Ten kraj jest niekwestionowanym liderem. Sprawdź tabelę wszechczasów Konkursu Piosenki Eurowizji!

Eurowizja 2021, trofeum

Eurowizja 2021, trofeum. Fot. eurovision.tv

Eurowizja 2022 za nami. Emocje opadły, więc to czas, by na chłodno podsumować wyniki Eurowizji 2022 i zestawić je z rezultatami z poprzednich lat. Po wygranej Ukrainy sprawdźmy, jak wygląda aktualna klasyfikacja konkursu wszystkich edycji – zarówno od początku istnienia Eurowizji, jak i od momentu wprowadzenia półfinału w 2004 roku. Odpowiedzmy tym samym na pytanie, który kraj jest najlepszy w historii Konkursu Piosenki Eurowizji?

Eurowizja – klasyfikacja: jak powstał ranking?

Spójrzmy raz jeszcze na szczegółowe reguły powstawania rankingu.

Uwzględniłem wszystkie obecnie istniejące kraje (łącznie 50 państw), które co najmniej raz wystąpiły na Eurowizji w latach 1956-2022

Punkty zdobyte na Eurowizji przez Serbię i Czarnogórę oraz Jugosławię zostały „odziedziczone” przez państwa powstałe po ich rozpadzie. Jak pamiętamy, Serbia i Czarnogóra pojawiła się w konkursie dwukrotnie jako jedno państwo, zanim oficjalnie rozpadła się w czerwcu 2006 roku. Jugosławia z kolei uczestniczyła aż 27 razy w latach 1961-1992 reprezentowana przez nadawców z Chorwacji, Serbii, Słowenii, Bośni i Hercegowiny oraz Czarnogóry. Wszystkie punkty zdobyte przez Jugosławię oraz Serbię i Czarnogórę powędrowały więc do nadawców obecnie istniejących krajów, którzy wówczas wysłali piosenki w ich barwach.

Każda edycja od 1956 roku do 2022 roku oceniana jest w sześciu kategoriach:

  1. System pozycjonalny, czyli punktacja 0-100 utworzona na podstawie liczby procent pokonanych państw
  2. Klasyczny system eurowizyjny, czyli punkty w skali 1-8, 10 i 12 punktów
  3. System eksponencjalny, czyli metoda głosowania jury na Eurowizji, tj. 12,00; 9,92; 8,21 itd.
  4. System 1, 3 i 5 punktów dla czołowej trójki
  5. System 1-5 punktów dla czołowej piątki
  6. Liczba zwycięstw w przeliczeniu na liczbę startów (bonus)

Co więcej, zastosowałem również następujące zasady:

a) w latach 1956-2002 w przypadku remisu decyduje liczba najwyższych ocen, następnie kolejność startowa,

b) w latach 2003-2007 w przypadku remisu decyduje liczba otrzymanych ocen, następnie liczba najwyższych ocen i dopiero kolejność startowa.

Eurowizja – najlepszy kraj pod względem zwycięstw

Czym by było podsumowanie historii konkursu bez uwzględnienia, kto wypadł najlepiej, biorąc pod uwagę procent zwycięstw w stosunku do liczby startów. W końcu w myśl zasady the winner takes it all, to właśnie wygrana na Eurowizji liczy się najbardziej. W poniższym rankingu w przypadku remisu decyduje liczba zwycięstw, następnie liczba drugich miejsc, potem trzecich i tak dalej aż do całkowitego rozstrzygnięcia remisu.

Eurowizja – tabela wszechczasów: średnia liczba zwycięstw w przeliczeniu na liczbę startów w konkursie w latach 1956-2022. Flagi: www.senojflags.com. Autor: Maciej Baranowski

Niesamowity lider!

A gdzie jest Szwecja i inne giganty?

A co z Polską i resztą państw?

Eurowizja – najlepszy kraj w historii (tabela wszechczasów 1956-2022)

Pora na wielkie podsumowanie i odpowiedź na pytanie, kto jest najlepszy. Dla każdej z sześciu kategorii wyciągnąłem średnią arytmetyczną, dzieląc liczbę zdobytych punktów przez liczbę startów (wliczając etapy eliminacyjne z 1993 i 1996 roku). Kategorie zostały uszeregowane od najbardziej szczegółowego rankingu (0-100) do najmniej dokładnego (średnia zwycięstw).

