Eurowizja: to oni mogli reprezentować Polskę w konkursie!

Eurowizja: które gwiazdy mogły reprezentować Polskę? (fot. TVP, opr. Kamil Polewski)

W historii startów w Konkursie Piosenki Eurowizji Polska ma na swoim koncie 24 propozycje. Reprezentowali nas zarówno znani, jak i mniej popularni artyści. Co jednak z gwiazdami, którym Eurowizja nie była pisana, choć mogli na nią pojechać?

Ponad dwudziestu wykonawców broniło barw Polski podczas Konkursu Piosenki Eurowizji od 1994 roku. Wśród nich gwiazdy, m.in. Edyta Górniak, Justyna Steczkowska, Ich Troje, Donatan i Cleo czy Michał Szpak. Innym popularnym wokalistom nie udało się jednak trafić na scenę największego konkursu muzycznego świata, mimo że byli tego całkiem blisko. Przedstawiamy pięciu znanych polskich artystów, którzy otarli się o reprezentowanie Polski.

Kasia Moś (Eurowizja 2017, Polska) na scenie w Kijowie. Fot. Andres Putting/Eurovision.tv

Edyta Bartosiewicz

Kiedy Telewizja Polska poszukiwała swojego pierwszego reprezentanta na Eurowizję na przełomie lat 1993 i 1994, jej pierwszym wyborem nie była Edyta Górniak. Do Dublina polski nadawca zechciał wysłać uznaną już wówczas na rynku muzycznym Edytę Bartosiewicz. 29-letnia wówczas wokalistka przygotowywała wówczas swój drugi album Sen, ale propozycję dokonania historycznego debiutu Polski na Eurowizji odrzuciła. Miała stwierdzić, że ani konkurs nie mieści się w jej estetyce, ani jej twórczość nie pasuje do dużych festiwali. Ostatecznie to Edyta Górniak z utworem To nie ja! reprezentowała Polskę, zajmując legendarne 2. miejsce.

Natalia Kukulska

Wśród fanów Eurowizji w Polsce krąży plotka, iż TVP już w 1975 roku miała ambicje, by dołączyć do stawki konkursu. Reprezentantką PRL miała być rzekomo legenda polskiej piosenki Anna Jantar. Informacja ta jest jednak mocno niesprawdzona, a to o córce tragicznie zmarłej ikony wiemy w kontekście Eurowizji więcej. Natalia Kukulska wielokrotnie w pierwszych latach swojej dorosłej kariery była poważnie typowana do reprezentowania Polski. Mało kto jednak wie, że niewiele brakowało, by doszło do jej wyjazdu do Dublina w 1997 roku. Prasa donosiła, że to ją wytypowano na reprezentantkę TVP z utworem Powieki kryją świat.

Artystka ostatecznie jednak nie trafiła na eurowizyjną scenę. Do Irlandii w barwach Polski pojechała wtedy Anna Maria Jopek. Natalia Kukulska przez kilka kolejnych lat była kandydatką do udziału w Eurowizji. Wiemy, że w 1999 roku wraz z trójką innych artystów nagrała utwór Przytul mnie mocno. Na Eurowizji w Jerozolimie zaśpiewał go jednak Mietek Szcześniak, którego wersja najbardziej podobała się decydentom w Telewizji Polskiej. Obecnie Natalia Kukulska nie jest chętna do udziału w Eurowizji. W 2017 roku przyznała, że nie lubi atmosfery rywalizacji i duża scena konkursowa jej nie odpowiada. Warto też przypomnieć, że w 1998 roku utwór Im więcej ciebie, tym mniej z repertuaru wokalistki wygrał konkurs fanów Eurowizji OGAE Song Contest.

Kasia Cerekwicka

Muzycznym debiutem Kasi Cerekwickiej była piosenka Na kolana, która do dziś bywa grywana w rozgłośniach radiowych w całej Polsce i należy do jednego z największych polskich hitów lat 2000. Nie zawsze jednak polskie media pamiętają, że z tym utworem Kasia walczyła o reprezentowanie Polski na Eurowizji 2006 w Atenach. Początkująca wtedy wokalistka wystąpiła w preselekcjach Piosenka dla Europy i zremisowała z grupą Ich Troje z sumą 17 punktów. Ponieważ zgodnie z zasadami o rozbiciu remisu decydowały głosy telewidzów, to Ich Troje, którzy od widzów preselekcji otrzymali 12 punktów, pojechali na Eurowizję. Kasia, która w głosowaniu widzów była czwarta, musiała zadowolić się drugą lokatą. To jednak jej utwór stał się prawdziwym hitem.

