Eurowizja: te gwiazdy konkursu są na liście 200 najlepszych piosenkarzy świata!

Eurowizja, Françoise Hardy

Françoise Hardy wystąpiła na Eurowizji w 1963 roku. (fot. BBC)

Kultowy magazyn The Rolling Stone opublikował listę 200 najlepszych piosenkarzy na świecie. Zestawienie wzbudziło kontrowersje, ale pojawiły się w nim osoby, dla których Eurowizja była jednym z przystanków w karierze. O kogo chodzi?

Po trzynastu latach magazyn The Rolling Stone zaktualizował swoją listę najlepszych piosenkarzy w historii. Nowa klasyfikacja liczy 200 nazwisk i wzbudza kontrowersje brakiem kilku niezwykle znanych gwiazd. Wśród wybranych legend muzyki pojawiły się dwie wykonawczynie, które brały udział w Eurowizji.

Céline Dion wygrała Eurowizję 1988 dla Szwajcarii. (fot. Eurovision.tv)

Eurowizja: uczestniczki konkursu wśród najlepszych piosenkarzy świata

Największe kontrowersje i oburzenie fanów wzbudza fakt, że na liście The Rolling Stone zabrakło Céline Dion. Kanadyjska wokalistka wygrała Konkurs Piosenki Eurowizji w barwach Szwajcarii w 1988 roku. Magazyn nie uwzględnił też m.in. Madonny, Stinga czy Dionne Warwick. Wątpliwości wzbudza też obecność nowych gwiazd, takich jak Rosalía (200.) czy Billie Eilish (198.) Na pierwszym miejscu autorzy rankingu postawili Arethę Franklin. Drugie miejsce zajęła Whitney Houston, a trzecie – Sam Cooke.

Ofra Haza (Eurowizja 1983)

Wśród dwustu znanych wykonawców są dwie legendarne wokalistki, które wzięły udział w Eurowizji. Miejsce 186. zajęła Ofra Haza. Pochodząca z rodziny jemeńskich Żydów piosenkarka reprezentowała Izrael w 1983 roku, zajmując drugie miejsce z utworem Hi. Był to jej pierwszy międzynarodowy przebój, a od 1984 roku jej kariera nabrała rozpędu. Haza stała się gwiazdą w Stanach Zjednoczonych i na Dalekim Wschodzie, a orientalne brzmienie nadało jej przydomek Madonny Wschodu. Zmarła w 2000 roku w wyniku powikłań związanych z AIDS.

Françoise Hardy (Eurowizja 1963)

Na miejscu 162. uplasowała się Françoise Hardy, czołowa przedstawicielka nurtu yé-yé w latach 60. Współpracowała z najbardziej znanymi kompozytorami we Francji, ale nietypowo jak na kobietę w tamtych latach również sama komponowała. W 1963 roku była reprezentantką Monako na Eurowizji w Londynie. Z samodzielnie napisaną balladą L’amour s’en va zajęła piąte miejsce, ex aequo z jej ojczystą Francją. Rok później podbiła listy przebojów w Wielkiej Brytanii, a wkrótce wzięła też udział we włoskim Sanremo. W 2018 roku, ze względu na poważną chorobę, wydała swój ostatni album. Dziś ma 78 lat i pozostaje jedną z najpopularniejszych piosenkarek we Francji.

źródła: The Rolling Stone, CNN, Wikipedia, fot.

Exit mobile version