Eurowizja według wyszukiwarki Google. Tegoroczne konkursy przeszły bez echa?

Eurowizja, scena

Eurowizja 2021: rusza sezon selekcyjny! Fot. eurovision.tv

Rok 2020 zbliża się ku końcowi. Każdego roku Google prezentuje listę najczęściej wyszukiwanych haseł w danych krajach. Jak na tym tle wypada Eurowizja? Bardzo słabo.

Firma Google prowadzi statystyki najczęściej szukanych przez użytkowników haseł w wyszukiwarce od 2001 roku. Dane z Polski prezentowane są od 2008 roku, z wyłączeniem roku 2010. Tegoroczna edycja zawiera ranking najpopularniejszych haseł z 69 krajów świata. W podsumowaniu Rok w wyszukiwarce Google znajdziemy listę najpopularniejszych artystów, sportowców, wydarzeń, przepisów kulinarnych czy pytań, zadawanych wyszukiwarce Google w ostatnich dwunastu miesiącach.

Eurowizja w liczbach wyszukiwarki Google

Patrząc na polskie statystyki w rankingu Rok w wyszukiwarce Google, nie znajdziemy wzmianki ani o Eurowizji, ani o Eurowizji Junior, ani o żadnym z artystów biorących udział w konkursie. To sytuacja bezprecedensowa, gdyż w ostatnich latach konkursy EBU generowały zauważalne zainteresowanie.

Jednak tegoroczny spadek wyszukiwań dla hasła Eurowizja nie jest zaskoczeniem. To wynik odwołanego konkursu w Rotterdamie z powodu koronawirusa. To właśnie pandemia wpłynęła na treści, jakich szukali użytkownicy w wyszukiwarce Google w tym roku. Wśród najpopularniejszych haseł znajdziemy m.in. „koronawirus”, koronawirus w Polsce”, „tarcza antykryzysowa”, „lockdown”, „jak zrobić płyn antybakteryjny” czy „jak uszyć maseczkę”. Kolejną grupą popularnych tematów były wybory prezydenckie w Polsce i w Stanach Zjednoczonych.

Skoro nie w Polsce, to może na świecie?

Również nie. Eurowizja znalazła się w zestawieniach najpopularniejszych programów telewizyjnych u naszych sąsiadów – na Białorusi i na Ukrainie (odpowiednio czwarte i ósme miejsce). Z kolei we Włoszech Festiwal Piosenki Włoskiej Sanremo 2020 był trzecim najczęściej wyszukiwanym wydarzeniem. Słoweńskie selekcje do Eurowizji – EMA – zajęły siódmą pozycję w czołowych wydarzeniach 2020 roku.

Wyszukiwano również artystów związanych z Eurowizją. Trzecie miejsce wśród osobowości w Belgii zajęła Sandra Kim (Belgia 1986). Tu najprawdopodobniej chodzi o skandale społeczne związane z najmłodszą zwyciężczynią Eurowizji. Na dziesiątej lokacie uplasowała się Lara Fabian z Francji, która reprezentowała Luksemburg na Eurowizji 1988. Szóste miejsce w Holandii zajął Jan Dulles, członek formacji 3JS, która zajęła ostatnie miejsce w drugim półfinale Eurowizji 2011. Ósmą pozycję wśród rosyjskich artystów zajął zespół Little Big, który miał reprezentować Rosję na Eurowizji 2020. W żadnym zestawieniu nie odnotowano filmu Eurovision Song Contest: historia zespołu Fire Saga,

Little Big na Eurowizji 2021? fot. eurovision.tv / materiały prasowe

Eurowizja wygenerowała mniejsze zainteresowanie

Co ciekawe, statystykom wyszukiwań Eurowizji przez polskich użytkowników nie pomogła Eurowizja Junior 2020ciesząca się rekordową oglądalnością wśród polskiej widowni. W ostatnich latach odniesienia do Eurowizji mogliśmy znaleźć w rankingach przygotowanych przez Google. Największe zainteresowanie konkurs wygenerował w 2014 roku. W kategorii „muzyka” pierwsze miejsce zajęła Conchita Wurst, a drugie Cleo i Donatan. Conchita znalazła się także na drugiej pozycji w zestawieniu „ludzie” i na trzeciej lokacie wśród najbardziej trendujących haseł. Sama Eurowizja zdobyła drugie miejsce na liście „wydarzenia”.

Eurowizja 2014: Donatan i Cleo – My Słowanie

W 2015 polscy użytkownicy Google’a uznali Eurowizję za najważniejsze wydarzenie, generujące więcej zapytań niż wybory prezydenckie w kraju. Również w latach 2016-2018 Eurowizja zajmowała czołowe lokaty w zestawieniach Google’a. Z kolei w ubiegłym roku na siódmym miejscu w kategorii „ludzie” zdobyła zwyciężczyni Eurowizji Junior 2019, Viki Gabor.

Analizując trendy Google’a warto jednak wspomnieć, że w zależności od wybranego kraju zobaczymy różne zestawienia tematyczne. I tak podczas gdy Google prezentuje dziewięć rankingów dla Polski, to tylko trzy dla Litwy. Włoskie listy zawierają m.in. wydarzenia, a ukraińskie programy telewizyjne, zaś te kategorie nie są ujęte w polskich statystykach w tym roku.

Eurowizja 2014 w Kopenhadze i jego zwyciężczyni – Conchita Wurst z Austrii, fot. eurovision.tv
Exit mobile version