• Kraje

    Wybierz kraj:

    Polska

    Albania
    Andora
    Armenia
    Australia
    Austria
    Azerbejdżan

    Belgia
    Białoruś
    Bośnia & Hercegowina
    Bułgaria

    Chorwacja
    Cypr
    Czarnogóra
    Czechy

    Dania

    Estonia

    Finlandia
    Francja

    Grecja
    Gruzja

    Hiszpania
    Holandia

    Irlandia
    Islandia
    Izrael

    Kazachstan

    Litwa
    Luksemburg

    Łotwa

    Macedonia Północna
    Malta
    Mołdawia
    Monako

    Niemcy
    Norwegia

    Polska
    Portugalia

    Rosja
    Rumunia

    San Marino
    Serbia
    Słowacja
    Słowenia
    Szwajcaria
    Szwecja

    Turcja

    Ukraina

    Węgry
    Wielka Brytania
    Włochy

  • Felietony
  • Wideo
  • 30 lat
  • Kalendarz
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
Eurowizja.org - najwięcej o Eurowizji
Eurowizja.org - najwięcej o Eurowizji
  • Kraje

    Wybierz kraj:

    Polska

    Albania
    Andora
    Armenia
    Australia
    Austria
    Azerbejdżan

    Belgia
    Białoruś
    Bośnia & Hercegowina
    Bułgaria

    Chorwacja
    Cypr
    Czarnogóra
    Czechy

    Dania

    Estonia

    Finlandia
    Francja

    Grecja
    Gruzja

    Hiszpania
    Holandia

    Irlandia
    Islandia
    Izrael

    Kazachstan

    Litwa
    Luksemburg

    Łotwa

    Macedonia Północna
    Malta
    Mołdawia
    Monako

    Niemcy
    Norwegia

    Polska
    Portugalia

    Rosja
    Rumunia

    San Marino
    Serbia
    Słowacja
    Słowenia
    Szwajcaria
    Szwecja

    Turcja

    Ukraina

    Węgry
    Wielka Brytania
    Włochy

  • Felietony
  • Wideo
  • 30 lat
  • Kalendarz
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
Eurowizja.org - najwięcej o Eurowizji
Advertisement
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki

Pięć utworów, które otarły się o zwycięstwo

Maria Baładżanow przez Maria Baładżanow
18 sierpnia 2020
w Podsumowania
1
Eurowizja 2017, Francesco Gabbani (Włochy 2017) - faworyt fanów i bukmacherów przed Eurowizją 2017

Francesco Gabbani (Włochy 2017) - faworyt fanów i bukmacherów (Eurowizja 2017)

82
SHARES
2.1k
WYŚWIETLENIA

Wielcy faworyci, nieszczęśliwe drugie miejsca i ogromne oczekiwania – Eurowizja co roku przynosi nam wiele rozczarowań, nie tylko dla artystów. W dzisiejszym artykule postanowiliśmy przywołać pięć utworów i występów, które otarły się o zwycięstwo. Zarówno w aspekcie punktów, jak i oczekiwań przedkonkursowych.

1. Francesco Gabbani – Occidentali’s Karma (Włochy 2017)

Wygrana Gabbaniego podczas festiwalu Sanremo spowodowała wielką euforię włoskich fanów. Utwór od razu przypadł do gustu całej społeczności eurowizyjnej i od dnia następnego uznawany był za niepodważalnego faworyta do wygrania Eurowizji 2017. Chwytliwa melodia, świetny wokalista, ważny tekst i piękny włoski język – brzmi jak recepta na wygraną? Tak uważały chociażby kluby fanowskie w całej Europie, stawiając Gabbaniego na pierwszym miejscu w głosowaniu OGAE Poll. Nie innego zdania byli bukmacherzy, którzy nie dawali szans na wygraną nikomu innemu. 24 kwietnia, czyli kilkanaście dni przed rozpoczęciem konkursu, piosenka Occidentali’s Karma zanotowała 100 milionów wyświetleń w serwisie YouTube. Warto dodać, że wówczas była to pierwsza eurowizyjna piosenka, która tego dokonała. Wydawałoby się, że nikt nie może zaszkodzić Włochom w zdobyciu Grand Prix konkursu.

