[UPDATE] Policzyć muzykę, czyli klasyfikacja generalna Konkursu Piosenki Eurowizji (część trzecia)

Eurowizja 2015, tablica wyników

Eurowizja 2015: tabela wyników/ fot. youtube.com / Eurovision

Pora na kolejną, już trzecią, odsłonę felietonu, w którym analizujemy długą historię Konkursu Piosenki Eurowizji. Tym razem pod lupę weźmiemy czasy od wprowadzenia półfinału aż do ostatniej edycji widowiska, czyli lata 2004-2022. Jak doskonale wiemy, po zwycięstwie Turcji w 2003 roku następna edycja odbyła się w Stambule. Wtedy też po raz pierwszy dokonano prawdziwej rewolucji i podzielono konkurs na dwa etapy. Liczba uczestników Eurowizji wzrosła tym samym diametralnie umożliwiając udział pond trzydziestu krajom. Kto okazał się najlepszy w najnowszej historii Eurowizji i jak w rankingu wypada Polska? Spójrzmy i przekonajmy się sami.

Eurowizja w tabeli wszechczasów: jak powstawał ranking?

Ranking powstał na dokładnie takich samych zasadach, co w pierwszym odcinku felietonu. Tym razem wziąłem jednak pod uwagę tylko edycje, od czasu wprowadzenia półfinałów, czyli lata 2004-2022. Następnie stworzyłem pełen ranking edycji, przyznając punkty od 0 do 100 w systemie proporcjonalnym. Przypomnijmy sobie zasady jeszcze raz.

1. Uwzględniłem wszystkie obecnie istniejące kraje (łącznie 48 państw), które co najmniej raz wystąpiły na Eurowizji w latach 2004-2022

Punkty zdobyte na Eurowizji przez Serbię i Czarnogórę zostały „odziedziczone” przez państwa powstałe po jej rozpadzie. Jak pamiętamy, Serbia i Czarnogóra pojawiła się w konkursie dwukrotnie jako jedno państwo, zanim oficjalnie rozpadła się w czerwcu 2006 roku. Artysta z tego kraju wybierany był drogą preselekcji Evropesma, gdzie dwie telewizje: serbska i czarnogórska wspólnie decydowały o tym, kto pojedzie na konkurs. W 2004 roku kraj reprezentował nie kto inny jak duma Serbii – sam Željko Joksimović. Punkty za ten rok otrzymuje więc Serbia. Natomiast w 2005 toku, w barwach federacji pojawiła się formacja No Name z Czarnogóry. Punkty powędrowały więc za ten rok do Czarnogórców. W 2006 roku, kraj ten w atmosferze skandalu wycofał się z dalszej rywalizacji, ale mimo wszystko zachował prawo do głosowania w konkursie. Jako że Serbia i Czarnogóra uczestniczyła tylko jako państwo głosujące, nie została ona uwzględniona w tabeli za ten rok.

2. Każda edycja od 2004 roku do 2022 roku oceniana jest w skali od 0 do 100

Punkty przedstawiłem w zaokrągleniu do liczb całkowitych i wyliczyłem proporcjonalnie na podstawie zdobytych miejsc. Zwycięzca zawsze otrzymuje 100 punktów, a ostatnie miejsce 0 punktów (niezależnie od całkowitej liczby uczestników). Pozostałe oceny przedstawiłem proporcjonalnie w zależności od liczby pokonanych państw. Im większa liczba pokonanych piosenek, tym więcej punktów. Co ciekawe w 2008, 2011 i 2018 roku drugie miejsce warte jest aż 98 punktów. Dla rozstrzygania remisów w latach 2004-2007 uwzględniam liczbę otrzymanych ocen, ostatecznie pozycję startową.

Jak powstawał pełny ranking z półfinałami?

Przypomnijmy jeszcze raz, w jaki sposób powstawał pełny ranking z półfinałami. Zasada przeprowadzania jednego półfinału obowiązywała w latach 2004-2007. W finale konkursu udział zagwarantowany miało zawsze 14 państw, a mianowicie Wielka Czwórka (czyli główni sponsorzy konkursu: Niemcy, Wielka Brytania, Francja i Hiszpania) oraz pierwsza dziesiątka poprzedniej edycji. W 2008 roku wprowadzono dwa półfinały. Tym samym tylko Wielka Czwórka oraz gospodarz (tj. ubiegłoroczny zwycięzca) występowali w finale konkursu jako automatyczni finaliści. W 2011 roku do konkursu po czternastoletniej przerwie powróciły Włochy. To oznaczało, że Wielka Czwórka przerodziła się w Wielką Piątkę.

Aby stworzyć sprawiedliwy ranking i nie faworyzować automatycznych finalistów, zastosowałem następujący system:

1. Najpierw przyznałem punkty na podstawie wyników półfinałów

2. Następnie wyliczyłem wartość procentową zdobytych punktów

Po uszeregowaniu państw na podstawie punktów zdobytych za półfinały, wyliczyłem wartość procentową wszystkich punktów uzyskanych w konkursie. W tym celu całkowita liczba zdobytych punktów została podzielona przez pulę punktów możliwą do uzyskania.

3. Na koniec uwzględniłem różnicę w liczbie uczestników w finale i półfinałach  

Po wyliczeniu procenta zdobytych punktów, wyrównałem liczbę procent dla państw, które nie awansowały z półfinałów oraz automatycznych finalistów, którzy nie pokonali żadnego kraju, który awansował do finału. W tym celu każdy kraj, który wystąpił w bardziej licznym etapie konkursu, miał swój wynik przemnożony przez różnicę w liczbie uczestników do pokonania w bardziej licznym etapie i tym mniej licznym.

