• Kraje

    Wybierz kraj:

    Polska

    Albania
    Andora
    Armenia
    Australia
    Austria
    Azerbejdżan

    Belgia
    Białoruś
    Bośnia & Hercegowina
    Bułgaria

    Chorwacja
    Cypr
    Czarnogóra
    Czechy

    Dania

    Estonia

    Finlandia
    Francja

    Grecja
    Gruzja

    Hiszpania
    Holandia

    Irlandia
    Islandia
    Izrael

    Kazachstan

    Litwa
    Luksemburg

    Łotwa

    Macedonia Północna
    Malta
    Mołdawia
    Monako

    Niemcy
    Norwegia

    Polska
    Portugalia

    Rosja
    Rumunia

    San Marino
    Serbia
    Słowacja
    Słowenia
    Szwajcaria
    Szwecja

    Turcja

    Ukraina

    Węgry
    Wielka Brytania
    Włochy

  • Felietony
  • Wideo
  • 30 lat
  • Kalendarz
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
Eurowizja.org - najwięcej o Eurowizji
Eurowizja.org - najwięcej o Eurowizji
  • Kraje

    Wybierz kraj:

    Polska

    Albania
    Andora
    Armenia
    Australia
    Austria
    Azerbejdżan

    Belgia
    Białoruś
    Bośnia & Hercegowina
    Bułgaria

    Chorwacja
    Cypr
    Czarnogóra
    Czechy

    Dania

    Estonia

    Finlandia
    Francja

    Grecja
    Gruzja

    Hiszpania
    Holandia

    Irlandia
    Islandia
    Izrael

    Kazachstan

    Litwa
    Luksemburg

    Łotwa

    Macedonia Północna
    Malta
    Mołdawia
    Monako

    Niemcy
    Norwegia

    Polska
    Portugalia

    Rosja
    Rumunia

    San Marino
    Serbia
    Słowacja
    Słowenia
    Szwajcaria
    Szwecja

    Turcja

    Ukraina

    Węgry
    Wielka Brytania
    Włochy

  • Felietony
  • Wideo
  • 30 lat
  • Kalendarz
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
Eurowizja.org - najwięcej o Eurowizji
Advertisement
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki

[UPDATE] Policzyć muzykę, czyli klasyfikacja generalna Konkursu Piosenki Eurowizji (część trzecia)

Maciej Baranowski przez Maciej Baranowski
11 kwietnia 2021
w HOT, News, Roczniki, Subiektywnie
0
Eurowizja 2015, tablica wyników

Eurowizja 2015: tabela wyników/ fot. youtube.com / Eurovision

1.7k
WYŚWIETLENIA

Pora na kolejną, już trzecią, odsłonę felietonu, w którym analizujemy długą historię Konkursu Piosenki Eurowizji. Tym razem pod lupę weźmiemy czasy od wprowadzenia półfinału aż do ostatniej edycji widowiska, czyli lata 2004-2022. Jak doskonale wiemy, po zwycięstwie Turcji w 2003 roku następna edycja odbyła się w Stambule. Wtedy też po raz pierwszy dokonano prawdziwej rewolucji i podzielono konkurs na dwa etapy. Liczba uczestników Eurowizji wzrosła tym samym diametralnie umożliwiając udział pond trzydziestu krajom. Kto okazał się najlepszy w najnowszej historii Eurowizji i jak w rankingu wypada Polska? Spójrzmy i przekonajmy się sami.

Eurowizja w tabeli wszechczasów: jak powstawał ranking?

Ranking powstał na dokładnie takich samych zasadach, co w pierwszym odcinku felietonu. Tym razem wziąłem jednak pod uwagę tylko edycje, od czasu wprowadzenia półfinałów, czyli lata 2004-2022. Następnie stworzyłem pełen ranking edycji, przyznając punkty od 0 do 100 w systemie proporcjonalnym. Przypomnijmy sobie zasady jeszcze raz.