Niestety, pierwsze próby w Kijowie pokazały, że może nie być tak łatwo. Utwór został skrócony, okraszony dziwną prezentacją sceniczną, a sam Gabbani jakby stracił radość i swoją euforię. Dodatkowo fani i dziennikarze zaczęli doceniać walory Salvadora Sobrala i Kristiana Kostowa. Gabbani, dwa dni przed Wielki Finałem, po trzech miesiącach triumfowania u bukmacherów, spadł na trzecie miejsce w notowaniach. Eurowizji nie wygrał, zajmując dopiero szóste miejsce, jednakże sam udział w Sanremo i popularność utworu zaowocowały ogromną karierą w rodzimych Włoszech. Jednakże uczucie porażki pozostaje do dziś.

Włoskie honorable mentions: Il Volo – Grande Amore (3. miejsce w 2015 roku), Raphael Gualazzi – Madness of love (2. miejsce w 2011 roku), Mahmood – Soldi (2. miejsce w 2019 roku).

2. Amina – Le Dernier qui a parlé (Francja 1991)

Eurowizja i remis? Obecnie wydaje nam się to dość niemożliwe. A jednak! Zasady nie zawsze były tak jasne i klarowne, a mniejsza liczba krajów sprzyjała licznym remisom. Utwór Aminy to idealny przykład „otarcia się” o zwycięstwo. Głosowanie z 1991 roku to remis dwóch wokalistek – Aminy z Francji i Caroli ze Szwecji z utworem Fångad av en stormvind. Obie uzyskały te samą liczbę punktów – 146. W tamtym czasie w przypadku remisu liczono liczbę uzyskanych „12”. Tutaj również panie okazały się sobie równe, więc policzono kolejne ważne noty, czyli „10”. To właśnie one zdecydowały o końcowym rezultacie i zwyciężczynią została Carola, która uzyskała o trzy dziesiątki więcej niż Amina. Do tej pory jest to najmniejsza różnica punktowa między pierwszym a drugim miejscem w historii Konkursu Piosenki Eurowizji.

3. Siergiej Łazariew – You Are The Only One (Rosja 2016)

Zdarza się, że Eurowizja przyciąga gwiazdy wielkiego formatu, co zawsze niesie ze sobą sporą radość i ogromne oczekiwania. Miłośnicy konkursu i tym razem nie byli zawiedzeni. Siergiej przygotował świetny utwór i jeszcze lepszą prezentację sceniczną. Rosyjscy fani zacierali ręce na myśl o Eurowizji 2017 właśnie w ich kraju. Co prawda po piętach deptały im propozycje z Bułgarii i Australii, ale wydawało się to dosyć prawdopodobne, że to Rosja właśnie sięgnie po drugie w historii Grand Prix konkursu. Łazariew wygrał, ale w głosowaniu widzów. Australia – u jury. A gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta. I tak Jamala z Ukrainy, to plasując się na drugim miejscu u widzów i jurorów, wygrała Eurowizję 2016, zostawiając niedosyt wśród rosyjskiej delegacji.

4. Cliff Richard – Congratulations (Wielka Brytania 1968) & Power To All Our Friends (Wielka Brytania 1973)

Cliff Richard dwukrotnie brał udział w Konkursie Piosenki Eurowizji. Dwukrotnie również, plasował się w czołowej trójce konkursu. Za każdym razem niewiele mu brakowało, aby sięgnąć po najwyższe miejsce na podium. W roku 1968 musiał ustąpić jednym (!) punktem hiszpańskiej artystce Massiel, która wygrała Eurowizję z utworem La, La, La. W maju 2008 hiszpański filmowiec Montse Fernández Villa zarzucił dyktatorowi Hiszpanii Francisco Franco sfałszowanie wyników. Miał on wysłać funkcjonariuszom telewizji publicznej oferty pieniężne, obietnice kupna programów telewizyjnych oraz kontraktów dla nieznanych gwiazd. Zgodnie z treścią dokumentu, konkurs powinien wygrać właśnie Cliff Richard. Zarzuty ostatecznie oddalono, a różnica punktowa zapisała się na kartach historii. Nie przeszkodziło to jednak utworowi Congratulations w osiągnięciu ogromnego światowego sukcesu.

Eurowizja 1973 to ponowna walka i tym razem tylko trzecie miejsce z różnicą sześciu punktów do Anne-Marie David i jej przebojem Tu te reconnaîtras.

