Eurowizja: te kraje nigdy nie wygrały konkursu

Eurowizja, Eleni Foureira, The Roop, Edyta Górniak

Eurowizja: kraje, któe nigdy nie wygrały. Na zdjęciu: Eleni Foureira, The Roop, Edyta Górniak. Źródła: eurovision.tv i youtube.com

Eurowizja 2022 jest 66. edycją największego konkursu muzycznego na świecie. Choć do tej pory Eurowizję wygrało aż 27 różnych krajów, są państwa, które od lat biorą w niej udział i wciąż czekają na upragnione zwycięstwo. Kto najdłużej czeka na wygraną i jak na tym tle plasuje się Polska? Czy wśród tych państw są takie, które mogą liczyć się w walce o grand prix Eurowizji 2022?

Ten felieton prezentuje w skrócie wyniki państw, które nigdy nie wygrały Eurowizji. Jeśli zaś interesuje Cię Eurowizja w liczbach, sprawdź naszą tabelę wszechczasów Konkursu Piosenki Eurowizji. Przy podawaniu liczby występów nie braliśmy pod uwagę odwołanej Eurowizji 2020.

Nieobecna Bośnia i Hercegowina

Dziesiąte miejsce w naszym zestawieniu zajmuje Bośnia Hercegowina. Do tej pory kraj wystąpił 19 razy na Eurowizji. Nadawca BHRT debiutował w dramatycznych dla państwa czasach. W 1993 roku po raz pierwszy wysłał reprezentanta na konkurs, a połączenie telefoniczne z Millstreet w Irlandii było utrudnione ze względu na trwającą wojnę na Bałkanach i oblężenie Sarajewa. Najbliżej zwycięstwa Bośnia i Hercegowina była w 2006 roku, kiedy to zespół Hari Mata Hari zajął trzecie miejsce. Choć Bośnia i Hercegowina nigdy nie wygrała, tylko raz nie udało jej się przebrnąć przez półfinały. Miało to miejsce w 2016 roku, czyli podczas ostatniego startu tego państwa w konkursie. Na kolejne raczej przyjdzie nam długo poczekać, ponieważ BHRT ze względu na długi i brak finansowania ze strony telewizji Republiki Serbskiej (część składowa Bośni i Hercegowiny) grozi likwidacja.

Eurowizja 2022 bez BHRT. Czemu Bośnia i Hercegowina nie wraca do rywalizacji? Fot. eurovision.tv

Eurowizja nieudana dla Macedonii Północnej

Choć Macedonia Północna uczestniczyła w konkursie już 20 razy, nigdy nie udało jej się zająć miejsca na podium. Co więcej, tylko raz uplasowała się w czołowej dziesiątce za sprawą Tamary Todewskiej (Eurowizja 2019). Od 2004 roku Macedonia Północna (wcześniej jako Była Jugosłowiańska Republika Macedonii) regularnie bierze udział w konkursie. Przez pierwsze cztery edycje za każdym razem wokaliści z tego kraju występowali w finale Eurowizji. Potem jednak przyszły chude lata i na kolejne trzynaście startów Macedonię Północną widzieliśmy w finale tylko dwukrotnie. W tym roku kraj reprezentowała Andrea, która odpadła w drugim półfinale.

Eurowizja 2022 mogła odbyć się w Kownie!

Litwa podobnie jak Macedonia Północna nie ma na koncie dużych sukcesów. Ogromne nadzieje wiązano z udziałem zespołu The Roop już w 2020 roku. Ich piosenka On Fire była typowana do wygranej w konkursie. Eurowizja 2020 została odwołana ze względu na pandemię COVID-19, jednak do Rotterdamu i tak pojechali The Roop, tylko z nową piosenką. Discoteque nie zachwyciło, choć Litwa wciąż była jednym z faworytów. Ostatecznie Litwini zajęli ósme miejsce w finale i tym samym nie pobili najlepszego rezultatu z 2006 roku, kiedy to uplasowali się na szóstej pozycji. W sumie na Eurowizji występowali 21 razy.

Eurowizja 2021: The Roop na planie klipu do piosenki „Discoteque”. Fot. materiały prasowe / Vaidas Jokubauskas

Złota dekada Rumunii

Mimo że Rumunia występowała na Eurowizji tyle samo razy co Litwa, może pochwalić się większymi sukcesami. Rumuni w klasyfikacji konkursu dwukrotnie zajmowali trzecią lokatę. Miało to miejsce w 2005 roku, kiedy Luminita Anghel wygrała półfinał, a także w 2010 roku. Pierwszą dekadę lat 2000. spokojnie możemy nazwać tłustymi latami dla Rumunów, bowiem na dziewięć startów, pięciokrotnie kończyli rywalizację w czołowej dziesiątce. Rumuni, podobnie jak Polacy, przełamali trwającą pięć lat złą passę, a ich reprezentant awansował do finału Eurowizji 2022.