1. Uwzględniłem wszystkie obecnie istniejące kraje (łącznie 48 państw), które co najmniej raz wystąpiły na Eurowizji w latach 2004-2022

Punkty zdobyte na Eurowizji przez Serbię i Czarnogórę zostały „odziedziczone” przez państwa powstałe po jej rozpadzie. Jak pamiętamy, Serbia i Czarnogóra pojawiła się w konkursie dwukrotnie jako jedno państwo, zanim oficjalnie rozpadła się w czerwcu 2006 roku. Artysta z tego kraju wybierany był drogą preselekcji Evropesma, gdzie dwie telewizje: serbska i czarnogórska wspólnie decydowały o tym, kto pojedzie na konkurs. W 2004 roku kraj reprezentował nie kto inny jak duma Serbii – sam Željko Joksimović. Punkty za ten rok otrzymuje więc Serbia. Natomiast w 2005 toku, w barwach federacji pojawiła się formacja No Name z Czarnogóry. Punkty powędrowały więc za ten rok do Czarnogórców. W 2006 roku, kraj ten w atmosferze skandalu wycofał się z dalszej rywalizacji, ale mimo wszystko zachował prawo do głosowania w konkursie. Jako że Serbia i Czarnogóra uczestniczyła tylko jako państwo głosujące, nie została ona uwzględniona w tabeli za ten rok.

2. Każda edycja od 2004 roku do 2022 roku oceniana jest w skali od 0 do 100

Punkty przedstawiłem w zaokrągleniu do liczb całkowitych i wyliczyłem proporcjonalnie na podstawie zdobytych miejsc. Zwycięzca zawsze otrzymuje 100 punktów, a ostatnie miejsce 0 punktów (niezależnie od całkowitej liczby uczestników). Pozostałe oceny przedstawiłem proporcjonalnie w zależności od liczby pokonanych państw. Im większa liczba pokonanych piosenek, tym więcej punktów. Co ciekawe w 2008, 2011 i 2018 roku drugie miejsce warte jest aż 98 punktów. Dla rozstrzygania remisów w latach 2004-2007 uwzględniam liczbę otrzymanych ocen, ostatecznie pozycję startową.

Jak powstawał pełny ranking z półfinałami?

Przypomnijmy jeszcze raz, w jaki sposób powstawał pełny ranking z półfinałami. Zasada przeprowadzania jednego półfinału obowiązywała w latach 2004-2007. W finale konkursu udział zagwarantowany miało zawsze 14 państw, a mianowicie Wielka Czwórka (czyli główni sponsorzy konkursu: Niemcy, Wielka Brytania, Francja i Hiszpania) oraz pierwsza dziesiątka poprzedniej edycji. W 2008 roku wprowadzono dwa półfinały. Tym samym tylko Wielka Czwórka oraz gospodarz (tj. ubiegłoroczny zwycięzca) występowali w finale konkursu jako automatyczni finaliści. W 2011 roku do konkursu po czternastoletniej przerwie powróciły Włochy. To oznaczało, że Wielka Czwórka przerodziła się w Wielką Piątkę.

Aby stworzyć sprawiedliwy ranking i nie faworyzować automatycznych finalistów, zastosowałem następujący system:

1. Najpierw przyznałem punkty na podstawie wyników półfinałów

  • Awans do finału z półfinału – 1 punkt.
  • Pokonanie co najmniej jednej piosenki, która awansowała do finału z półfinału – 1 punkt, przy dwóch półfinałach można więc zdobyć maksymalnie 2 punkty.
  • Wszystkie kraje, które odpadły w półfinałach otrzymują 0 punktów.
  • Wszyscy automatyczni finaliści, którzy nie pokonali ani jednej piosenki, która awansowała z półfinału lub półfinałów, również mają 0 punktów.

2. Następnie wyliczyłem wartość procentową zdobytych punktów

Po uszeregowaniu państw na podstawie punktów zdobytych za półfinały, wyliczyłem wartość procentową wszystkich punktów uzyskanych w konkursie. W tym celu całkowita liczba zdobytych punktów została podzielona przez pulę punktów możliwą do uzyskania.

3. Na koniec uwzględniłem różnicę w liczbie uczestników w finale i półfinałach  

Po wyliczeniu procenta zdobytych punktów, wyrównałem liczbę procent dla państw, które nie awansowały z półfinałów oraz automatycznych finalistów, którzy nie pokonali żadnego kraju, który awansował do finału. W tym celu każdy kraj, który wystąpił w bardziej licznym etapie konkursu, miał swój wynik przemnożony przez różnicę w liczbie uczestników do pokonania w bardziej licznym etapie i tym mniej licznym.

Eurowizja 2004 – klasyfikacja konkursu

Sprawdźmy, jak ten system znalazł zastosowanie w wybranych edycjach konkursu, zacznijmy od pierwszej edycji z półfinałem, czyli Eurowizji 2004.

