Uczestnicy Vidibr 2020 (fot. STB)

Vidbir 2020 rozpocznie się za kilka dni. Pomimo ubiegłorocznego zamieszania związanego z wyborem reprezentanta nadawcy zorganizują krajowe selekcje do Eurowizji 2020. Kto wystąpi? Poniżej znajdziesz listę artystów, którzy powalczą o wyjazd do Rotterdamu, a także ich konkursowe piosenki.

Ukraiński nadawca UA:PBC jeszcze w 2019 roku zapewniał, że kolejny reprezentant kraju na Eurowizję zostanie także wybrany dzięki formatowi Vidbir. W październiku poznaliśmy terminarz selekcji: 8 i 15 lutego odbędą się dwa półfinały, a 22 lutego finał formatu. W każdym odcinku weźmie udział ośmiu artystów.

Po ogłoszeniu listy uczestników wykonawcy zaczęli sukcesywnie publikować swoje konkursowe piosenki w sieci. Dzięki temu wiemy, co wykonają podczas Vidbiru.

Vidbir 2020: uczestnicy eliminacji

Pierwszy półfinał:

 1. [O] – Tam, kuda ja idu (Там, куди я йду)
 2. Jerry Heil – #Vegan
 3. Katya Chilly – Picz (Піч)
 4. KRUTʹ – 99
 5. GO-A – Sołowej (Соловей)
 6. CLOUDLESS – Drown Me Down
 7. GIO – Feeling So Lost
 8. Assol – Save It

Drugi półfinał:

 1. MOONZOO ft. F.M.F. Sure – Maze
 2. FO SHO – Black Sqr
 3. Elina Iwaszczenko (Еліна Іващенко) – Get Up
 4. Ołeksandr Poriadynśkyj (Олександр Порядинський) – Savior
 5. GARNA – Who We Are?
 6. KHAYAT – Call for Love
 7. David Axelrod – Horizon
 8. TVORCHI – Bonfire

Wszystkie opublikowane piosenki z Vidbiru 2020 znajdziesz poniżej:

W stawce Vidbiru 2020 mamy selekcyjne powroty. Jednym z nich jest Khayat, który brał udział w ubiegłorocznych eliminacjach do Eurowizji. Zajął piąte miejsce w drugim półfinale, ale w głosowaniu widzów zajął miejsce trzecie, premiowane awansem.

W półfinałach wystąpią uczestnicy telewizyjnych programów typu talent show, w tym Elina Iwaszczenko (Еліна Іващенко), zwyciężczyni trzeciej edycji programu The Voice (Голос. Дiти) i ostatniej serii X-Factora. Udział w Vidbirze weźmie także zwycięzca czwartej edycji ukraińskiego X-Factora, Ołeksandr Poriadynśkyj. 

Kto jeszcze wystąpi w eliminacjach? W stawce Vidbiru 2020 zobaczymy hip-hopowy zespół Fo Sho, złożony z trzech sióstr. Inną uczestniczką w stawce będzie Jerry Heil, której piosenki mają wiele milionów wyświetleń na YouTube. Własnych sił w selekcjach do Eurowizji 2020 spróbuje Kata Chilly, która na co dzień wykonuje fuzję muzyki etnicznej i elektroniki.

Vidbir 2020 – zmiany w formacie

Choć Vidbir przed rokiem zakończył się skandalem i rezygnacją ukraińskiego nadawcy z udziału w Eurowizji, zmiany w formacie są kosmetyczne. Do regulaminu selekcji dodano zobowiązanie, że ich uczestnik nie odbywał koncertów na terenie Federacji Rosyjskiej od 2014 roku i nie planuje ich organizować w tym kraju aż do Eurowizji 2020. Innym wymogiem jest zakaz wjazdu na terytorium Krymu z naruszeniem ukraińskiego ustawodawstwa.

Mimo że ukraińskie selekcje dopiero nabierają rozpędu, już wywołały kontrowersje. Chodzi o kilkukrotne przesuwanie terminu ogłoszenia konkursowej stawki. Początkowo UA:PBC miała opublikować ją 10 stycznia. To jednak nie nastąpiło także w kolejnych dwóch datach wskazywanych przez przedstawicieli nadawcy. Co ciekawe, nie przeszkodziło to organizatorom w sprzedaży biletów na koncert. Fani formatu nie kryli tym faktem oburzenia, zostawiając w sieci nieprzychylne komentarze dotyczące komunikacji o Vidbirze.

Tak jak przed rokiem 16 wybranych uczestników zostało rozdzielonych na dwa półfinały – po osiem artystów w każdym. Najlepsza czwórka zdaniem jurorów i telewidzów awansuje do finału selekcji. W skład jury wejdzie tak jak w ostatnich latach Andrij Danyłko, czyli Wierka Serdiuczka (2. miejsce na Eurowizji 2007). Po raz pierwszy w roli jurorki Vidbiru zobaczymy Tinę Karol (7. miejsce na Eurowizji 2006). Piosenkarka wcześniej prowadziła ukraińską wersję programu Taniec z gwiazdami oraz była trenerką w dorosłej i dziecięcej wersji formatu The Voice, Голос країни, Голос. Дiти. Ostatnim jurorem jest Witalij Drozdow, szef radio Hit-FM – największej rozgłośni na Ukrainie. Wszystkie koncerty ponownie poprowadzi Serhij Prytuła (Sergey Prytula).

https://www.instagram.com/p/B6ic9c2JTxA/?utm_source=ig_web_copy_link

źródło: STB

2 KOMENTARZE