Eurowizja 2024 odbędzie się w maju, a kwiecień przynosi nam 30. rocznicę debiutu Polski w Konkursie Piosenki Eurowizji. Cykl artykułów poświęconych losom TVP w widowisku rozpoczynamy od wyboru najlepszych piosenek, którym nie udało się pojechać na konkurs. Na kogo postawiła nasza redakcja?
30 kwietnia minie dokładnie 30 lat od występu Edyty Górniak na scenie Eurowizji 1994. Z tej okazji portal Eurowizja.org i Stowarzyszenie Miłośników Konkursu Piosenki Eurowizji OGAE Polska przygotowały różne ciekawe materiały. Serię tekstów rozpoczynamy wyborem dziesięciu piosenek, którym nie udało się wygrać publicznych preselekcji.
Eurowizja po polsku: najlepsze utwory z preselekcji
Od 2003 roku w Polsce odbywały się publiczne eliminacje do Eurowizji. Koncerty na żywo wyłoniły polską propozycję na konkurs łącznie czternaście razy. Dziesięcioro redaktorów portalu Eurowizja.org przyjrzało się finałom narodowym w naszym kraju i wybrało najlepsze piosenki, które ich nie wygrały. Każda z osób wskazała najlepszą dziesiątkę, punktując ją w eurowizyjnej skali 1-8, 10 i 12 punktów. Oto zestawienie utworów z najwyższymi wynikami!
10. The Jet Set – How Many People (2006)
Wynik: 16 punktów (Michał – 8, Sergiusz – 8)
Zanim grupa wygrała preselekcje do Eurowizji 2007, wystąpiła w poprzednich preselekcjach. The Jet Set wykonali na scenie Piosenki dla Europy 2006 utwór How Many People. Zarówno od jurorów, jak i widowni propozycja zebrała osiem punktów, kończąc udział na trzecim miejscu. O jeden punkt więcej zdobyli Ich Troje oraz Kasia Cerekwicka.
9. Iwona Węgrowska – Uwięziona (2010)
Wynik: 17 punktów (Francesco – 3, Michał – 6, Tomek – 8)
W finale Krajowych Eliminacji do Eurowizji 2010 wokalistka Iwona Węgrowska zaprezentowała polskojęzyczną balladę Uwięziona. W podsumowaniu głosowania telewidzów zajęła trzecie miejsce.
8. Daria – Paranoia (2022)
Wynik: 27 punktów (Maria – 3, Sebastian – 6, Kuba – 6, Sergiusz – 12)
Ścisły finał konkursu Tu bije serce Europy – Wybieramy hit na Eurowizję 2022 rozegrał się między grupą Unmute, Krystianem Ochmanem oraz Darią Marx i jej radiowym hitem Paranoia. Wokalistka z kilkoma przebojami na koncie wygrała głosowanie jury, ale ostatecznie z łącznym wynikiem 39% zajęła drugie miejsce.
7. Goya – All My Senses (2004)
Wynik: 29 punktów (Sergiusz – 2, Sebastian – 7, Hubert – 8, Kamil – 12)
Wśród uczestników Krajowych Eliminacji do Eurowizji 2004 znalazła się grupa Goya. Choć piosenka All My Senses zakończyła udział na siódmym miejscu, po preselekcjach stała się hitem. Utwór najdłużej z całej stawki utrzymał się na Liście Przebojów Programu III Polskiego Radia.
6. Wilki – Here I Am (2003)
Wynik: 34 punkty (Kuba – 4, Hubert – 10, Maria – 10, Sergiusz – 10)
Na scenie pierwszych w historii polskich preselekcji stanęły liczne gwiazdy. Krajowe Eliminacje 2003 wygrał zespół Ich Troje, niemniej o wygraną otarła się inna popularna grupa. Zespół Wilki Roberta Gawlińskiego wykonał utwór Here I Am, przegrywając preselekcje ze stratą zaledwie 2,6 pp. do zwycięzców. Eurowizja w Rydze dała Polakom siódme miejsce.
5. Queens – I Fell In Love (2006)
Wynik: 36 punktów (Sergiusz – 4, Francesco – 10, Michał – 10, Tomek – 12)
Rok 2006 przyniósł pierwszy start formacji Queens w Piosence dla Europy. Grupa zamknęła wieczór numerem I Fell In Love, zajmując drugie miejsce w rankingu SMS. Bez punktów od jury propozycja zajęła ostatecznie szóste miejsce, ale zapisała się w pamięci fanów.