Eurowizja udana w debiucie

Do czasu wygranej Serbii w 2007 roku, Polska była najlepszym debiutantem. Niemal każdy Polak kojarzy Eurowizję właśnie z 1994 rokiem i drugim miejscem Edyty Górniak. Występ ten był tak kluczowy, że wokół niego narosło kilka legend. Choć Polska zajęła wtedy pozycję na drugim stopniu podium, tak naprawdę byliśmy daleko od wygranej. Do zwycięskiej Irlandii straciliśmy aż 60 punktów, co na tamte czasy było ogromną różnicą. W sumie Polska na Eurowizji wystąpiła do tej pory 23 razy, a tylko trzykrotnie zajmowaliśmy miejsca w czołowej dziesiątce (Eurowizja 1994, 2003 i 2016). Duże szanse na przełamanie tego trendu ma Krystian Ochman. Niewykluczone, że Eurowizja 2022 będzie konkursem, w którym Polska wygra po raz pierwszy!

Krystian Ochman (Eurowizja 2022, Polska) na drugiej próbie. Fot. Andres Putting / eurovision.tv

Słowenia czeka na sukces

Choć Słowenia ma na koncie 26 występów na Eurowizji, ani razu nie udało jej się zająć miejsca w czołowej piątce konkursu. Najbliżej tego Słoweńcy byli w 1995 i 2001 roku, kiedy to plasowali się na siódmej pozycji. Pierwsze lata Słowenii na Eurowizji były dla niej najbardziej udane. Od czasu wprowadzenia półfinałów najwyższą lokatę wywalczyła Maja Keuc – trzynastą w 2011 roku. Eurowizja 2022 nie będzie edycją, gdy Słoweńcy w końcu sięgną po grand prix, bowiem zespół LPS odpadł w pierwszym półfinale.

Chorwacja bez finału od 2017 roku

Chorwacja podobnie jak Słowenia brała udział w Eurowizji 26 razy. Choć nigdy nie wygrała Eurowizji, a nawet nie była w czołowej trójce, w 1999 roku była główną faworytką do wygranej była Doris Dragović. Ostatecznie zajęła czwarte miejsce, powtarzając najlepszy rezultat Chorwacji z 1996 roku. W latach 1995-2006 Chorwaci tylko raz wypadli z czołowej piętnastki konkursu, a w latach 2004-2009 prawie zawsze awansowali do finału. Od tego czasu Chorwacja tylko dwa razy znalazła się w finale, kończąc rywalizację daleko od wygranej.

Nina Kraljić, Eurowizja 2016, reprezentantka Chorwacji. Fot. eurovision.tv / Andres Putting

Dwie szanse Islandii

Islandia pierwszy raz w konkursie wzięła udział w 1986 roku i od tego czasu wciąż czeka na pierwsze zwycięstwo. Dwukrotnie była blisko historycznego sukcesu. W 1999 roku przegrała o 17 punktów ze Szwecją, choć przez niemal całe głosowanie oba kraje szły łeb w łeb. Dziesięć lat później Islandia uległa tylko Norwegii. W ubiegłym roku Islandczycy wywalczyli swój drugi najlepszy rezultat, plasując się na czwartym miejscu w finale.

Mały kraj o dużych szansach

Malta wystawiła swojego reprezentanta już 34 razy, kilkukrotnie ocierając się o zwycięstwo. Choć pierwsze starty wyspiarskiego kraju miały miejsce na początku lat 70., występy w języku maltańskim nie przyniosły mu sukcesu. Przełamanie nadeszło dopiero w 1992 roku, gdy Mary Spiteri zajęła trzecie miejsce. W 1998 roku Chiara powtórzyła jej osiągnięcie, choć przed ostatnim głosowaniem zajmowała pierwszą pozycję ex aequo z Izraelem. Ponoć artystka przepłakała całą noc w hotelu po porażce. Potem przyszły dwa drugie miejsca zdobyte odpowiednio przez Irę Losco (Eurowizja 2002) i Chiarę (Eurowizja 2005). W ubiegłym roku faworytką do wygrania była Destiny, która ostatecznie okazała się najlepsza w półfinale. Natomiast w wielkim finale zakończyła rywalizację na siódmej lokacie.

Eurowizja 2021. Na scenie Destiny (Malta). Fot. Andres Putting / eurovision.tv

Eurowizja: Cypr czeka najdłużej

Cypr jest tym krajem, który najdłużej czeka na wygraną w Konkursie Piosenki Eurowizji. Bowiem po raz pierwszy Cypr wziął udział w konkursie w 1981 roku, a w sumie na koncie ma 39 startów. Wiemy już, że Eurowizja 2022 nie będzie edycją, kiedy państwo wywalczy wygraną, gdyż Andromache zakończyła rywalizację na drugim półfinale. Najlepsza pozycja dla Cypru to zasługa Eleni Foureiry, która w Lizbonie zajęła drugie miejsce.

Exit mobile version