Eurowizja dała Wielkiej Brytanii wiele sukcesów. Kraj w końcu wygrał ją aż pięciokrotnie, a szesnastokrotnie zdobył srebrny medal. Dziś przyjrzymy się mrocznej części udziału kraju, czyli aferom i skandalom.
Eurowizja 1971: groźby PIRA reprezentantce kraju
Na 16. Konkurs Piosenki Eurowizji nadawca BBC postanowił wysłać wokalistkę pochodzącą z Irlandii Północnej. Była nią Clodagh Rodgers. Według wielu Irlandczyków, było to cyniczne polityczne posunięcie ze strony Brytyjczyków. W zasadzie, nie ma co się temu dziwić. Od 1968 narastały mocne napięcia między ludnością protestancką a katolicką. Powstała Irlandzka Armia Republikańska, która jednak rozpadła się na umiarkowaną IRA, a ci najbardziej radykalni działacze założyli Prowizoryczną IRA (PIRA). Obydwie grupy nawzajem się zwalczały. 6 lutego 1971 doszło do zamordowania brytyjskiego żołnierza przez PIRA. Przez te wszystkie wydarzenia, według książki The Eurovision Song Contest – Official History z 2005, BBC obawiała się reakcji opinii publicznej. Wynikało to z faktu, że reprezentant Wielkiej Brytanii wystąpi na finale w Irlandii.
Clodagh przyznała po latach, że otrzymywała groźby śmierci od PIRA. Nazywali ją zdrajczynią przez fakt, że pojechała na konkurs w barwach Zjednoczonego Królestwa. Nie przejmowała się tym, a w czasie pobytu dziennikarzom mówiła: oto jestem, dobra mała katolicka dziewczynka, reprezentująca Wielką Brytanię w Dublinie. W rezultacie wokalistka z piosenką Jack In The Box zakończyła swój udział na wysokiej 4. lokacie.
Eurowizja 1977: strajk kamerzystów kłopotem w organizacji finału
Eurowizja 1977 odbyła się w Wielkiej Brytanii dzięki zwycięstwu formacji muzycznej Brotherhood Of Man. Ich kompozycja Save Your Kisses To Me jest jest jedną z najbardziej znanych piosenek całego konkursu. Telewizja BBC w istocie miała już problemy w czasie preselekcji. Kilka minut przed wejściem na antenę kamerzyści ogłosili strajk, który również przełożył się na Eurowizję. Początkowo finał konkursu zaplanowano na 2 kwietnia, ale z uwagi na zaistniałą sytuację przesunięto go dopiero na 7 maja. Była to pierwsza edycja zorganizowana w tym miesiącu od 1956 roku. Strajk odbił się też na samym scenariuszu koncertu. Nie nagrano pocztówek, ale w zamian chciano pokazać ujęcia zza kulis. Ostatecznie pokazano je jako interwał z powodu protestu norweskiej delegacji, która uważała, że nie jest to dobra promocja dla wykonawców.
Eurowizja 2003: zero punktów Wielkiej Brytanii przez wojnę w Iraku?
Eurowizja 2003 odbyła się w Rydze, w Łotwie. Zjednoczone Królestwo reprezentował duet Jemini z piosenką Cry Baby. Całość nie spodobała się Europie i państwo pierwszy raz w historii swoich startów zajęło ostatnie miejsce. W dodatku bez żadnego punktu. Ówczesny komentator dla BBC – Terry Wogan, stwierdził tuż po finale, że jest to wynik zaangażowania się Wielkiej Brytanii w konflikt zbrojny w Iraku.

Źródła: RTE, BBC, eurovision.de, Irish Times, BelfastTelegraph.co.uk