Eurowizja 2023 dopiero za kilka miesięcy, lecz sezon preselekcyjny wręcz się już rozkręcił. Nadawca publiczny LRT w dniu 20 grudnia podał listę uczestników, którzy wezmą udział w preselekcjach. Kto powalczy o reprezentowanie kraju na Eurowizji?
Litwa wybiera poprzez preselekcje publiczne praktycznie od zawsze. Tylko w czasie debiutu w 1994 zorganizowano wewnętrzne eliminacje. Nazwa konkurs zmieniała się wielokrotnie. Obecnie, od 2020 roku odbywają się one pod szyldem Pabandom iš naujo. Kraj wystartuje 24. raz w Konkursie Piosenki Eurowizji.
Pabandom iš naujo: Kto weźmie udział?
Lista uczestników jest następująca:
- Agnė – New Start
- Aistė Pilvelytė – We’re Not Running
- Alen Chicco – Do You
- Antikvariniai Kašpirovskio dantys – Sėdi ir važiuoji
- Baiba – When the Lights Go Out
- Beatrich – Like a Movie
- Donata – Dreamer
- Gabrielus Vagelis – Šauksmas
- Gebrasy – Saw Your Ghost
- II Senso – Sparnai
- I.T. – Žinau, tai tu
- Joseph June – Vacuum
- Justa Rubežiūtė – When I’ll Find
- Justė Kraujelytė – ESC Need More Fun
- Justin 3, DJ AugustYno – Not Giving Up
- Lina Štalytė – My Body
- Luknė – Paradise
- Mario Junes – Do What You Do
- Matt Len – Midnight Train
- Melona – Song of Whispers
- Monika Linkytė – Stay
- MoonBe – Rumor
- Multiks – London
- NOY – Destiny’s Child
- Paulina Paukštaitytė – Let Me Think About Me
- Petunija – Love of My Life
- Rūta Mur – So Low
- Viktorija Faith – If You Ever Miss Me
- Voldemaras Petersonas – Things
- W.I – Can You Not
Pabandom iš naujo! 2023: kim są uczestnicy?
Nie brakuje powrotów. Aistė Pilvelytė jest rekordzistką, jeśli chodzi o starty w preselekcjach. Łącznie można było ją zobaczyć aż 13 razy. Zadebiutowała w 1999 roku z kompozycją Nubudusi širdis, ale nie dostała się do najlepszej czwórki. Najlepsze miejsce osiągnęła w 2017 roku z utworem napisanym przez Aminatę Savadago (Eurowizja 2015, Łotwa). Wówczas skończyła na 2. pozycji. Ostatni raz wystartowała w 2020 roku z piosenką Unbreakable. Dostała się do finału, gdzie zajęła 5. lokatę. Gabrielus Vagelis to uczestnik preselekcyjnych zmagań pięciokrotnie (2013, 2017, 2018, 2020, 2021). Gebrasego oraz Voldemarasa Petersonasa zobaczymy zaś trzeci raz z rzędu. Alena Chicco mogliśmy oglądać w 2018 i 2020. Justė Kraujelytė, Victorija Faith, Joseph June to uczestnicy zmagań z 2022 roku. Monika Linkyte wystąpiła już na Eurowizji w 2015 roku. Piosenka This Time, którą zaśpiewała z Vaidasem Baumilą, zajęła 18. miejsce.
Pabandom iš naujo! 2023: co wiemy?
Litwa nie zmienia praktycznie formatu preselekcji względem poprzedniego roku. Pozbywa się tylko jednego koncertu. Odbędą się zatem 2 ćwierćfinały, 2 półfinały oraz finał. Z uwagi na zmieniającą się co rok liczbę uczestników – nie wiemy, ilu z nich będzie awansowało do kolejnych etapów. Natomiast z pewnością prawo głosu będą mieli jurorzy oraz widzowie w stosunku proporcjonalnym 50:50. Koncerty odbędą się 21 i 28 stycznia (ćwierćfinały), 4 i 11 lutego (półfinały) oraz 18 lutego (finał).
Eurowizja 2023: co wiemy?
Wiemy już, że Eurowizja 2023 odbędzie się 9, 11 i 13 maja 2023 roku w M&S Bank Arena w Liverpoolu, a wystąpi 37 krajów. W porównaniu do poprzedniego roku będzie to pierwsza Eurowizja od lat bez reprezentanta Macedonii Północnej. Z powodu kryzysu energetycznego ze startu zrezygnowali także nadawcy z Bułgarii i Czarnogóry. W stawce jest za to Polska. Naszego reprezentanta wyłonią selekcje Tu Bije Serce Europy – Wybieramy Hit na Eurowizję, które TVP zorganizuje 26 lutego.
Do tej pory swoich reprezentantów wybrało pięć krajów: Cypr, Holandia, Izrael, Słowenia i Ukraina. Ten ostatni wyłonił już także piosenkę. Grupa TVORCHI wykona utwór Heart of Steel. Co ciekawe, Eurowizja 2023 będzie pierwszym od lat konkursem ze zmianami w systemie głosowania. Bowiem o tym, kto awansuje do finału, zdecydują jedynie widzowie. Po raz pierwszy wpływ na wybór zwycięzcy Eurowizji będą mieć fani konkursu z całego świata, którzy będą mogli oddać głosy online.
———-
Zostań patronem Eurowizja.org i twórz z nami redakcję Eurowizja.org! Nasi patroni otrzymują wcześniejszy dostęp do przygotowywanych przez nas materiałów, w tym także do ciekawostek, których nie udostępniamy publicznie. Wspierając nasz portal, możesz również proponować własne teksty czy wpisy w naszych social mediach lub otrzymać pozdrowienia od Twoich ulubionych artystów z Eurowizji. Pozyskane w ten sposób środki pozwolą nam na utrzymanie redakcji, profesjonalizację materiałów oraz na kontynuowanie relacji na żywo z Eurowizji i Eurowizji Junior.
Źródła: LRT, Wikipedia, YouTube