Eurowizja 2004: wyniki w systemie 0-100. Flagi: www.senojflags.com. Autor: Maciej Baranowski

Jak widzimy powyżej, najniższej sklasyfikowanym krajem, który awansował z półfinału Eurowizji 2004, była Holandia. Wszyscy automatyczni finaliści tacy jak Belgia, Austria, Irlandia i Norwegia dołączyli więc do grona państw, które odpadły w półfinale i również zostały ocenione niżej od Holandii. Żeby było sprawiedliwie, wyliczyłem wartość procentową zdobytych punktów. Dla przykładu 9 punktów Austrii to 2,14% wszystkich możliwych. Następnie wartość tę przemnożyłem przez 1,10, aby wyrównać szanse automatycznych finalistów. W finale wzięły bowiem udział 24 państwa. Należało więc pokonać 23 kraje, a półfinale tylko 22 państwa, czyli tu mamy 21 państw do pokonania. Automatycznym finalistom teoretycznie trudniej było zdobyć punkty niż uczestnikom mniejszego półfinału. Dlatego też 23 dzielone przez 21 daje 1,10 i to o ten współczynnik pomnożymy wynik procentowy zdobyty przez automatycznych finalistów, czyli Austrię, Belgię, Irlandię i Norwegię. W ten sposób wszyscy mają równe szanse.

Eurowizja 2006 – klasyfikacja konkursu

A jak Eurowizja 2006 wypada na tle prezentowanych statystyk?

Eurowizja 2006: wyniki w systemie 0-100. Flagi: www.senojflags.com. Autor: Maciej Baranowski

Tym razem najniżej ocenionym krajem, który awansował z półfinału była Macedonia Północna – na 12. miejscu. Wszyscy automatyczni finaliści, którzy zostali sklasyfikowani niżej niż Macedonia Północna, otrzymali zatem 0 punktów w tabeli i dołączyli do grupy państw, które odpadły w półfinale. Warto zauważyć, że to aż 12 państw spośród 14 automatycznych finalistów. Tylko czwarta Rumunia i dziewiąta Grecja zdołały dostać się do pierwszej dziesiątki i pokonać chociaż jeden utwór, który awansował z półfinału. Następnie, liczbę uzyskanych procent dla automatycznych finalistów pomnożyłem przez 1,05, aby wyrównać szanse. Wszak w finale startowało jedno państwo więcej niż w półfinale. Dlatego też Chorwacja (przegrała remis z Macedonią Północną) jest wyżej niż Albania i Cypr, choć zdobyła minimalnie mniej punktów procentowych.

Eurowizja 2015 – klasyfikacja konkursu

Teraz przeniesiemy się do roku 2015 i prześledzimy, jak system sprawdza się przy dwóch półfinałach.

Eurowizja 2015: wyniki w systemie proporcjonalnym. Flagi: www.senojflags.com. Autor: Maciej Baranowski

Aż cztery kraje z grona automatycznych finalistów (Wielka Piątka plus Austria-gospodarz) wypadły gorzej niż najniżej oceniony półfinalista w finale, czyli Polska. Choć Monika Kuszyńska awansowała z drugiego półfinału (i to na 8. miejscu), w finale uplasowała się dopiero na 23. pozycji. Wielka Brytania, Francja, Niemcy i Austria dołączyły zatem do grupy państw, które odpadły w półfinałach. Następnie wyrównałem liczbę zdobytych procent dla państw w pierwszym i drugim półfinale. Dlatego też Malta (17,92%) zdobyła wyższe miejsce niż Mołdawia (17,98%), ponieważ wystąpiła w półfinale, gdzie liczba państw do pokonania była wyższa w stosunku 16:15, czyli 1,07 razy większa. I to właśnie o tę wartość przemnożyłem procentowy wynik Malty.

Tak samo postąpiłem z automatycznymi finalistami z dna tabeli. Jako że w finale wystąpiło aż 27 państw (rekord!), a w najmniej licznym półfinale tylko 16 krajów, to wynik Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Austrii przemnożyłem przez 1,73, aby zrekompensować różnicę w liczbie uczestników do pokonania. Dlatego też Wielka Brytania (1,07%), po przeliczeniu różnic, jest sklasyfikowana wyżej niż Szwajcaria (1,67%). Tym sposobem automatyczni finaliści tacy jak Niemcy i Austria (obydwa 0%) nie są sklasyfikowani wyżej od państw takich jak Malta czy Mołdawia, które odpadły w półfinale, ale zdobyły kolejno 17,92% i 17,98% wszystkich głosów.

Klasyfikacja generalna Konkursu Piosenki Eurowizji w latach 2004-2022

W analogiczny sposób, jak ten opisany powyżej, przeliczyłem wyniki pozostałych edycji konkursu w latach 2004-2022, co daje łącznie 18 edycji. Następnie wyliczyłem średnią arytmetyczną, dzieląc liczbę zdobytych punktów przez liczbę startów w tym okresie.

