Eurowizja oczami reprezentantów. Czym dla nich jest konkurs?

Eurowizja 2020: uczestnicy PrePartyES at Home: Hurricane (Serbia), The Roop (Litwa), Montaigne (Australia), Samanta Tina (Łotwa).

Eurowizja 2020 została odwołana z powodu epidemii koronawirusa w Europie. EBU, nadawcy oraz miłośnicy konkursu starają się znaleźć alternatywę dla największego widowiska muzycznego na świecie. Jedną z nich jest PrePartyES at Home. 21 artystów wybranych na reprezentantów swoich krajów na tegoroczny konkurs wykonało swoje utwory. Nie zabrakło ciekawych, prywatnych wyznań o tym, czym dla nich jest Eurowizja.

Zgodnie z decyzją Europejskiej Unii Nadawców, Eurowizja 2020 została anulowana.  Jedną z eurowizyjnych tradycji był coroczny koncert z udziałem reprezentantów krajów, organizowany przez hiszpańskich fanów konkursu. Ci nie anulowali PrePartyES, a przygotowali go w zdalnej formie. Do współpracy zaprosili 21 artystów wybranych na Eurowizję 2020 oraz gości specjalnych, głównie reprezentantów Hiszpanii na Eurowizji lub Eurowizji Junior.

Każdy z nich wykonał swój eurowizyjny numer. Część uczestników zaśpiewało także inne utwory z własnego repertuaru lub swoje ulubione przeboje eurowizyjne. Głównym motywem koncertu były pierwsze wspomnienia artystów związane z konkursem. Czym dla nich jest Eurowizja? Poznaj ciekawostki, które wokaliści zdradzili fanom.

Eurowizja marzeniem od dziecka

Lesley Roy z Irlandii wyznała, że Eurowizja była obecna w jej życiu od dziecka. Jak sama przyznała, miała to szczęście, że w okresie fascynacji konkursem Irlandia odnosiła największe sukcesy. Jak większość fanów konkursu Lesley wraz z siostrą przyznawała swoją punktację ulubionym piosenkom. Wokalistka już wtedy wierzyła, że gdy dorośnie, będzie miała możliwość zaprezentowania się na eurowizyjnej scenie.

Melani Garcia z Hiszpanii pierwszy raz Eurowizję obejrzała w wieku mniej więcej 4-5 lat. Każdego roku z zapartym tchem śledzi konkurs wraz z całą rodziną. Wspólnie oglądają transmisję w domu Melani, a następnie oddają głosy. Zdobywczyni trzeciego miejsca na Eurowizji Junior 2019 od zawsze marzyła o występie w konkursie, co w pewnym stopniu udało jej się spełnić.

https://www.youtube.com/watch?v=VlZ4cdodFzY

Eurowizja impulsem do kariery muzycznej

Pierwszym i najważniejszym wspomnieniem związanym z Eurowizją jest dla Samanty Tiny z Łotwy edycja widowiska z 2002 roku. 13-letniej wówczas Samancie najbardziej zapadł w pamięć utwór wykonywany przez Jessicę Garlick z Wielkiej Brytanii, pt. Come Back. Jak wyznała, była to pierwsza piosenka, którą nagrała. Później kilkukrotnie śpiewała ją na amatorskich festiwalach, zdobywając główne nagrody. Podczas PrePartyES at Home wykonała inny eurowizyjny przebój – Euphorię z repertuaru Loreen. Artystka określiła go jako najlepszą kompozycję, jaka pojawiła się w konkursie do tej pory.

Montainge z Australii szczególnie zapamiętała występ Conchity Wurst na Eurowizji 2014. Wokalistka wspomniała o nim jako o osobiście ważnym dla niej. Był to pierwszy raz, kiedy zobaczyła drag queen na scenie komercyjnego przedsięwzięcia, co było dla niej inspiracją.

Z kolei Ivana Nikolić z serbskiego zespołu Hurricane od małego uczyła się układów z konkursowych występów. Obserwując eurowizyjne zmagania, starała się samodzielnie wykonywać zasłyszane piosenki. Dziś marzy o pokazaniu swojego doświadczenia scenicznego na eurowizyjnej scenie.

Eurowizja była najlepszym, co mnie spotkało w życiu!

Sanja Vučić, reprezentantka Serbii na Eurowizji 2016 i jednocześnie członkini grupy Hurricane, która miała wystąpić w tym roku, stwierdziła, że Eurowizja była najlepszym doświadczeniem w jej życiu. Właśnie dlatego wokalistka chce wrócić na konkurs i tym razem go wygrać. Sanja ogląda widowisko od 2003 roku, a jej ulubione utwory to Everyway That I Can (Turcja 2003) i Jan Jan (Armenia 2009). Wtóruje jej koleżanka z zespołu, Ksenija Knežević, córka Kneza, u którego śpiewała w chórkach podczas Eurowizji 2015. Dla niej Eurowizja to nie tylko świetnie spędzony czas, ale i rodzinna tradycja.

Natalii Gordienko z Mołdawii Eurowizja kojarzy się z niesamowitymi wspomnieniami. Piosenkarka reprezentowała swój kraj w konkursie 14 lat temu i jak twierdzi, był to najlepszy moment w jej karierze. Wokalistka chciałaby przeżyć go raz jeszcze w przyszłym roku i znów poczuć się najszczęśliwszą dziewczyną na świecie. Jednak na ten moment nadawca mołdawski nie potwierdził, kto zostanie jego reprezentantem na Eurowizji 2021 lub w jaki sposób zostanie on wybrany.

https://www.youtube.com/watch?v=TQ0yUw0rm5o

Eurowizja z perspektywy fana konkursu

Senhit, reprezentująca San Marino na Eurowizji 2011 i wybrana wewnętrznie przez nadawcę na konkurs w 2020 roku, stwierdziła, że ocenia go przez pryzmat bycia jego fanką. Dla niej to święto muzyki, miłości i szczęścia. Nie musi występować w wydarzeniu, by czuć, że bierze w nim udział.

Zespołowi Go_A Eurowizja kojarzy się przede wszystkim ze zwycięstwem Rusłany w 2004 roku. Artyści podkreślają niezwykłą dumę, która towarzyszyła im po pierwszym historycznym sukcesie Ukrainy w konkursie.

The Mamas ze Szwecji zaczęły interesować się konkursem już na początku lat 90. Dinah Yonas Manna do dziś uwielbia zwycięską piosenkę Caroli z 1991 roku, Fångad av en stormvind. Ulubioną edycją Loulou Lamotte jest ta z 1992 roku, kiedy to Szwecję reprezentował Christer Björkman, a konkurs odbywał się w jej rodzinnym Malmö. Już wtedy była fanką widowiska, o czym świadczy fakt, że posiada oryginalny program z Eurowizji 1992. Ashley Haynes uważa, że najlepszym rocznikiem był jednak 2019, kiedy wraz z koleżankami mogła wystąpić na eurowizyjnej scenie u boku Johna Lundvika. Artystka najbardziej ceni sobie możliwość zetknięcia się z 40 zupełnie różnymi piosenkami.

Zarówno cały koncert PrePartyES at home, jak i poszczególne fragmenty dostępne są na kanale Eurovision Spain na YouTubie.

Exit mobile version