BBC planuje cztery kolejne starty, RTÉ w kryzysie. Co słychać na Wyspach Brytyjskich?

Eurowizja 2024, Wielka Brytania, Irlandia

Eurowizja 2024: Olly Alexander (Wielka Brytania) i Bambie Thug (Irlandia). / fot. Sarah Louise Bennett i Corinne Cumming - EBU, Eurovision.tv

Po wieloletnich porażkach szczęście uśmiechnęło się w końcu do Irlandii – Eurowizja 2024 zakończyła się dla niej szóstym miejscem. Nadawca publiczny ma jednak kłopoty, a tabloidy piszą, że w razie wygranej nie będzie w stanie zorganizować Eurowizji w Irlandii. Z kolei w Wielkiej Brytanii sytuacja jest wręcz przeciwna. BBC wybrało producentów, którzy będą zajmować się udziałem w konkursie do 2028 roku, i przewiduje możliwość zwycięstwa. Co wiemy?

Po czterech miesiącach od Wielkiego Finału w wielu krajach trwają już przygotowania do 69. Konkursu Piosenki Eurowizji, który odbędzie się w Bazylei lub Genewie. Jak sytuacja wygląda w Irlandii i Wielkiej Brytanii? Przyjrzyjmy się najnowszym informacjom.

Eurowizja 2024: Bambie Thug (Irlandia) podczas Wielkiego Finału. / fot. Corinne Cumming – EBU

Irlandia może już nigdy nie ugościć Eurowizji. Kryzys w RTÉ i reakcja EBU

W czerwcu 2023 roku Irlandią wstrząsnął skandal związany z ukrywaniem bardzo wysokich wynagrodzeń dla pracowników publicznej telewizji RTÉ. Twarzą kontrowersji stał się popularny prezenter Ryan Tubridy, prowadzący The Late Late Show, w ramach którego od 2022 roku odbywają się preselekcje do Eurowizji. Finansowe machinacje wywołały największy skandal w prawie stuletniej historii stacji i wywołały zmiany.

W ramach planowanych reform finansowanie upokorzonej RTÉ ma być zdecydowanie zmniejszone, a za część produkcji mają odpowiadać prywatni inwestorzy. W rozmowie z dziennikiem Irish Mail wysoko postawiony pracownik nadawcy wyraził obawę, że irlandzka telewizja nie będzie już w stanie odpowiadać za większe przedsięwzięcia: Zmienione RTÉ nie będzie mogło organizować dużych wydarzeń, takich jak Eurowizja, ponieważ nie będzie miało pracowników, nie będzie miało wyposażenia i prawdopodobnie nie będzie miało pieniędzy. Większe wydarzenia, które relacjonowaliśmy, wizyta Elżbiety II i pielgrzymki papieskie do Irlandii – nie będziemy mieli załogi, by kiedykolwiek to powtórzyć.

Obawy rosną także o mniej ważne projekty, serwisy informacyjne, przekazanie popularnych programów jak The Late Late Show i Fair City zewnętrznym producentom czy wreszcie – zwolnienia i spadek płac. Niepokój w kwestii prywatyzacji telewizji wyraziła Europejska Unia Nadawców (EBU). Według medialnych przecieków organizacja stwierdziła, że takie zmiany byłyby niewyobrażalne w sąsiednim BBC. Zaznaczyła jednak, że Irlandii nie grozi pozbawienie statusu członka. Samo RTÉ broni się, iż ważne projekty, w tym Eurowizja, zawsze będą produkowane przez połączenie pracowników RTÉ i odpowiednio wykwalifikowanych osób ze społeczności freelancerskiej.

Tegoroczne szóste miejsce Bambie Thug z utworem Doomsday Blue to największy sukces Irlandczyków na Eurowizji w XXI wieku. Kraj zwyciężył i zorganizował konkurs łącznie siedem razy, w tym jako jedyny trzy razy z rzędu.