Klasyfikacja generalna Konkursu Piosenki Eurowizji 2004-2022. Kolor żółty: zwycięstwo, kolor szary: miejsce drugie, kolor pomarańczowy: miejsce trzecie, kolor zielony: pierwsza dziesiątka, kolor łososiowy: brak awansu do finału, kolor różowy: ostatnie miejsce. Flagi: www.senojflags.com. Autor: Maciej Baranowski

Jak wygląda czołówka rankingu?

  • Najlepszym krajem okazały się Włochy ze średnią (84,27%), które powróciły do konkursu w 2011 roku po czternastoletniej nieobecności. Aż dwukrotnie Włochy otarły się o zwycięstwo w 2011 i 2019 roku i raz zdobyły wysokie trzecie miejsce w 2015 roku, tak aby ostatecznie zwyciężyć w 2021 roku. Aż z 9 z 11 startów zakończyło się dla Włochów miejscem w pierwszej dziesiątce, co czyni ich bezapelacyjnie najlepszym krajem Wielkiej Piątki.
  • Drugie miejsce przypada zaś Rosji z wynikiem (80,81%). Rosja opuściła dwie edycje konkursu w 2017 i 2022 roku. Aż 7 razy znalazła się na podium, wygrywając konkurs w 2008 roku za sprawą samego Dimy Biłana. Tylko raz Rosjanie odpadli w półfinale w 2018 roku, co jest ich najgorszym wynikiem od czasu wprowadzenia półfinałów.
  • Trzecie miejsce przypada czyli Turcji – czwarte miejsce i 79,78%. 6 razy w pierwszej dziesiątce na 9 startów i jedno drugie miejsce, dzięki grupie Manga w 2010 roku. Tylko raz poza finałem, w 2011 roku.

Tuż za podium…

  • Ukraina jest czwarta (77,94%), aż trzy zwycięstwa w 2004, 2016 i oczywiście w 2022 roku, również dwa srebrne medale i jeden brązowy. Jedyny kraj, który zawsze awansuje do finału.
  • W pierwszej piątce znalazło się jeszcze miejsce dla Szwecji – szósta pozycja (75,00%), w tym ma aż dwa zwycięstwa w 2012 i 2015 roku. Tylko raz Szwedzi byli poza finałem – w 2010 roku.
  • Szósty jest zaś Azerbejdżan (73,43%), który ma na koncie aż 7 wyników w czołowej dziesiątce na 13 startów. Do tego jedno zwycięstwo w 2011 roku, i po jednym srebrnym i brązowym medalu. Również tylko raz poza finałem w 2018 roku.
  • Siódme miejsce przypada nieobecnej Bośni i Hercegowinie (71,60%), 5 miejsc w czołowej dziesiątce, jedno podium w 2006 roku.
  • Najmłodszy stażem kraj w konkursie, czyli Australia na 8. miejscu (70,14%). Raz nawet Australia otarła się o zwycięstwo w 2016 roku, dzięki Dami Im. Zabrakło naprawdę niewiele, bo tylko 23 punkty. W zeszłym roku po raz pierwszy odpadli w półfinale.
  • Grecja z kompletem 18 startów, zwycięstwem w 2005 roku i dwoma brązowymi medalami jest dopiero na dziewiątym miejscu (69,78%). A pierwszą dziesiątkę zamyka Serbia (68,67%), dla której aż dwa miejsca na podium zdobył Željko Joksimović w 2004 i 2012 roku.

Jak wypada Polska?

  • Polska uplasowała się w drugiej połowie tabeli, na 26. miejscu z wynikiem 46,06% między Hiszpanią (46,44%) i Holandią (45,11%). Mamy na koncie 16 startów na 18 możliwych. Nie pojawiliśmy się tylko podczas dwuletniej pauzy w latach 2012-2013. Tylko siedem razy byliśmy w wielkim finale (zespół Blue Café był automatycznym finalistą w 2004 roku). Awansowaliśmy sześć razy, a odpadliśmy dziewięć.
  • Najlepszy wynik od momentu wprowadzenia półfinałów osiągnął dla nas Michał Szpak – wysokie ósme miejsce i aż 83 punkty do tabeli za 2016 rok. Drugi, zgodnie z systemem, jest Krystian Ochman – 72 punkty, następnie zespół Ich Troje – 67 punktów w 2006 roku (gdyby nie fakt, iż Serbia i Czarnogóra zachowała prawo głosu awansowalibyśmy do finału), a czwarty Donatan i Cleo – 14. miejsce i 64% pokonanych państw w 2014 roku.
  • Najsłabszy wynik to wciąż Magdalena Tul i 5 punktów za 2011 rok. Następnie Gromee i Lukas Meyer i 26 punktów za 14. miejsce w drugim półfinale Eurowizji 2018. Trzeci najsłabszy wynik to 26 punktów za 13. miejsce w półfinale Marcina Mrozińskiego (obecnie Martin Fitch) w 2010 roku. Rafał Brzozowski zrównał ten wynik za 14. miejsce w półfinale w 2021 roku.

