równość i piękność”. Tradycyjnie już przemarsz rozpocznie się ulicami Świętokrzyską i Emili Plater. Pierwsze platformy ruszą spod Pałacu Kultury i Nauki o 14:00. Główne wydarzenie poprzedzi paradowe Miasteczko Równości, którego start planowany jest na godzinę 11:00. Po raz drugi Parada Równości odbywa się wspólnie z KyivPride. Więcej informacji na oficjalnym wydarzeniu na Facebooku.