Video

Zespół założony przez byłego gitarzystę grupy Virgin chciał rozpocząć karierę od sukcesu na Eurowizji. W tym celu zgłosił swoją propozycję do eliminacji Piosenka dla Europy 2008. Utwór Bella nie został jednak zakwalifikowany do konkursu – nie trafił nawet na jego listę rezerwową. Grupa Video nie zniechęciła się jednak tą decyzją, a ich piosenka wkrótce była ogólnopolskim przebojem. Szybko kolejne piosenki, m.in. Szminki róż, przyniosły zespołowi szereg sukcesów.

Margaret

Po dwuletniej przerwie Polski od startów w Konkursie Piosenki Eurowizji rodziło się wiele spekulacji, kto pojedzie na konkurs w 2014 i 2015 roku. Już wtedy, obok Dody, Edyty Górniak, Sylwii Grzeszczak i Ani Wyszkoni, jedną z głównych kandydatek była Margaret. Popowa wokalistka uchodziła za idealną reprezentantkę, dlatego wieść o jej starcie w eliminacjach do Eurowizji 2016 ucieszyła wiele fanów. Po premierze utworu Cool me down Polska stała się faworytem bukmacherów do wygrania całego konkursu w Sztokholmie. Widzowie Krajowych Eliminacji zweryfikowali jednak te ambicje i na konkurs wysłali Michała Szpaka, który wywalczył w nim 8. miejsce.

Margaret po zajęciu 2. miejsca w Polsce nie zamknęła ostatecznie eurowizyjnego rozdziału swojej kariery. Wystąpiła bowiem w szwedzkich eliminacjach do konkursu – Melodifestivalen. W 2018 roku doszła do finału programu z utworem In my Cabana. Piosenka stała się przebojem w Szwecji, a w eliminacyjnych zmaganiach zajęła 7. miejsce. Sukces propozycji Margaret nakłonił ją do powrotu. W 2019 roku zabrakło jednak szczęścia – piosenka Tempo odpadła z konkursu już w półfinale.

https://www.youtube.com/watch?v=oSCvAWUF8o4

Eurowizja 2022: kto z Polski?

Reprezentantem Polski w Turynie podczas 66. Konkursu Piosenki Eurowizji będzie zwycięzca wewnętrznych preselekcji. Telewizja Polska ogłosiła zgłoszenia do eliminacji już 20 września. Artyści mogą zgłaszać swoje propozycje do 20 listopada na adres eurowizja@tvp.pl. Utwory muszą spełniać wymogi regulaminowe Eurowizji.

5-osobowa komisja ekspertów wskaże najpierw od 3 do 15 najlepszych opcji; każdy juror ma przy tym prawo do dodania jednej kandydatury spoza zgłoszeń. Uczestnicy drugiego etapu będą ocenieni przez każdego eksperta w skali od 1 do 10, a zdobywca najlepszego wyniku zostanie reprezentantem Polski. Werdykt poznamy nie później niż 2 stycznia 2022 roku.

Eurowizja 2022 – lista uczestników. Fot. eurovision.tv

Polska a Eurowizja – w pigułce

Telewizja Polska dołączyła do Europejskiej Unii Nadawców w 1993 roku i już rok później wystartowała w Konkursie Piosenki Eurowizji. Debiutancki udział zakończył się sukcesem – Edyta Górniak z przebojem To nie ja! zajęła 2. miejsce. Od tamtej pory nikt nie zbliżył się do takiego sukcesu.

Kolejny raz Polska znalazła się w pierwszej dziesiątce tabeli w 2003 roku, na 7. miejscu z utworem Keine Grenzen – Żadnych granic grupy Ich Troje. Odkąd wprowadzone zostały zmagania półfinałowe polskim reprezentantom nie szło najlepiej. W latach 2005 – 2011 tylko raz Polska weszła do finału, gdzie zajęła przedostatnie miejsce. Po dwuletniej przerwie TVP ogłosiła start w Eurowizji w 2014 roku.

Donatan i Cleo przebojem My Słowianie – We are Slavic wywalczyli 14. miejsce w finale, a do Wielkiego Finału rok później udało się wejść Monice Kuszyńskiej. To jednak Michał Szpak z Colour of your life przyniósł wielki sukces – 3. miejsce w głosowaniu widzów i 8. miejsce w końcowym rankingu. Na Eurowizji 2017 Polska, reprezentowana przez Kasię Moś, po raz ostatni awansowała do finału. Szczęście w ostatnich półfinałach nie dopisało Gromee’mu i Lukasowi Meijerowi, Tulii oraz Rafałowi Brzozowskiemu, a także Alicji Szemplińskiej, która miała reprezentować Polskę na odwołanej Eurowizji 2020.

Więcej o Polsce na Eurowizji dowiesz się na stronie 25lat.eurowizja.org.

Exit mobile version