5. t.A.T.u – Nie wier’, nie bojsia (Rosja 2003)

Chyba nikt się nie spodziewał, że udział kontrowersyjnego rosyjskiego duetu na Eurowizji, przejdzie bez echa. Jednakże nikt nie myślał o tak emocjonującym głosowaniu, a w zasadzie o tym. co się działo zaraz po nim. Zespół od początku uznawany był za faworyta konkursu. Tym większe było zdziwienie, kiedy ostatecznie zajął, nawet nie drugie, a trzecie miejsce. W związku z rozczarowującymi wynikami rosyjski nadawca zwrócił się do irlandzkiego jury z pytaniem, dlaczego użyli niepoprawnych głosów. Irlandzki nadawca w ostatniej chwili zdecydował się na wykorzystanie punktacji komisji jurorskiej z powodu opóźnień w wysłaniu ostatecznych wyników głosowania telefonicznego, nadzorowanego przez firmę telekomunikacyjną. Dodatkowo Channel One kwestionował niskie głosy z niektórych państw. Według nich, gdyby irlandzkie głosy dotarły w prawidłowej formie, to Rosja wygrałaby cały konkurs. EBU ustosunkowało się do zarzutów, publikując pełną punktację i pieczętując tym samym wygraną Turcji (Sertab Erener – Everywhere That I Can).

Faktycznie, do ostatniej chwili nie wiadomo było, kto może wygrać, bowiem różnica między pierwszym a drugim miejscem wynosiła 2 punkty (między Turcją a Belgią), natomiast między pierwszą a trzecią pozycją – tylko 3 (Turcja a Rosja). Pomimo głośnego konfliktu, Rosja musiała pogodzić się z porażką, a rok później konkurs zawędrował do Turcji.

Sześć lat po finale konkursu Jelena Katina (jedna z członkiń duetu) udzieliła wywiadu w jednym z rosyjskich programów telewizyjnych, w którym przyznała, że kraj rzekomo otrzymał od łotewskiego nadawcy ofertę kupna pierwszego miejsca.

Honorable mentions:

Bułgaria, Litwa, Islandia, Szwajcaria i Rosja 2020.

Biorąc pod uwagę notowania bukmacherów z połowy marca 2020, wyniki fanowskich konkursów oraz opinie miłośników konkursu, możemy zaliczyć wymienione kraje jako te, które otarły się o zwycięstwo. Eurowizja 2020 została odwołana i tym sposobem nigdy nie dowiemy się, czy faktycznie któryś z tych krajów wygrałby konkurs. Miejmy nadzieję na równie dobre kompozycje w 2021 roku oraz powrót artystów na scenę, na której ostatecznie nie stanęli.

https://www.youtube.com/watch?v=1HU7ocv3S2o
A Wy, jakie utwory dodalibyście do tej listy? Czekamy na Wasze propozycje!

Tematy: 2 miejsceCliff RichardEurowizjaFrancesco GabbaniFrancjapunktyRosjaTatuWielka BrytaniaWłochy

Powiązane wpisy

Eurowizja 2025: koniec drugich prób technicznych półfinalistów. Oto podsumowanie dnia!

Eurowizja 2025: koniec drugich prób technicznych półfinalistów. Oto podsumowanie dnia!

2025/05/09
Eurowizja 2025: czwartkowe próby techniczne za nami. Zobacz podsumowanie dnia!

Eurowizja 2025: czwartkowe próby techniczne za nami. Zobacz podsumowanie dnia!

2025/05/09
Eurowizja 2025: start drugiej serii prób technicznych! Podsumowanie występów pierwszego półfinału

Eurowizja 2025: start drugiej serii prób technicznych! Podsumowanie występów pierwszego półfinału

2025/05/08
Eurowizja Junior 2024, wyniki

Eurowizja Junior 2024: szczegółowe wyniki! Kto w polskim jury?

2024/11/16
Eurowizja 2024, Finlandia, Sara Siipola

Eurowizja 2024: najlepsze piosenki z preselekcji! Kogo wyróżniliśmy?

2024/03/25
Eurowizja 2024, slogan

Eurowizja 2024: piosenki. Posłuchaj wszystkich utworów!

2024/03/19

Wydawcą serwisu jest
Stowarzyszenie Miłośników Konkursu Piosenki Eurowizji OGAE Polska 

Redaktor naczelny: Kamil Polewski
Wiceredaktor naczelna: Maria Baładżanow

ISSN: 2080-1750

Redakcja | Dołącz do OGAE Polska

Facebook
Users
Instagram
Youtube
Spotify
Twitter
Tiktok
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • Eurowizja 2025
  • Eurowizja Junior 2024
  • Felietony
  • Kalendarz
  • Redakcja

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Akceptuję
Privacy & Cookies Policy

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these cookies, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may have an effect on your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
SAVE & ACCEPT