Eurowizja 2022: Rosja opuszcza Europejską Unię Nadawców!

Rosja, Maniża

Rosja opuszcza Europejską Unię Nadawców. Na zdjęciu ostatnia reprezentantka kraju - Maniża. (fot. Thomas Hanses/eurovision.tv)

Po usunięciu Rosji ze stawki 66. Konkursu Piosenki Eurowizji rosyjskie stacje publiczne zdecydowały się opuścić struktury Europejskiej Unii Nadawców. Co to oznacza?

W reakcji na wykluczenie Rosji z Eurowizji 2022, rosyjskie media publiczne postanowiły opuścić Europejską Unię Nadawców (EBU). Organizacja miała podjąć decyzję w sprawie dalszego członkostwa Rosji w przyszłym tygodniu.

Maniża reprezentowała Rosję z piosenką „Russian Woman”, źródło: eurovision.tv

Rosja opuszcza struktury EBU

Po piątkowej decyzji EBU o usunięciu Rosji ze stawki Eurowizji 2022 w Turynie, otwarta pozostała kwestia przyszłego statusu rosyjskich stacji w strukturach organizacji. Do usunięcia Rosji z EBU wezwała ukraińska telewizja Suspilne. Dzień później poparły ją media publiczne m.in. z Polski, Holandii, Litwy, Łotwy i Estonii. O potencjalnym zawieszeniu lub przerwaniu członkostwa Rosjan EBU miała zadecydować w poniedziałek.

Jednak to rosyjscy nadawcy jako pierwsi zdecydowali się samodzielnie opuścić organizację, określając ją realizatorem polityki Unii Europejskiej. We wspólnym oświadczeniu władze stacji Pierwyj Kanał (C1R), Wszechrosyjskiej Państwowej Kompanii Telewizyjnej i Radiowej (VGTRK) oraz Radio Dom Ostakino ogłosiły, że wykluczenie Rosjan z Eurowizji 2022 to niewłaściwy gest polityczny na forum muzycznym, które zawsze podkreślało swój niepolityczny status. Zarzuciły także EBU selektywność w dopuszczaniu piosenek do konkursu, powołując się na dyskwalifikację piosenki Ja nauczu tiebia. Ta wyśmiewała protestujący naród białoruski i nie została dopuszczona do Eurowizji 2021. Innym zarzutem jest brak dyskwalifikacji piosenki 1944, z którą Ukraina wygrała konkurs w 2016 roku.

C1R i VGTRK naprzemiennie odpowiadają za wybór i przygotowanie reprezentanta Rosji na Konkurs Piosenki Eurowizji. W tym roku to pierwszy kanał VGTRK przygotowywał się do startu w Turynie. Nieoficjalnie mówiło się, że na Eurowizję 2022 pojedzie Klava Koka z utworem od Filipa Kirkorowa i jego Dream Teamu. Teraz rosyjskie źródła podają, że reprezentantką kraju została jednak początkująca piosenkarka Jarosława Simonowa.

Co dalej?

W obliczu opuszczenia Europejskiej Unii Nadawców przez rosyjskich nadawców publicznych, kraj ten w nieokreślonym terminie nie pojawi się w żadnym widowisku organizowanym przez EBU. Nie będzie miał również prawa do transmisji tych wydarzeń. W przypadku zablokowanej w zeszłym roku Białorusi, jest to teoretycznie możliwe od 2024 roku, ponieważ zawieszenie jej praw jako członka EBU zostało ustanowione na trzy lata. Tym samym, mimo rozpoczęcia zgłoszeń do preselekcji, nie należy się spodziewać Rosji w stawce Eurowizji Junior 2022 w Erywaniu. Zapewne o możliwym powrocie zarówno Rosji, jak i Białorusi do EBU i jej konkursów, będzie można mówić dopiero po ewentualnych prodemokratycznych zmianach w obu tych krajach.

Eurowizja 2022: Rosja nie weźmie udziału w konkursie. (fot. Stijn Smulders/eurovision.tv)

Rosja usunięta z Eurowizji 2022

Pomimo wstępnego stwierdzenia ze strony rzecznika EBU o gotowości do przyjęcia uczestników i z Rosji, i z Ukrainy w Turynie, organizatorzy Eurowizji zdecydowali się na niedopuszczenie Rosjan do udziału w widowisku. Powołali się nie tylko na zły wizerunek takiego gestu, ale także na złamanie przez Rosję podstawowych wartości, takich jak zjednoczenie i międzynarodowe zrozumienie. Zamieszczamy treść oficjalnego oświadczenia EBU:

EUROPEJSKA UNIA NADAWCÓW POINFORMOWAŁA, ŻE ŻADEN ROSYJSKI UCZESTNIK NIE WYSTĄPI W TEGOROCZNYM KONKURSIE PIOSENKI EUROWIZJI. ZARZĄD WYKONAWCZY EBU PODJĄŁ DECYZJĘ PO DZISIEJSZEJ REKOMENDACJI ZE STRONY GRUPY REFERENCYJNEJ, ORGANU ZARZĄDZAJĄCEGO KONKURSEM PIOSENKI EUROWIZJI, W ODNIESIENIU DO ZASAD WYDARZENIA ORAZ WARTOŚCI EBU. REKOMENDACJA GRUPY REFERENCYJNEJ ZOSTAŁA WSPARTA PRZEZ KOMISJĘ TELEWIZYJNĄ EBU.

