Eurowizja 2018: Ryan O'Shaughnessy, reprezentant Irlandii na scenie w Lizbonie, fot. Andres Putting / eurovision.tv

Eurowizja 2020 została odwołana przez Europejską Unię Nadawców z powodu rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19 w Europie. EBU nie daje jednak za wygraną i przygotowała ciekawą alternatywę dla fanów konkursu. W najbliższych tygodniach będziemy mogli uczestniczyć w koncertach eurowizyjnych artystów nie wychodząc z domu.

18 marca Europejska Unia Nadawców (EBU) ogłosiła, że Eurowizja 2020 nie odbędzie się ze względu na epidemię koronawirusa. Kilka dni później organizacja wydała komunikat, w którym doprecyzowała brak możliwości zgłoszenia utworów wybranych na tegoroczny konkurs. Decyzja ta podzieliła środowisko eurowizyjne, od artystów po kompozytorów i przedstawicieli nadawców.

Eurowizja w czasach koronawirusa

Europejska Unia Nadawców znalazła sposób na organizację namiastki konkursu i pokrzepienie fanów, którzy nie mogli odżałować stanowiska EBU. Dostrzegając, że wielu artystów odwołało swoje koncerty, organizacja wyszła naprzeciw oczekiwaniom. Co piątek fani konkursu będą mogli podziwiać specjalne widowiska, podczas których gwiazdy Eurowizji zaśpiewają swój eurowizyjny przebój oraz cover innej konkursowej piosenki. Wśród zaproszonych osób mają pojawić się także artyści wytypowani na Eurowizję 2020. O tym, jaki utwór zaśpiewa dany uczestnik zadecydują fani za pośrednictwem mediów społecznościowych.

https://twitter.com/Eurovision/status/1243565951112470528?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1243565955323699200&ref_url=https%3A%2F%2Feurovoix.com%2F2020%2F03%2F27%2Feurovision-home-concerts-launched-by-eurovision-tv%2F

Na pierwszy ogień idzie reprezentant Irlandii z Eurowizji 2018, Ryan O’Shaughnessy. W Lizbonie z balladą Together zajął 16. miejsce w finale, najlepsze od 2011 roku. Przez najbliższe kilka dni możecie głosować, którą z czterech propozycji powinien wykonać Irlandczyk. Wśród możliwości są: Rock ‚N’ Roll Kids (Irlandia 1994), Calm After the Storm (Holandia 2014), Friend of a Friend (Czechy 2019) i Think About Things (Islandia 2020). Pierwszy odcinek z udziałem Ryana zostanie wyemitowany w przyszły piątek, 3 kwietnia.

Eurowizja 2020: inne alternatywy

Co ciekawe, w projekcie EBU mogłaby z powodzeniem wziąć udział Alicja Szemplińska. Zwyciężczyni programu Szansa na Sukces. Eurowizja 2020 zaśpiewała podczas finału cover utworu Euphoria. To z nim Loreen zdobyła piąte zwycięstwo dla Szwecji w 2012 roku. Nasza reprezentantka nie próżnuje i wspiera akcję #zostanwdomu. Wczoraj wystąpiła w ramach koncertu Pop Sztos, podczas którego wykonała piosenkę Demi Lovato AnyoneDziś dołączyła do inicjatywiy Domowy Festiwal, gdzie zaśpiewała m.in. przebój Amy Winehouse Valerie oraz kompozycję Lover, Please Stay z repertuaru Nothing But Thieves. W sobotę, 28 marca, usłyszymy innych uczestników Szansy na Sukces – Kasię Dereń i Nicka Sincklera.

Eurowizja będzie mieć swoje zamienniki także w Holandii i Wielkiej Brytanii. Holendrzy wyemitują cztery programy w dniach 9-16 maja, w tym pełny zapis Eurowizji 1975. Ostatniej wygranej dla Holandii przed zwycięstwem Duncana Laurence’a. Specjalny koncert na 16 maja przygotowuje też BBC. 

Źródła: eurovision.tv, eurovoix.com