Kim jest nowy reprezentant Szwajcarii? Czym jest dla niego występ na Konkursie Piosenki Eurowizji? Dlaczego tworzy muzykę tylko w domowym zaciszu? Poznaj SEBaltera.

1 lutego odbył się szwajcarski finał narodowy. Wielu sądziło, że w Kopenhadze zobaczymy zespół 3Forall, bowiem od samego początku pojawienia się w rodzimych preselekcjach muzycy byli jedynymi znanymi kandydatami na Eurowizję. Zarówno Konkurs Piosenki Eurowizji, jak i narodowe finały często rządzą się własnymi prawami. Koncert Die Grosse Entscheidungs show wygrał nikomu nieznany SEBalter, którego utwór Hunter of Stars z dnia na dzień zdobywa coraz większą rzeszę fanów i cieszy się sporą popularnością wśród szwajcarskich słuchaczy. Co ciekawe, wokalista był jedynym finalistą z ramienia włoskojęzycznej stacji RSI.

Sebalter, a właściwie Sebastiano Paulessi, urodził się w 1985 roku w mieście Ticino na południu Szwajcarii. Ukończył studia muzyczne na uniwersytecie w Genewie. Specjalizuje się w grze na instrumentach strunowych – w szczególności na skrzypcach. W latach 2002-2012 był liderem zespołu The Vad Vuc, który wykonywał muzykę z pogranicza folku i rocka. Od 2013 roku Sebastiano postanowił tworzyć muzykę na własną rękę. Wybudował ministudio w swoim domu, który traktuje jako oazę spokoju i miejsce, w którym tkwi muzyczna dusza.  Jak wspomina wokalista w wywiadzie dla stacji SRF, pomysł, aby wysłać swój singiel na przesłuchania włoskiej komisji narodził się w ostatniej chwili. Paulessi traktuje Eurowizję jako przygodę życia i najlepszą formę promocji, o której nawet nie marzył. Co prawda, wokalista obecnie przygotowuje się do majowego występu na Eurowizji, ale już teraz zapowiedział, że jego debiutancki krążek zostanie wydany na początku 2015 roku. Stylistycznie cała nowa płyta będzie utrzymana w podobnych alternatywnych brzmieniach z domieszką rodzimego szwajcarskiego folku. Wielu fanów konkursu uważa, że tegoroczna propozycja ze Szwajcarii może sporo namieszać w Kopenhadze.

Sebalter ochoczo odpowiadał na pytania swoich fanów na czacie tuż po finale narodowym. Przyznał, że Szwajcaria od kilku dobrych lat ma złą passę i nie potrafi wyjaśnić, dlaczego jego kraj, który ma taką bogatą historię uczestnictwa w Eurowizji, w ostatnich latach nie jest w stanie odnieść spektakularnego sukcesu. Czy Sebastiano Paulessi i jego utwór Hunters of Stars zdołają awansować do finału i zająć w nim przyzwoite miejsce? Jedno jest pewne – SEBalter będzie robił wszystko, aby nie zawieść swoich fanów i wszystkich Szwajcarów. Poniżej prezentujemy jego finałowy występ:

Dla dociekliwych – zarówno SEBalter, jak i Sebalter, to dwie poprawne wersje zapisu pseudonimu artystycznego. Interesujące wywiady, mnóstwo materiałów i filmów dot. tegorocznego szwajcarskiego reprezentanta znajdziecie TUTAJ.

Źródło: srf.ch, youtube.com, eurovision.tv, rsi.ch, rts.ch, inf. wł.

Zdjęcie: srf.ch