Eurowizja 2024: Bambie Thug po zwycięstwie w The Late Late Show Eurosong Specal. (fot. Andres Poveda / Eurovision.tv)

Eurowizja w BBC: kontrakty na kilka lat i gotowość do zwycięstwa

Po sąsiedzku, w Zjednoczonym Królestwie, temat Konkursu Piosenki Eurowizji ma się zupełnie inaczej. 25 lipca BBC lakonicznie poinformowało, że weźmie udział w 2025 roku. Nie wiadomo jednak, w jaki sposób wybierze reprezentanta i piosenkę. Wcześniej stacja nieoficjalnie wycofała się natomiast z tegorocznej edycji Eurowizji Junior.

Władze brytyjskiej telewizji, która aktualnie również zmaga się z poważnym skandalem – zarzutami niestosownego fotografowania dzieci przez prezentera Huw Edwardsa, nie próżnowały w planowaniu przyszłych edycji. Dla kontekstu, w 2020 i 2021 roku BBC współpracowało przy Eurowizji z wytwórnią BMG, a po wielkiej porażce Jamesa Newmana – z TaP Music. Rozczarowujący wynik Mae Muller w Liverpoolu przesądził o tym, że za start Olliego Alexandra w tym roku odpowiadali wyłącznie eksperci z BBC, a konkretnie – z BBC Studios.

Eurowizja 2024: Olly Alexander (Wielka Brytania). / fot. Corinne Cumming – EBU

Wielka Brytania gwarantuje udział do 2028 roku

Plany BBC zakładały, że BBC Studios zajmie się konkursem przez trzy lata, czyli również w 2025 i 2026 roku. W lutym ruszył jednak konkurs dla firm producenckich, które są zainteresowane eurowizyjną współpracą w przyszłości. Po przeanalizowaniu ofert władze telewizji zdecydowały, że za start i relacjonowanie Eurowizji w latach 2027 i 2028 dalej będzie odpowiadać BBC Studios. Nowa umowa wejdzie w życie w maju 2026 roku. Sercem konkursu w Wielkiej Brytanii dalej będzie kompleks BBC w Salford koło Manchesteru. Stamtąd chociażby prezentowane są wyniki głosowania jury.

Brytyjczycy są też gotowi, by po raz drugi w czasie kilku lat zorganizować widowisko. Jak czytamy: jeśli do 2028 roku Wielka Brytania wygra konkurs, BBC rozpisze nowy przetarg dla firm, które będą chciały go wyprodukować rok później. Przypomnijmy, że za organizację Eurowizji 2023 w Liverpoolu brytyjski nadawca otrzymał prestiżową nagrodę BAFTA w kategorii Transmisja Wydarzenia Na Żywo.

Eurowizja jest jednym z kluczowych, corocznych wydarzeń, które jednoczy naród. Nie możemy się doczekać współpracy z BBC Studios, by kontynuować w kolejnych latach ten trwający sukces. To był ekstremalnie konkurencyjny proces i chcielibyśmy pochwalić wyselekcjonowanych producentów za wysoką jakość oraz kompleksowość propozycji, które przedstawili.

Kalpna Patel-Knight, szefowa rozrywki w BBC
Eurowizja 2023: Eurovision Village w Pier Head – Liverpool. / fot. Eurovision.tv

Eurowizja 2025 – co wiemy? Czy Polska weźmie udział?

69. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się w Szwajcarii po zwycięstwie Nemo z utworem The Code. Kraj zwyciężył po raz trzeci, po wygranych Lys Assii (1956) i Celine Dion (1988). Miastem-gospodarzem Eurowizji 2025 zostanie Bazylea lub Genewaa wybór poznamy w sierpniu. Slogan będzie brzmiał United By Music – hasło Eurowizji 2023 pozostało z nami na stałe. Uczestnictwo w konkursie potwierdziło do tej pory 25 państw. Wśród nich – powracająca po dwóch latach przerwy Czarnogóra.

Na liście uczestników jak na razie nie ma nadawcy z Polski. TVP nie wydało oficjalnego komunikatu w sprawie udziału w Eurowizji 2025.

źródła: evoke.ie, BBC Media Centre / fot. EBU, Eurovision.tv

Exit mobile version