4. Margaret – Cool Me Down (2016)
Wynik: 44 punkty (Michał – 3, Hubert – 4, Maciek – 4, Tomek – 6, Kuba – 7, Maria – 8, Sebastian – 12)
Po ogłoszeniu udziału tej piosenki w preselekcjach Polska poszybowała na pierwsze miejsce w zakładach bukmacherskich. Ostatecznie, Krajowe Eliminacje do Eurowizji 2006 wygrał Michał Szpak z niespełna 36%. Margaret i Cool Me Down przypadło drugie miejsce z wynikiem niecałych 25% głosów. Niemniej piosenka pozostała wielkim hitem i dała Polsce wygraną w plebiscycie OGAE Second Chance Contest 2016, dla piosenek, którym nie udało się wygrać w tamtym roku preselekcji.
3. Kasia Cerekwicka – Na Kolana (2006)
Wynik: 53 punkty (Michał – 2, Maciek – 3, Hubert – 7, Tomek – 7, Francesco – 8, Sebastian – 8, Kuba – 8, Kamil – 10)
Podium otwiera kolejny radiowy przebój. W Piosence dla Europy 2006 zdarzył się remis: po 17 punktów zdobyli Ich Troje oraz Kasia Cerekwicka. Przewaga zespołu w głosowaniu widzów zdecydowała o jego wyjeździe do Aten, natomiast fani piosenki Na Kolana musieli obejść się smakiem. Utwór rozwinął jednak karierę piosenkarki.
2. Jann – Gladiator (2023)
Wynik: 59 punktów (Hubert – 1, Sebastian – 4, Tomek – 5, Kamil – 7, Maciek – 8, Kuba – 10, Maria – 12, Michał – 12)
Na drugim miejscu w naszym miniplebiscycie – Jann z Gladiatorem. Debiutant był ogromnym faworytem do wygranej w finale Tu bije serce Europy – Wybieramy hit na Eurowizję 2023. Czwarte miejsce w rankingu jury uniemożliwiło mu zwycięstwo pomimo najwyższego poparcia widowni. Przebieg preselekcji spotkał się z krytyką, a skarga OGAE Polska w tej sprawie trafiła do WSA w Warszawie. Niemniej kariera Janna po preselekcjach nabrała ogromnego rozpędu.
1. Blue Café – You May Be In Love (2003)
Wynik: 61 punktów (Tomek – 4, Kamil – 6, Maria – 7, Sebastian – 10, Maciek – 10, Hubert – 12, Kuba – 12)
Redakcyjne głosowanie zwyciężyła piosenka z pierwszych polskich eliminacji sprzed 21 lat. Grupa Pawła Ruraka-Sokala i Tatiany Okupnik zgłosiła się do Krajowych Eliminacji do Eurowizji 2003 z piosenką You May Be In Love. Na Blue Café zagłosowało wtedy 17,2% widzów, co dało trzecie miejsce. Tak jak inni uczestnicy, zespół odniósł z preselekcyjną propozycją komercyjny sukces. Rok później natomiast wygrał Krajowe Eliminacje z Love Song.
Eurowizja: najlepsze piosenki w polskich preselekcjach publicznych
Podsumowanie Top 10
- Blue Café – You May Be In Love – 61 pkt
- Jann – Gladiator – 59 pkt
- Kasia Cerekwicka – Na Kolana – 53 pkt
- Margaret – Cool Me Down – 44 pkt
- Queens – I Fell In Love – 36 pkt
- Wilki – Here I Am – 34 pkt
- Goya – All My Senses – 29 pkt
- Daria – Paranoia – 27 pkt
- Iwona Węgrowska – Uwięziona – 17 pkt
- The Jet Set – How Many People – 16 pkt
Eurowizja 2024: co wiemy?
68. Konkurs Piosenki Eurowizji zorganizuje Szwecja za sprawą zwycięstwa Loreen z utworem Tattoo. Miejscem wydarzenia będzie Malmö Arena, gdzie odbyło się ono już w 2013 roku, również po wygranej Loreen. Półfinały konkursu zobaczymy 7 i 9 maja, a Wielki Finał – 11 maja 2024 roku. Slogan brzmi United By Music – tegoroczne hasło pozostało w użyciu na kolejne lata. Znamy także projekt sceny i prowadzące konkurs. EBU ogłosiła kilka zmian organizacyjnych oraz kolejność występów w półfinałach.
W konkursie udział weźmie 37 piosenek. Ponownie zabraknie m.in. Bułgarii, Macedonii Północnej i Słowacji. Polskie preselekcje wewnętrzne wygrała Luna z piosenką The Tower, która zaśpiewa w pierwszym półfinale konkursu.