Rewolucja na Eurowizji. Pokolenie Z przejmuje konkurs

Måneskin, Eurowizja 2021, zwycięzca, Włochy

Eurowizja 2021: Włochy, Måneskin zapowiadają wydanie trzeciego albumu. Fot. eurovision.tv / Andres Putting

Wygrana zespołu Måneskin na Eurowizji 2021 spowodowała niemałe poruszenie w mediach społecznościowych. Zwycięski utwór Zitti e buoni króluje na platformach streamingowych, wokalista zespołu Damiano David został okrzyknięty nowym symbolem seksu przez społeczność TikToka, a język włoski zyskał tysiące nowych amatorów. Co właściwie takiego stało się w ubiegłą sobotę?

Eurowizja okazała się szczęśliwa dla zespołu Måneskin. Reprezentująca Włochy rockowa formacja wygrała głosowanie widzów i tym samym cały konkurs. Komentatorzy na całym świecie szybko zwrócili uwagę na fakt, że Eurowizję po raz pierwszy wygrała osoba urodzona w XXI wieku. Najmłodszy bowiem członek kapeli, gitarzysta Thomas Raggi, urodził się 18 stycznia 2001 roku i w chwili zwycięstwa miał zaledwie 20 lat. Najstarszy z zespołu, wokalista Damiano David, przyszedł na świat 8 stycznia 1999 roku. Wszyscy członkowie należą zatem do tak zwanego „pokolenia Z” (ang. generation Z, gen Z), do którego zalicza się osoby urodzone w drugiej połowie lat 90. oraz po roku 2000.

Generację tę charakteryzuje dorastanie w cyfrowym świecie pełnym nowoczesnych technologii. Przedstawiciele gen Z są zaangażowani społecznie, w akcje takie jak na przykład ruch Black Lives Matter czy Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, wspierają wykluczonych i słabszych, a także walczą ze stereotypami i stygmatyzacją. Media społecznościowe są ważną częścią ich życia. Czerpią z nich informacje, ale także wymieniają poglądy i budują relacje.

Basistka zepsołu Måneskin na protestach Black Lives Matter w Rzymie, Źródło: Instagram vicdeangelis

Måneskin podbija TikToka!

Medium społecznościowym szczególnie popularnym wśród gen Z jest TikTok. Według magazynu Forbes ponad 60% użytkowników serwisu to właśnie przedstawiciele pokolenia Z! TikTok jest platformą umożliwiającą użytkowników nagrywanie krótkich klipów wideo, których kluczowym elementem jest muzyka. Obszerna biblioteka utworów bogata jest zarówno w globalne hity, jak i nieco przestarzałe piosenki spoza mainstreamu. Algorytm dostarcza użytkowników szeroką gamę contentu, co pozwala na konsumpcję przeróżnych treści. Aplikacja jest więc bardzo atrakcyjna, bo pozwala nie tylko na oglądanie popularnych wyzwań tanecznych, ale i na wszelaki rozwój aktywizmu społecznego i edukację.

Po sobotnim finale TikToka dosłownie zalała fala treści związanych z zespołem Måneskin! Damiano David stał się obiektem westchnień kobiet z całej Europy, lecz nie tylko! Amerykanie, którzy stanowią najliczniejszą grupę użytkowników serwisu, zaczęli gorączkowo zastanawiać się czym jest Eurowizja. Kolejne pytanie, to kim jest ten niezwykły młodzieniec, który nagle podbił ich ulubioną aplikację. Do piosenki Zitti e buoni, zwycięskiego utworu zespołu Måneskin, nagrano już ponad 60 tysięcy tiktoków, a sam hashtag #Eurovision2021 został użyty w aplikacji ponad 500 milionów razy! Jednakże, popularność samego eurowizyjnego hashtagu przebija #Måneskin, który zawarty został w prawie 700 milionach krótkich filmów!

Zespół w błyskawicznym tempie zyskał szeroką rzeszę fanów, która bazuje nie tylko na muzyce granej przez Włochów, ale także ich stylu i prezencji. Na tak zwanym Måneskin TikTok nie brakuje materiałów zachwycających się urodą członków zespołu, wartością tekstów utworów, a także pochwalających rockowy wizerunek.

Eurowizja na TikToku. Wyniki wyszukiwania hasła „Maneskin” w aplikacji TikTok

Måneskin przebije Duncana Laurence’a?

Zimą 2021 roku TikToka podbiła zwycięska propozycja z Eurowizji 2019, czyli Arcade. Co ciekawe, wielu użytkowników aplikacji, zwłaszcza zza oceanu, nie miało pojęcia, ani kto jest wykonawcą piosenki, ani że wygrała ona Eurowizję. Większość z nich o Eurowizji nigdy nie słyszała… Do piosenki Duncana Laurence’a nagrano do tej pory ponad 700 tysięcy klipów.

Dużą popularnością wśród użytkowników cieszy się również inny utwór Włochów, a mianowicie I wanna be your slave. Jego dźwięku użyto do tej pory 11 tysięcy razy, ale to nie oddaje jego prawdziwego sukcesu. Występ zespołu Måneskin, w ramach WiwiJam at Home, który zawiera zarówno zwycięski utwór, jak i piosenkę I wanna be your slave, obejrzało w serwisie YouTube w ciągu niecałego tygodnia ponad 5 milionów użytkowników! Urywki z tego właśnie pokazu są szczególnie popularne na TikToku.