Eurowizja 2004 – klasyfikacja konkursu

Sprawdźmy, jak ten system znalazł zastosowanie w wybranych edycjach konkursu, zacznijmy od pierwszej edycji z półfinałem, czyli Eurowizji 2004.

Eurowizja 2004: wyniki w systemie 0-100. Flagi: www.senojflags.com. Autor: Maciej Baranowski

Jak widzimy powyżej, najniższej sklasyfikowanym krajem, który awansował z półfinału Eurowizji 2004, była Holandia. Wszyscy automatyczni finaliści tacy jak Belgia, Austria, Irlandia i Norwegia dołączyli więc do grona państw, które odpadły w półfinale i również zostały ocenione niżej od Holandii. Żeby było sprawiedliwie, wyliczyłem wartość procentową zdobytych punktów. Dla przykładu 9 punktów Austrii to 2,14% wszystkich możliwych. Następnie wartość tę przemnożyłem przez 1,10, aby wyrównać szanse automatycznych finalistów. W finale wzięły bowiem udział 24 państwa. Należało więc pokonać 23 kraje, a półfinale tylko 22 państwa, czyli tu mamy 21 państw do pokonania. Automatycznym finalistom teoretycznie trudniej było zdobyć punkty niż uczestnikom mniejszego półfinału. Dlatego też 23 dzielone przez 21 daje 1,10 i to o ten współczynnik pomnożymy wynik procentowy zdobyty przez automatycznych finalistów, czyli Austrię, Belgię, Irlandię i Norwegię. W ten sposób wszyscy mają równe szanse.

Eurowizja 2006 – klasyfikacja konkursu

A jak Eurowizja 2006 wypada na tle prezentowanych statystyk?

Eurowizja 2006: wyniki w systemie 0-100. Flagi: www.senojflags.com. Autor: Maciej Baranowski

Tym razem najniżej ocenionym krajem, który awansował z półfinału była Macedonia Północna – na 12. miejscu. Wszyscy automatyczni finaliści, którzy zostali sklasyfikowani niżej niż Macedonia Północna, otrzymali zatem 0 punktów w tabeli i dołączyli do grupy państw, które odpadły w półfinale. Warto zauważyć, że to aż 12 państw spośród 14 automatycznych finalistów. Tylko czwarta Rumunia i dziewiąta Grecja zdołały dostać się do pierwszej dziesiątki i pokonać chociaż jeden utwór, który awansował z półfinału. Następnie, liczbę uzyskanych procent dla automatycznych finalistów pomnożyłem przez 1,05, aby wyrównać szanse. Wszak w finale startowało jedno państwo więcej niż w półfinale. Dlatego też Chorwacja (przegrała remis z Macedonią Północną) jest wyżej niż Albania i Cypr, choć zdobyła minimalnie mniej punktów procentowych.

Eurowizja 2015 – klasyfikacja konkursu

Teraz przeniesiemy się do roku 2015 i prześledzimy, jak system sprawdza się przy dwóch półfinałach.

Eurowizja 2015: wyniki w systemie proporcjonalnym. Flagi: www.senojflags.com. Autor: Maciej Baranowski

Aż cztery kraje z grona automatycznych finalistów (Wielka Piątka plus Austria-gospodarz) wypadły gorzej niż najniżej oceniony półfinalista w finale, czyli Polska. Choć Monika Kuszyńska awansowała z drugiego półfinału (i to na 8. miejscu), w finale uplasowała się dopiero na 23. pozycji. Wielka Brytania, Francja, Niemcy i Austria dołączyły zatem do grupy państw, które odpadły w półfinałach. Następnie wyrównałem liczbę zdobytych procent dla państw w pierwszym i drugim półfinale. Dlatego też Malta (17,92%) zdobyła wyższe miejsce niż Mołdawia (17,98%), ponieważ wystąpiła w półfinale, gdzie liczba państw do pokonania była wyższa w stosunku 16:15, czyli 1,07 razy większa. I to właśnie o tę wartość przemnożyłem procentowy wynik Malty.

Tak samo postąpiłem z automatycznymi finalistami z dna tabeli. Jako że w finale wystąpiło aż 27 państw (rekord!), a w najmniej licznym półfinale tylko 16 krajów, to wynik Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Austrii przemnożyłem przez 1,73, aby zrekompensować różnicę w liczbie uczestników do pokonania. Dlatego też Wielka Brytania (1,07%), po przeliczeniu różnic, jest sklasyfikowana wyżej niż Szwajcaria (1,67%). Tym sposobem automatyczni finaliści tacy jak Niemcy i Austria (obydwa 0%) nie są sklasyfikowani wyżej od państw takich jak Malta czy Mołdawia, które odpadły w półfinale, ale zdobyły kolejno 17,92% i 17,98% wszystkich głosów.

Klasyfikacja generalna Konkursu Piosenki Eurowizji w latach 2004-2022

W analogiczny sposób, jak ten opisany powyżej, przeliczyłem wyniki pozostałych edycji konkursu w latach 2004-2022, co daje łącznie 18 edycji. Następnie wyliczyłem średnią arytmetyczną, dzieląc liczbę zdobytych punktów przez liczbę startów w tym okresie.

Klasyfikacja generalna Konkursu Piosenki Eurowizji 2004-2022. Kolor żółty: zwycięstwo, kolor szary: miejsce drugie, kolor pomarańczowy: miejsce trzecie, kolor zielony: pierwsza dziesiątka, kolor łososiowy: brak awansu do finału, kolor różowy: ostatnie miejsce. Flagi: www.senojflags.com. Autor: Maciej Baranowski

Jak wygląda czołówka rankingu?

Tuż za podium…

Jak wypada Polska?

Kto najsłabszy?

Żródła: www.eurovision.tv, www.senojflags.com, opracowania własne.

Exit mobile version