DECYZJA ODDAJE ZANIEPOKOJENIE, ŻE W ŚWIETLE BEZPRECEDENSOWEGO KRYZYSU W UKRAINIE, UDZIAŁ ROSJI W TEGOROCZNYM KONKURSIE PRZYNIÓSŁBY MU NEGATYWNĄ REPUTACJĘ. PRZED PODJĘCIEM TEJ DECYZJI, EBU POŚWIĘCIŁA CZAS NA SZEROKĄ KONSULTACJĘ WŚRÓD SWOICH CZŁONKÓW. EBU TO APOLITYCZNA ORGANIZACJA, ZŁOŻONA Z CZŁONKÓW POŚWIĘCONYCH UTRZYMANIU WARTOŚCI SŁUŻBY PUBLICZNEJ. POZOSTAJEMY WIERNI OBRONIE WARTOŚCI KULTUROWEGO WYDARZENIA, KTÓRE PROMUJE MIĘDZYNARODOWĄ WYMIANĘ I ZROZUMIENIE, ŁĄCZY PUBLICZNOŚCI, ŚWIĘTUJE RÓŻNORODNOŚĆ POPRZEZ MUZYKĘ I JEDNOCZY EUROPĘ NA JEDNEJ SCENIE.

Eurowizja 2022: oficjalny komunikat – Rosja poza konkursem. (fot. eurovision.tv/EBU)

Rosja na Eurowizji

Już w 1987 roku Komunistyczna Partia Związku Radzieckiego rozważała wysłanie radzieckiej piosenki na Konkurs Piosenki Eurowizji. Ostatecznie Rosja dołączyła do konkursu wraz z sześcioma innymi krajami postkomunistycznymi w 1994 roku. Trzy lata później reprezentowała ją jedna z największych gwiazd, Ałła Pugaczowa. W 2000 roku Alsou wywalczyła dla Rosji drugie miejsce, a trzy lata później trzecią lokatę zdobył popularny zespół t.A.T.u. Dima Biłan w 2006 roku zajął drugie miejsce, a dwa lata później z piosenką Believe przyniósł Rosji jej jedyne zwycięstwo. Dzięki temu Eurowizja 2009 odbyła się w Moskwie, a ze stawki zdyskwalifikowana została gruzińska piosenka zatytułowana We don’t wanna put in.

Od tamtej pory Rosja dwukrotnie zajęła trzecie miejsce – z Siergiejem Łazariewem w 2016 i 2019 roku oraz drugie miejsce – z Buranowskimi Babuszkami w roku 2012 i Poliną Gagariną w roku 2015. Podczas konkursu w 2017 roku kraj miała reprezentować Julia Samojłowa z utworem Flame is burning. Piosenkarka, ze względu na powodujące zakaz wjazdu do Ukrainy występy na okupowanym przez Rosję Krymie, nie mogła pojechać do Kijowa. Rosja wycofała się z udziału, wysyłając Julię rok później do Lizbony. Kontrowersyjna piosenkarka jako jedyna w historii rosyjskich startów odpadła w półfinale.

W 2021 roku rosyjskie preselekcje wygrała Maniża z propozycją Russian woman. Piosenkarka o tadżyckich korzeniach padła ofiarą hejtu i krytyki w Rosji ze względu na swoje progresywne przekonania. W Rotterdamie zdobyła 104 punkty od jury (8. miejsce) i 100 punktów od telewidzów (8. miejsce), zajmując w sumie 9. miejsce.

https://www.youtube.com/watch?v=V-Di9A28e5E

Eurowizja 2022: co wiemy?

Eurowizja 2022 odbędzie się w dniach 10, 12 i 14 maja 2022 roku. Na organizatora widowiska wybrano położony u podnóża Alp Turyn. Koncerty odbędą się w hali Pala Alpitour, która podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2006 roku gościła mecze hokeja na lodzie. Hasłem przewodnim tegorocznego konkursu będzie The Sound of Beauty. Europejska Unia Nadawców zaprezentowała także nowe logo i identyfikację wizualną konkursu. Gospodarzami widowiska są Laura Pausini, Mika oraz Alessandro Catellan.

W konkursie zobaczymy reprezentantów 40 państw – wśród nich jest także Polska, która wystąpi w drugiej połowie drugiego półfinału. Do stawki konkursowej powracają po przerwie Armenia i Czarnogóra. Ze względu na rosyjską inwazję na Ukrainę, organizatorzy zdecydowali się zakazać startu Rosji. W rezultacie w półfinałach usłyszymy zatem łącznie 35 propozycji, a w finale wyłącznie 25.

źródła: ria.ru, Eurovoix, escxtra.com, fot. eurosion.tv/EBU

Exit mobile version