Kto najsłabszy?

  • Ranking zamyka najmniejsze państwo w konkursie, czyli Monako z wynikiem 14,00 punktów. Kraj ten pojawił się na Eurowizji tylko trzy razy w latach 2004-2006 i ani razu nie był nawet blisko awansu do finału. 47. miejsce przypada naszym sąsiadom z południa – Słowacji. Kraj ten również nie zdołał awansować do finału podczas wszystkich czterech startów w latach 2009-2012. Trzecia od końca jest Andora, która również nigdy nie zagościła w finale.
  • Czwarte od końca jest San Marino z wynikiem 20,70 procent. Mimo wszystko to mikropaństwo ma na koncie aż trzy awanse do finału. Najlepszy wynik uzyskano w 2019 roku za sprawą Serhata, który wywalczył aż 55 punktów do klasyfikacji (łącznie z 2016 rokiem aż 87).
  • Spośród wszystkich państw, które mają komplet 18. startów w latach 2004-2022, najniżej w rankingu jest Słowenia – tylko 43. miejsce i 33,11%. Aż 12 razy Słowenia kończyła konkurs na etapie półfinału, także w tym roku. Awansowała tylko sześć razy. Nigdy nie znalazła się w pierwszej dziesiątce.
  • Rekordzista zwycięstw, czyli Irlandia aktualnie plasuje się dopiero na 40. miejscu z 34,17 punktami na koncie. Połowa wszystkich występów skończyła się poza finałem konkursu, a tylko dwa z nich w ścisłej dziesiątce – w 2006 i 2011 roku.
  • Wielka Brytania to tym razem najsłabszy kraj Wielkiej Piątki. Kraj ten jest dopiero 37. z wynikiem 38,78 punktu. W ciągu ostatnich 18 edycji, Brytyjczycy tylko 2 razy raz byli w pierwszej dziesiątce, a mianowicie w 2009 i 2022 roku.

Żródła: www.eurovision.tv, www.senojflags.com, opracowania własne.

Tematy: EurowizjaEurowizja 2004Eurowizja 2006Eurowizja 2015HistoriaStatystykaWielka Piątka

Powiązane wpisy

Eurowizja 2025: koniec drugich prób technicznych półfinalistów. Oto podsumowanie dnia!

Eurowizja 2025: koniec drugich prób technicznych półfinalistów. Oto podsumowanie dnia!

2025/05/09
Eurowizja 2025: czwartkowe próby techniczne za nami. Zobacz podsumowanie dnia!

Eurowizja 2025: czwartkowe próby techniczne za nami. Zobacz podsumowanie dnia!

2025/05/09
Eurowizja 2025: start drugiej serii prób technicznych! Podsumowanie występów pierwszego półfinału

Eurowizja 2025: start drugiej serii prób technicznych! Podsumowanie występów pierwszego półfinału

2025/05/08
Eurowizja 2025: Justyna Steczkowska na drugiej próbie. Oto fragment występu!

Eurowizja 2025: Justyna Steczkowska na drugiej próbie. Oto fragment występu!

2025/05/07
Eurowizja 2025: start drugiej serii prób technicznych! Podsumowanie występów pierwszego półfinału

Eurowizja 2025: uczestnicy drugiego półfinału na scenie. Zapraszamy na podsumowanie kolejnych prób!

2025/05/07
Eurowizja 2025, scena

Eurowizja 2025: za nami pierwsze próby. Zobacz zdjęcia!

2025/05/05

Wydawcą serwisu jest
Stowarzyszenie Miłośników Konkursu Piosenki Eurowizji OGAE Polska 

Redaktor naczelny: Kamil Polewski
Wiceredaktor naczelna: Maria Baładżanow

ISSN: 2080-1750

Redakcja | Dołącz do OGAE Polska

Facebook
Users
Instagram
Youtube
Spotify
Twitter
Tiktok
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • Eurowizja 2025
  • Eurowizja Junior 2024
  • Felietony
  • Kalendarz
  • Redakcja

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Akceptuję
Privacy & Cookies Policy

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these cookies, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may have an effect on your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
SAVE & ACCEPT