Eurowizja – ostateczna klasyfikacja generalna Konkursu Piosenki Eurowizji 1956-2022. Kolor żółty: zwycięstwo, kolor szary: drugie miejsce, kolor pomarańczowy: trzecie miejsce, kolor zielony: pierwsza dziesiątka, kolor łososiowy: ostatnia dziesiątka, kolor różowy: ostatnie miejsce. Flagi: www.senojflags.com. Autor: Maciej Baranowski

Kto jest najlepszy?

Tuż za podium

Kto jeszcze zagościł w pierwszej dziesiątce?

Kto najsłabszy?

Jak sobie radzi Polska?

Regionalni zwycięzcy

Inne ciekawostki

Eurowizja – klasyfikacja od wprowadzenia półfinału

Sprawdźmy zatem, kto okazał się najlepszy w najnowszej historii Eurowizji. Oceniamy ją od przełomowej pod wieloma względami Eurowizji 2004 w Stambule. Ta rozbudowała konkurs do aż dwóch etapów, umożliwiając tym samym udział prawie całej Europie, czyli średnio 40. państwom każdego roku.

Każda edycja od 2004 roku do 2022 roku oceniana jest również w sześciu kategoriach

  1. System pozycjonalny, czyli punktacja 0-100 utworzona na podstawie liczby procent pokonanych państw
  2. Klasyczny system eurowizyjny, czyli punkty w skali 1-8, 10 i 12 punktów
  3. System eksponencjalny, czyli metoda głosowania jury na Eurowizji, tj. 12,00; 9,92; 8,21 itd.
  4. System 1, 3 i 5 punktów dla czołowej trójki
  5. System 1-5 punktów dla czołowej piątki
  6. Liczba zwycięstw w przeliczeniu na liczbę startów (bonus)

A kto jest najlepszy w kwestii zwycięstw?

Zanim poznamy zwycięzcę w tym okresie, sprawdźmy kto okazał się najlepszy pod względem liczby zwycięstw w przeliczeniu na liczbę startów, czyli w ostatniej, szóstej kategorii. Od 2004 roku odbyło się łącznie 18 edycji, w których uczestniczyło średnio 40 państw. Od 2008 roku konkurs podzielono na dwa półfinały, co umożliwiło udział nawet 43 krajom.

Eurowizja i półfinały: ranking liczby zwycięstw w przeliczeniu na liczbę startów na Eurowizji w latach 2004-2022. Flagi: www.senojflags.com. Autor: Maciej Baranowski

Ukraina i Szwecja najlepsze!

Kto jeszcze wygrał konkurs w latach 2004-2022?

A jak wypadają państwa, które nie wygrały w latach 2004-2022?

Eurowizja po wprowadzeniu półfinałów

Po wyciągnięciu średniej arytmetycznej dla wszystkich sześciu kategorii wyliczamy średnią miejsc w latach 2004-2022 dla wszystkich 48 krajów, które uczestniczyły w tym okresie. W przypadku remisu decyduje liczba najwyższych pozycji. Pora więc poznać najlepszy kraj od czasu wprowadzenia półfinału.

Ostateczna klasyfikacja generalna Konkursu Piosenki Eurowizji 2004-2022. Kolor żółty: zwycięstwo, kolor szary: drugie miejsce, kolor pomarańczowy: trzecie miejsce, kolor zielony: pierwsza dziesiątka, kolor łososiowy: ostatnia dziesiątka, kolor różowy: ostatnie miejsce. Flagi: www.senojflags.com. Autor: Maciej Baranowski

Kto jest najlepszy w latach 2004-2022?

Kto przegapił podium o włos

Kto jeszcze zmieścił się w pierwszej dziesiątce?

Kto wypadł najgorzej od wprowadzenia półfinału?

Jak sobie radzi Polska?

Regionalni zwycięzcy

Co ciekawe…

Źródła: www.eurovision.tv; Simon Barclay: Eurovision Song Contest – The Complete & Independent Guide 2010. Silverthorn Press, p. 24; www.senojflags.com; opracowania własne.

Exit mobile version