Eurowizja miejscem na manifest nowego pokolenia

Gigantyczny sukces Zitti e buoni tym bardziej zaskakuje, cieszy i wprowadza Eurowizję w zupełnie nową epokę! Styl zespołu Måneskin, a także sam tekst zwycięskiego utworu są w pewnym sensie manifestem młodego pokolenia w stronę starszych generacji. To efekt braku zrozumienia i docenienia młodszych przez starszych. Sama formacja deklaruje pochwałę autentyczności i unikatowości, a także walczy ze stereotypami płciowymi. Wszyscy członkowie zespołu występują w makijażu czy biżuterii, a także przykuwających uwagę ubraniach. Otwarcie deklarują poparcie dla normalizowania pomalowanych oczu i paznokci również u mężczyzn. Chcą by to przestało być tematem tabu. Wokalista zespołu, Damiano David, posiada tatuaż z napisem boys cry, co również ma na celu zerwanie z tabu i kultem bezemocjonalnej i silnej męskości

Nie bez powodu więc wielu fanów widzi w nich ikony walki z toksyczną męskością, której pionierem jest Harry Styles, brytyjski wokalista i były członek zespołu One Direction. To właśnie on pojawiał się wielokrotnie na okładkach magazynów w stylizacjach powszechnie uważanych za bliższe damskiej modzie. Ponadto rozpoczął globalną debatę na temat walki ze stereotypami płciowymi. Måneskin zresztą niejednokrotnie wskazywał na Stylesa jako na jedną z inspiracji modowych.

Po tym jak zespół podbił media społecznościowe w Europie i poza Starym Kontynentem, ma on szansę na dłużej stać się głosem nowego pokolenia. Triumfatorzy Eurowizji uosabiają przekonania wielu członków pokolenia Z. Swoim wizerunkiem i postawą udowadniają, że świat się zmienił, ale także, że Eurowizja się zmieniła. Pokazują, że to autentyczność jest teraz chciana i promowana. Måneskin ciągnie za sobą miliony młodych ludzi na całym świecie, którzy chcą wyrażać siebie, smakować wolności i po prostu żyć.

Tatuaż wokalisty zespołu Damiano Davida, Źródło: Instagram ykaaar
Post opublikowany na oficjalnym profilu zespołu Måneskin po wygranej na festiwalu SanRemo, wł. ZROBILIŚMY REWOLUCJĘ. Źródło: Instagram

Włosi królują na świecie

O niezwykłym sukcesie zespołu Måneskin świadczy też popularność w serwisach streamingowych. Zwycięskie Zitti e buoni króluje na Spotify Chart Top 50 w niemalże każdym kraju europejskim. Ponadto jest również ósmą najczęściej odtwarzaną piosenką obecnie na świecie. Zwycięski występ z sobotniego finału w serwisie YouTube ma już ponad 37 milionów odtworzeń! Dla porównania, utwór Arcade, który wygrał w 2019 roku, obejrzano 27 milionów razy. Natomiast po trzech latach od wygranej izraelskie Toy ma na koncie 44 miliony wyświetleń. Jednakże prawdziwy rozgłos i potencjał włoskiego zespołu demonstruje popularność ich innych utworów w serwisach streamingowych. Poza wyżej wspomnianym I wanna be your slave, masowo odtwarzane są także Coraline, Torna a casa oraz Vent’anni.

Zwycięski utwór z Eurowizji 2021 „Zitti e buoni” króluje na Spotify. Źródło: Facebook Måneskin

Wisienką na torcie jest nagły wzrost popularności języka włoskiego na świecie. Najpopularniejsza dostępna aplikacja do nauki języków, Duolingo, odnotowała w środowym tweecie wzrost o 56% wśród nowych studentów języka włoskiego od sobotniego finału.

Duolingo odnotowało znaczący wzrost osób uczących się włoskiego poprzez aplikację od soboty, kiedy to Eurowizja 2021 okazała się zwycięska dla zespołu Maneskin. Źródło: Twitter Duolingo

Eurowizja i generacja Z

Czy zwycięstwo zespołu Måneskin oznacza początek nowej ery w historii Konkursu Piosenki Eurowizji? Popularność zwycięskiego utworu, który w kilka godzin zdążył zalać media społecznościowe świadczy o fenomenie, którego podczas Eurowizji dawno nie widzieliśmy. Måneskin zgromadził wokół siebie gigantyczną rzeszę fanów, również spoza typowego grona odbiorów konkursu. Dla użytkowników TikToka niemożliwym wręcz było pominięcie klipów z młodymi Włochami.

Zitti e buoni poszło tak zwanym viralem, który dotarł do zwłaszcza do nastoletniej publiki. I to właśnie wydaje się najbardziej znamienne. Eurowizja trafiła tam, gdzie wcześniej nie miała szansy. Stała się fajna i wybitnie na czasie, a nie starym, obciachowym festiwalem, parafrazując komentarze sceptyków. Zdaje się więc, że tegoroczne hasło przewodnie Eurowizji, Open up, wstrzeliło się idealnie w edycję konkursu. Eurowizja znów stała się przestrzenią dla młodych talentów i muzycznych trendów, miejscem, gdzie może narodzić się nowy fenomen. Måneskin bowiem to nie tylko nieanglojęzyczna muzyka spoza mainstreamu, ale także manifest otwartości, autentyczności i unikatowości. To przejaw generacji Z gotowej na zdominowanie świata.

Źródła: YouTube, Wiwibloggs, Twitter Duolingo, Twitter Maneskin, Spotify, Facebook Maneskin, TikTok, Forbes, Instagram Måneskin

Exit mobile version